Olay, 25 Ağustos tarihinde Gebze’de meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, yüzde 49 duyma kaybı bulunan Ahmet Uzun’u (59) sabit hat üzerinden arayan bir şahıs, kendisini banka müşteri temsilcisi olarak tanıtarak faizsiz kredi verdiklerini söyledi. Bu duruma inanan Uzun, faizsiz kredi imkanından yararlanmak istediğini belirtti. Kendisine gönderilen mesajlara onay veren Uzun'un hesabından 85 bin TL kredi çekildi. Sonradan dolandırıldığını anlayan Uzun, savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu. 

“20 BİNİN ÜZERİNDE FAİZSİZ KREDİ VERDİKLERİNİ SÖYLEDİ”

Olayı anlatan Ahmet Uzun, “Beni tanıdığım bir telefon numarası aradı ve kendisini banka görevlisi olarak tanıtarak 20 binin üzerinde faizsiz kredi verdiklerini söyledi. Ben de kabul ettim. Bunun için bana gönderdiği maili onaylamamı istedi, ben de onayladım. Parayı Yapı Kredi hesabımdan yatıracağını, oradan Şekerbank’a geçeceğini söyledi. Yapı Kredi hesabıma girerken benimle iletişim halinde olan kişi paraları Şekerbank’a atmış" diye konuştu.

 "5-10 DAKİKALIK SÜREDE DOLANDIRICI TÜM PARAMI ALDI"

Emniyet'ten kurusıkı tabanca açıklaması Emniyet'ten kurusıkı tabanca açıklaması

Olaydan şüphelendiğini söyleyen Uzun, "Bir anda tereddüt ettim ‘Böyle bir şey olmaması gerekir’ dedim ve tekrar hesabımı kontrol etmeye başladım. Durumu bildirmek için bankayı aradım. Bankayı aradığımda ilk telesekreter çıktı. Telesekreter ile geçirdiğim 5-10 dakikalık sürede dolandırıcı tüm parayı İbrahim isimli birisine atmış. Daha sonra Şekerbank’tan alıp buradan da Yapı Kredi'de Oğuz isimli birisine atmış" şeklinde konuştu.

 “BANKA DIŞINDA GELEN TELEFON NUMARALARINA HİÇBİR ZAMAN KARŞILIK VERMEMEK GEREKİR"

Kimsenin mağdur olmaması için bu tür olaylara karşı dikkatli olması gerektiğini söyleye Ahmet Uzun, “Emekli bir vatandaşım. Parayı nereden bulup bu parayı ödeyeceğim. Bankaya durumu bildirdim ve dolandırıcılardan şikayetçi oldum. Vatandaşlar bu tür telefon aramalarına karşı dikkati olsun. Bankadan aradıklarını söyleseler dahi inanmasın. Banka dışında gelen telefon numaralarına hiçbir zaman karşılık vermemek gerekir. Ben verdim, yandım. İsterseniz siz de deneyin, aynı şekilde yanın” dedi.

TOPLAM 85 BİN DOLANDIRILDIM, BUNUN FAİZİ İLE BİRLİKTE 160 BİN BİR ZARARIM OLUR.

Bu parayı nereden bulup ödeyeceğim, emekli vatandaşım. Aylık 10 bin TL para alıyorum, bu parayla nasıl borcu ödeyeceğim. Banka paranın yüzde 20 veya 40’ı isteyecek, aldığım maaş bile oraya yetmiyor. Bankaya söyledim, ‘Siz onay verdiniz’ diyor. Doğru ben onay verdim ama bir anlık gafletim yüzünden yandım. Bankaya haber verdim, işleme el koyamadı. Şahısların isimleri belli, devletimiz bir el atıp durumu çözmelerini istiyorum. Dolandırıcılık olaylarına karşı önlemlerin alınmalarını istiyorum. Ben yandım kimse yanmasın. Genellikle de dolandırmak için yaşlı kesimleri seçiyorlar. 50 yaşını doldurmuş kişileri bu tür olayları yapıyorlar" diye konuştu. İHA