Sanko Enerji, Manisa'da önemli bir yatırım hamlesiyle jeotermal enerji alanında kapasite artışı ve yeni santraller kurma planlarını açıkladı. Bu proje kapsamında, Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan 2021-İR-01 numaralı Jeotermal Kaynak İşletme Ruhsatlı sahada 10 MWe kapasiteli jeotermal enerji santralinin kapasitesi 25 MWe'ye çıkarılacak ve ayrıca 80 MWe kapasiteli yeni bir jeotermal enerji santrali kurulacak.

Proje Değeri 1 Milyar 365 Milyon TL!

Projenin toplam değeri 1 milyar 365 milyon TL olarak belirlenirken, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) kapsamında gerekli izinler alınmış durumda. Bu yeni santraller ve kapasite artışıyla birlikte yıllık enerji üretimi büyük ölçüde artacak. Mevcut 10 MWe'lik santraldeki kapasite artışıyla yıllık enerji üretimi yaklaşık 200 milyon kWh/yıl olacakken, yeni 80 MWe'lik santral ile birlikte bu rakam yaklaşık 640 milyon kWh/yıl'a ulaşacak.

Santrallerde kullanılacak olan Hava Soğutmalı Binary ORC (Organik Rankine Çevrimi) Sistemi ile yıllık toplamda 840 milyon kWh/yıl enerji üretimi hedefleniyor. Bu üretilen elektrik enerjisinin Salihli Trafo Merkezi'ne 154 kV şeklinde bağlanarak ulusal enerji ağına aktarılması planlanıyor. Bu proje ile yaklaşık 300 bin kişinin yıllık elektrik ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir.

Pek seçenek yok... 1 milyon TL'nin üstündeki sıfır araçlar Pek seçenek yok... 1 milyon TL'nin üstündeki sıfır araçlar

Ayrıca, projenin bir parçası olarak planlanan 28 adet jeotermal kaynak arama sondaj kuyusu, Rotary (Döner) Sondaj Yöntemi ile yaklaşık 3500 m ± 500 m derinlikte açılacak.

Kaynak: Haber Merkezi