Manisa'da yüz yüze eğitime geçiliyor

Manisa Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Manisa’da yüz yüze eğitime ‘kademeli’ geçişin detaylarını paylaştı. Bazı okullar 15 Şubat tarihinde açılacakken, bazı sınıflar derslerine 1 Mart itibariyle başlayacak.

Manisa'da yüz yüze eğitime geçiliyor

Manisa Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Manisa’da yüz yüze eğitime ‘kademeli’ geçişin detaylarını paylaştı. Bazı okullar 15 Şubat tarihinde açılacakken, bazı sınıflar derslerine 1 Mart itibariyle başlayacak.

11 Şubat 2021 Perşembe 12:51
Manisa'da yüz yüze eğitime geçiliyor

İLKOKUL VE ORTAOKULLAR 15 ŞUBATTA

Manisa İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun almış olduğu karara göre, birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda ilköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesinde yer alan dersler haftada 5 (beş) gün yüz yüze olacak şekilde işlenecek.

KÖY STATÜSÜNDEKİ MAHALLER

2014 yılı öncesinde köy statüsünde olan mahallelerdeki ve 2014 yılı öncesinde belde olan İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca seyrek yerleşimli olduğu takdir edilecek mahallelerdeki resmî ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün sınıf seviyeleri ile bu okulların bünyesindeki ana sınıflarında haftada 5 (beş) gün yüz yüze eğitim yapılacak.

Bu okullarda da (İlkokul ve Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesi ve İmam Hatip Ortaokulu Haftalık Ders Çizelgeleri uygulanacak.

RESMİ ANAOKUL VE ÖZEL EĞİTİM ANAOKULLARI

Tüm bağımsız resmî anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 (beş) gün ve günde 6 (altı) etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacak

İlk 3 başlıkta yer alan eğitim kurumları dışında kalan okullarda dersler uzaktan eğitim yolu ile işlenmeye devam edilecek.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE 1 MART AŞAMASI

15 Şubat 2021 tarihi itibariyle açılmış okullara ek olarak resmî ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıflarında haftada 2 (iki) gün yüz yüze eğitim yapılacak. Bu ilkokullardaki yüz yüze eğitimlerde Milli Eğitim Bakanlığı’nın, “Yüz Yüze Eğitim Uygulamaları” konulu çizelgeler uygulanacak, diğer dersler ise uzaktan eğitim yoluyla işlenecek.

Bu okullardaki ana sınıflarında da yüz yüze eğitim yapılmayan diğer günlerde uzaktan eğitim yapılacak.

8. SINIFLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM

Tüm resmî ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8 inci sınıflarında yüz yüze eğitime başlanacak. Bu eğitimlerde Milli Eğitim Bakanlığının 05.02.2021 tarih ve 20218459 sayılı “Yüz Yüze Eğitim Uygulamaları” konulu yazısının Ek-5 ve Ek-6’da yer alan Çizelgeler uygulanacak.

Bu Çizelgelerde belirtilmeyen diğer zorunlu ve seçmeli dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenecek.

5, 6 VE 7. SINIFLARDA EĞİTİM

Tüm resmî ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 5’inci, 6’ncı ve 7’nci sınıflarında tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye devam edilecektir.

Yüz yüze eğitim yapan resmî okullar bünyesindeki ana sınıfı ve uygulama sınıflarında yüz yüze eğitim, bulunduğu okulla aynı günde gerçekleştirilecektir.

ÖZEL EĞİTİM

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı ilkokul ve ortaokul kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim anasınıfları ile diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında haftada 5 (beş) gün yüz yüze eğitim yapılacaktır. Bilim ve Sanat Merkezleri de programları dâhilinde yüz yüze eğitime geçeceklerdir. Kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla öğrenim gören öğrencilerimizin sınıf seviyelerine göre destek eğitim odası eğitim faaliyetleri yüz yüze veya uzaktan başlayacaktır.

DERS 30 DAKİKA, TENEFFÜS 10 DAKİKA

İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze ve uzaktan eğitimlerde bir ders 30 dakika; teneffüsler ise 10'ar dakika olacak şekilde planlanacak.

Okul öncesi eğitim kurumlarındaki yüz yüze eğitimlerde bir etkinlik saati 30 dakika ve aralıksız olarak planlanacak, uzaktan eğitimler ise Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 26.11.2020 tarihli ve 28219185-101.01.01-E.17311375 sayılı yazısı esaslarına göre yürütülecek.

Dersliklerdeki oturma planı fiziki mesafeyi koruyacak şekilde düzenlenip, bir sınıfta bulunması gereken öğrenci sayısı buna göre belirlenecek ve bir şube gruplara ayrılabilecektir. Bu durumda uygulama Milli Eğitim Bakanlığının 08.10.2020 tarih ve 43769797-10.07.2021-E 14430520 sayılı genelgesinde belirtilen esaslar çerçevesinde yapılacak.

Uzaktan eğitim faaliyetlerinde EBA üzerinden sağlanan alt yapının yanı sıra açık kaynaklı diğer güvenilir platformlar da kullanılabilecek.

Fiziki imkânları uygun olan anaokullarında salgın ile ilgili tüm tedbirlerin alınması şartıyla çocuk kulüpleri açılabilecektir. Kayıtlı çocuk sayısının yeterli olduğu durumlarda okul öncesi eğitim kurumlarında Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre bir grupta en az 10 çocuk olacak şekilde şubeler oluşturulacak.

DEVAMSIZLIK SAYILMAYACAK

Kayıtlı çocuk sayısının az, öğretmen sayısının fazla olduğu okullarda ise Covid-19 salgını süresi ile sınırlı olmak kaydıyla okulun fiziki imkânları doğrultusunda bir gruptaki çocuk sayısı en az 5 olacak şekilde şube tanımlamaları yapılabilecektir. - Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak.

Son Güncelleme: 11.02.2021 16:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Zuzu 2021-02-11 17:54:03

Virüse davetiye

Avatar
Bir veli 2021-02-11 22:38:57

İl Hıfzıssıha Kurulu karar alıyor da acaba bu kararlara aykırı hareket edenlere yaptırım uygulanıyor mu???Örneğin özel liselerin 12. Sınıflarına hergün günde 9-10 saat yüzyüze eğitim yaptığından haberi var mı?Bileğinin hakkıyla ,çalışarak yüksek puanlarla Fen liselerinde okuyan gençler yüzyüze eğitim imkanından mahrum bırakılırken bazı özel liselerin 2 haftadır destekleme kursu kılıfıyla hergün sabahtan akşama kadar yüzyüze eğitim yapması ne kadar doğru olabilir ki...

banner112