Geçtiğimiz yıl 14 Haziran'da Türkiye pazarına giren Disney Plus, birçok Türk dizi ve film projelerini durdurmasının ardından yeni bir kararla herkesin merakla beklediği diziyi platformda yayınlamama kararı aldığını öğrenildi.

Disney, Pixar, Marvel, Star Wars, National Geographic olmak üzere 5 ayrı başlıkta içerik barındıran Disney Plus, geçtiğimiz haftalarda 'Arayış' ve 'Aktris' dizilerini seyirciyle buluşturmuş, ancak 1 Temmuz'dan itibaren Türk yapımlarının önemli bir kısmını platformdan kaldırmıştı. Yayıncı kuruluş daha önce de yeni projelerini 2024'ün sonuna kadar durdurğunu açıklamıştı. Ancak, Disney Plus'ın aldığı yeni karar herkesi şaşırttı.

Ali Uçak: Girilmedik gönül bırakmayacağız Ali Uçak: Girilmedik gönül bırakmayacağız

ARAS BULUT İYNEMLİ'Lİ 'ATATÜRK' DİZİSİ YAYINLANMAYACAK

Disney Plus, 8 milyar dolar bütçeli Aras Bulut İynemli'nin başrolünde yer aldığı 'Atatürk' dizisini Cumhuriyet'in 100'üncü yılına özel olarak hazırlamıştı. Ancak The Armenian National Committee of America (Amerika Ulusal Ermeni Komitesi), sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla dizinin iptal edilmesini istemişti. Sebebi ise, komitenin Mustafa Kemal'i savaş suçlusu olarak görmesiydi. 

Disney Plus'un Türk içeriklerini platformdan kaldırma kararının ardından, binlerce üyeliğin iptal edilmesinin üzerine, Disney Plus Türkiye hesabı; 'Atatürk' dizisinin de yayınlanmayacağı yönünde yapılan paylaşımlara karşılık, 'Orijinal dizi #Atatürk çok yakında, Cumhuriyetimizin 100. yılında yayında' paylaşımı yaptı.

DİSNEY PLUS KOMİTEYE BOĞUN EĞDİ

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; Disney Plus, büyük tepkilere rağmen 'Atatürk' dizisini platformunda yayınlamayacak. Aras Bulut İynemli, Songül Öden, Mehmet Günsür, Sarp Akkaya, Berk Cankat, Esra Bilgiç gibi önemli oyuncuların rol aldığı ve 8 milyon doların harcandığı yapımı çöpe atmayıp Türkiye’de vizyona koyacak. Cumhuriyetimizin 100. yılında yayımlayacaklarını söyledikleri diziyi, kasım ayında film olarak sinemalarda yayınlayacaklar. Haber Merkezi