Başkan Zeyrek sayaç değişim sürecini anlattı Başkan Zeyrek sayaç değişim sürecini anlattı

Bu kapsamda, Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışması Sendikası Manisa Şubesi de Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Eğitim Gücü Sendikası üyeleri, eğitim camiasına yönelik artan şiddet olaylarını protesto etmek için 9-10 Mayıs tarihleri arasında iş bırakma eylemi gerçekleştirecek.

Şube Başkanı İsmail Çırak, okullarda güvenlik sorunu olduğunu vurgulayarak, “Bir veli olarak çocuklarımız için endişeliyiz. Okullardaki güvenlik sorunu kesinlikle milli güvenlik sorunudur. Okullara güvenlik verilmesi için defalarca İl Milli Eğitim Müdrikleriyle, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleriyle bakanlık düzeyinde görüşmeler yaptık. Fakat hiçbir önem alınmadı. Sayın Bakan olayın gerçekleştiği akşam açıklama yaptı, “Kesinlikle okul güvenliğinden taviz vermeyeceğiz” dedi. Okullarda güvenlik yok, can güvenliğimiz yok, çocuklarımızın güvenliği yok. Son kez şunu haykırıyoruz güvenlik en doğal insan hakkıdır. Güvenliğimizi istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Eğitim Gücü Sendikası İl Sekreteri Zülfiye Özcan, “Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışması Sendikası olarak bir araya gelmemizin sebebi, eğitim çalışanlarının karşılaştığı şiddet olaylarına dikkat çekmek ve bu soruna çözüm bulunması için sesimizi duyurmaktır.  İstanbul’da okulda uğradığı silahlı saldırı sonucu vefat eden Okul Müdürümüz Sayın İbrahim Oktugan’a Allah’tan rahmet, ailesi, sevenleri ve eğitim camiamıza baş sağlığı diliyoruz. Eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler, idareciler ve eğitim çalışanları olarak, artan şiddet vakaları karşısında sessiz kalmayı reddediyoruz. Son dönemde eğitim kurumlarında yaşanan şiddet olaylarının artması, sadece bireysel değil, toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Eğitim çalışanlarına yönelik yapılan fiziksel ve sözlü saldırılar, sadece çalışanların sağlığını tehdit etmekle kalmıyor, aynı zamanda öğrenci ve velilerin de güvenliğini tehlikeye atıyor. Milli Eğitim Bakanlığına sesleniyoruz: Eğitim çalışanlarının can güvenliği artık birinci öncelik olmalıdır. Gerekli önlemlerin alınması ve şiddetin her türlüsüne karşı sıfır tolerans politikasının benimsenmesi gerekmektedir. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin ciddiyetinin farkında olduğumuzu ve bu sorunun çözümü için adım atılması gerektiğini vurguluyoruz. Eğitim çalışanlarının insanca yaşayabilecekleri bir çalışma ortamı sağlanmalı ve hak ettikleri değeri görmelidirler. Eğitim Gücü Sen olarak, 9-10 Mayıs 2024 tarihinde iki  günlük iş bırakma eylemi gerçekleştireceğimizi duyuruyoruz. Bu eylem, eğitim çalışanlarının haklarına sahip çıkma ve sesimizi duyurma adına bir adımdır. Bu basın açıklamasıyla, ‘Eğitim Çalışanlarına Şiddet Yasası’nın bir an önce çıkarılmasını talep ediyoruz. Okullarımıza yeterli sayıda güvenlik görevlisi temin edilmesini istiyoruz. Bu yasal ve somut adımlar atılmadan, eğitim çalışanlarının güvenliği sağlanamaz. "Yarın da sen olabilirsin, öğretmenim" diyerek, hepimizin bu tehlikelere karşı savunmasız olabileceğini hatırlatıyorum. Hiçbirimiz bu tür bir tehlike ile yüz yüze kalmayı hak etmiyoruz. Eğitim Gücü Sendikası olarak, eğitim çalışanlarının güvenliği için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu zorlu mücadelede tüm eğitim çalışanlarını yanımızda görmek istiyoruz. Çünkü unutmayın, eğitim herkesin hakkıdır ve eğitimde şiddetin yeri yoktur” diye konuştu.

Muhabir: Özkan ÇELİK