Klinik Diyetisyen Duygu Özbay, güne kahvaltıyla başlamanın önemini vurgulayarak sağlıklı bir kahvaltı için önerilerde bulundu. Özbay, "Fiziksel sağlığımızla ruhsal sağlığımız arasında sıkı bir bağ vardır. Fizyolojimiz ne kadar iyi ise, ruhsal açıdan da o kadar iyi hissederiz. Kahvaltı ise günün ilk adımıdır ve bizi güne hazırlayarak mutlu olmamıza yardımcı olur" şeklinde konuştu.

Akşam yemeği ile sabah arasında yaklaşık 8-10 saatlik bir süre geçer ve bu süre içinde vücut, besinlerden elde ettiği tüm enerjiyi kullanır. Sabah uyandıktan sonraki 2 saat içerisinde yapılacak bir kahvaltı sayesinde hem metabolizma için gerekli enerji elde edilir hem de günün büyük kısmını daha tok bir şekilde geçirebilmemiz sağlanmış olur.

“Güne kahvaltı ile başlayın”

Beynimiz, açlık ve tokluk durumlarında sinyaller göndererek bizi uyarır. Yiyecek aldığımızda beynimize iletilen sinyaller, fizyolojik ve ruhsal durumumuzu etkiler. Araştırmalar, güne kahvaltı yaparak başlayan bireylerin kendilerini daha mutlu ve enerjik hissettiğini, kahvaltı yapmayanların ise daha negatif ve yorgun hissettiğini göstermektedir. Bu yüzden, sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamanın büyük önem taşıdığı vurgulanmaktadır.

Ne yediğinize dikkat edin

Yediklerimize dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Özbay, kahvaltıda da tüketilmemesi gereken ürünleri sıralayarak şöyle konuştu:

“Kahvaltı kadar kahvaltıda ne tüketildiği de önemlidir. Bu nedenle zeytin, peynir, yumurta ve bal gibi klasik bir kahvaltıda olmazsa olmaz besinlerin yanı sıra söğüş domates, salatalık, yeşil biber türü sebzelere de kahvaltı sofralarında bolca yer vermek önem kazanıyor. Ekmek olarak ise 1-2 dilim tam tahıllı ürünler tercih ederken, kızartmalardan ve salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren işlenmiş gıdaların tüketiminden ise kaçınmak gerekiyor.”

Hazır besinlerden uzak durun

Günümüzde özellikle çalışanlar ve öğrenciler kahvaltı için tercihlerini genellikle pratik olması bakımından poğaça, simit, börek, tost gibi yağ ve karbonhidrat yönünden zengin besinlerden yana kullanıyorlar. Ancak bu tür besinler kilo alımını ve mide rahatsızlıklarını tetikliyor. Bu nedenle sabahları bütün besin gruplarının yer aldığı Türk tipi kahvaltıyı tercih etmek önem kazanıyor.

Sağlık deposu kuşkonmazın faydaları! Sağlık deposu kuşkonmazın faydaları!

Çayı limonla birlikte tüketin

Adet olduğu üzere sabah kahvaltı sırasında içilen siyah çay, birlikte tüketilen diğer besinlerde bulunan faydalı maddelerin metabolizma tarafından kullanımını olumsuz etkiliyor. Bundan dolayı eğer mutlaka çay içmek isteniyorsa bu çayın çok açık ve içine limon dilimi eklenmiş bir çay olması gerekiyor. Hazır ve taze sıkılmış meyve sularından ise içerdikleri yüksek şeker miktarı nedeniyle uzak durulmalı. Çünkü bu içeceklerin kahvaltıda tüketilmesi, bireylerde kan şekerini ve insülini çok fazla yükselterek insülin direncinin gelişmesine kapı aralayabiliyor.

Formda kalmak için kahvaltı şart

Sanılanın aksine sabah kahvaltısı yapmadan güne başlayanlar için formda kalmak daha zor oluyor. Çünkü akşam yemeği ile kahvaltı arasında oldukça uzun bir süre bulunuyor ve bu zaman zarfında vücut, gün içerisinde aldığı besin ögelerinin tümünü kullanırken metabolizma da oldukça yavaşlıyor. Güne erkenden ve dengeli bir kahvaltıyla başlamak ise hem metabolizmayı diğer öğüne doğru bir miktar tok tutuyor hem de yeni gün için hızlandırarak formda kalmaya yardımcı oluyor."

Editör: Nuray Bozkurt