Manisa Büyükşehir Belediyesi, on yılı aşkın süredir 17 ilçede yaşayan vatandaşları şehrin zengin tarihi ve kültürel mirasıyla buluşturuyor. “Haydi Kadınlar Manisa’ya” adıyla hayata geçirilen proje kapsamında Demirci’den gelen 76 kadın, Manisa’nın zengin tarihi ve sosyokültürel mirasıyla bir araya gelip şehirle hasret giderdi.

Düzenlenmeye başladığı tarihten bugüne binlerce vatandaşın Manisa’yı gezip görerek tarihini öğrenmesine olanak veren bu proje kapsamında Demirci’den gelen 76 kadın, kadim şehri gezip eserler hakkında bilgi aldı.

2 F7 A9460 800X476

Sağanak yağış altında yürek ısıtan görüntüler Sağanak yağış altında yürek ısıtan görüntüler

Kafileyi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Sibel Alkın Kedersiz beraberindeki Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı yetkilileri ve rehber Şehzadelerpark’ta karşıladı. İlk durağın tanıtılmasının sonrasında Demircili kadınlar Sultan Camii külliyesine geçerek Tıp Tarihi Müzesi ve Sultan Camii hakkında aktarılan bilgileri dinledi. Akabinde Mimar Sinan’ın Ege Bölgesi’ndeki tek eseri olan Muradiye Camii ziyaret edildi. Mevlevihane’ye gidilerek hem yapının tarihteki yeri öğrenildi hem de bulunduğu konumdan kaynaklanan manzarasının keyfi çıkarıldı.

2 F7 A9505 800X533

Ağlayan Kaya’da Niobe’nin mitolojik öyküsünü dinleyen Demircili kadınlar, öğle yemeğinde MASKİ Genel Müdürlüğü yemekhanesinde ağırlandıktan sonra Hanımlar Aile Çay Bahçesi’nde mola verdi. Son olarak Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Çanakkale Şehitler Anıtı ile Atatürk Sergi Salonu, Atatürk Gençlik Merkezi ve Atatürk Kent Parkı’nı da ziyaret eden Demirci’den gelen kafile geziyi burada noktaladı.

2 F7 A9512 800X533

Ağlayan Kaya’da Niobe’nin yıllardan beri anlatılagelen öyküsünü dinleyip tarihe meydan okuyan Muradiye Camii’yle tanışan Demircili kadınlar, kadim şehri yakından tanımalarını sağlayan bu programa yaptığı katkılar dolayısıyla Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Cengiz Ergün’e teşekkür ederek memnuniyetlerini dile getirdiler.

Kaynak: Haber Merkezi