Kredi vadelerinde önemli değişiklik

BDDK Başkanı (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) Mehmet Ali Akben kredi kartları ve bireysel tüketici kredilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu…

Kredi vadelerinde önemli değişiklik

BDDK Başkanı (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) Mehmet Ali Akben kredi kartları ve bireysel tüketici kredilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu…

22 Şubat 2019 Cuma 22:56
Kredi vadelerinde önemli değişiklik

BDDK Başkanı (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) Mehmet Ali Akben: "İhtiyaç kredilerinde vade 36 aydan 60 aya, fiyatı 120 bin TL'ye kadar olan taşıt alımı amacıyla kullandırılacak kredilerde de vade 48 aydan 60 aya yükselecek" açıklamasında bulundu. Ayrıca BDDK Başkanı Akben, seyahat acenteleri ile ilgili yurt içi harcamalarda taksit sınırı 9 aydan 12 aya çıkacağını da açıkladı.

Akben, kredi kartları ve bireysel tüketici kredilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu…

KREDİ KARTLARINDA TAKSİT VE KREDİLERDE VADE UZATILACAK

Kredi kartlarında taksit sınırını ve bireysel tüketici kredilerinde vadeleri uzatma yönünde çalışma yapıldığını belirten Akben, söz konusu çalışmanın bireysel tüketicilerin elini rahatlatmasının yanı sıra iç talebin canlanmasına da katkı sağlayacağını ifade etti.

İHTİYAÇ KREDİLERİNDE VADE 36 AYDAN 60 AYA ÇIKACAK

Akben, bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte değişik yapıldığında ihtiyaç kredilerinde vadenin 36 aydan 60 aya çıkacağını belirtti.

TAŞIT KREDİLERİNDE VADE 48 AYDAN 60 AYA YÜKSELECEK

Akben, şöyle devam etti;

“Fiyatı 120 bin TL’ye kadar olan taşıt alımı amacıyla kullandırılacak kredilerde vade 48 aydan 60 aya yükselecek. Halihazırda 6 ay olan bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesini 12 ay olarak yeniden düzenliyoruz. Banka kredilerinde vadelerde yapacağımız değişiklik finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri için de aynen geçerli olacak.

Kredi kartlarında taksit sınırında yapacağımız düzenleme ile bilgisayar alımlarında ve taşımacılıkla ilgili harcamalarda taksit sayısı 6’dan 12’ye yükselecek. Seyahat acenteleri ile ilgili yurt içi harcamalarda, sağlık ve sosyal hizmetlerle ilgili harcamalarda taksit sınırı 9 aydan 12 aya çıkacak. Kurumsal kredi kartlarında tüm ürün ve hizmet harcama gruplarında taksit sayısı 9’dan 12’ye çıkacak.”

Akben, daha önce yaptıkları düzenleme ile tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyelerinin, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 60 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabildiğini anımsattı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112