Ege Bölgesi illerinden Afyonkarahisar’da tarlaları fareler ve böcekler istila etti. Köylüler şimdi tarlalarını ilaçlarla korumaya çalışıyor.

Afyonkarahisar’a bağlı Sandıklı ilçesi merkez ve köylerinde arpa, buğday tarlaları başta olmak üzere tarım arazileri fareler tarafından istila edildi.

A W139929 01

Tarım arazileri farelerin yuvaları haline gelirken, fareler arazilerdeki arpa ve buğday gibi birçok hububatın köklerini yiyerek de zarar veriyor.

Piyasada ilaç bulamadıklarını ve çaresiz kaldıklarını bildiren üreticiler ise ziraat odasından temin ettikleri sisleme makinesi yardımı ile fare yuvalarına ilaç, mazot ve su karışımını basarak mücadele etmeye çalışıyor.

Fare ile mücadelede başarısız olmaları durumunda hasat mevsiminde ürün elde edemeyeceklerini aktaran çiftçiler, yetkililerin arazilerde inceleme yapmalarını ve ilaç temin etmelerini istiyor.

A W139929 02

Çok Hızlı Ürüyorlar

İlaçlamanın yapıldığı Ballık Köyü Muhtarı Hasan Çatalpınar, “Ekinlerimize bu sene afaki derecede fare ve böcek zarar veriyor. Fareler ile mücadele için ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvurduk. İlçe tarımda fare ilacı yok. Köyümüzde şuan tahmini yüzde elliden fazla tarım arazisinde arpa ikinci defa ekildi. Bu da tapi çiftçiye ek maliyet, masraf yükledi. Çiftçilerimiz şuan hasat zamanı gibi, gübreleme, ilaçlama zamanı gibi arazide. Biz yetkililerden fare ve böcekle mücadelede çözüm üretilmesi için yardım bekliyoruz. Fareler tarlada çıkmış olan hububatı yiyor. Çok hızlı üredikleri için önüne geçme imkanı yok. Ziraat odasından temin ettiğimiz sisleme makinesi ile fare deliklerine ilaçlı mazot ve su karışımı vererek mücadele ediyoruz. Ama toplu mücadele etmezsek fare ile baş etmek zor” dedi.

Ege’deki köyde muhtarın tek rakibi kendisi! Ege’deki köyde muhtarın tek rakibi kendisi!
Kaynak: İHA