Demirci'nin kırsal Sevinçler, Akdere, Gümele, Hoşçalar ve Hüdük mahallelerinde kadınlar tarafından imece usulüyle üretilen tarhana, Anadolu'nun diğer tarhana çeşitlerinden ayrılan zengin içeriğiyle dikkat çekiyor. Temel malzemeler olan domates, biber, soğan ve nohutun yanı sıra tarhanaya özgü lezzet ve besin değeri katan biberiye, kuşburnu, alıç, hünnap, kızılcık, elma, sarımsak, ayva, nane, iğde, haşlanmış kuru fasulye ve patates gibi 16 farklı meyve ve sebze kullanılıyor.

Tarhananın üretim süreci, odun ateşinde hazırlanan özel bir harçla başlıyor. Kadınlar, türküler ve maniler eşliğinde, maharetli elleriyle haşlanan malzemeleri unla karıştırıp yoğuruyor. Elde edilen karışım, parçalar halinde bir bez üzerine serilip kurumaya bırakılıyor. Ardından, kadınların emeği ve şarkıları eşliğinde ufalanarak toz haline getirilen tarhana, özel bir süzgeçten geçirilip belirli bir süre dinlendirildikten sonra tüketilmeye hazır hale geliyor.

Survivor Sema ve Pınar neden kavga etti? Survivor Sema diskalifiye oldu mu? Survivor Sema ve Pınar neden kavga etti? Survivor Sema diskalifiye oldu mu?

Demirci tarhanası, sadece bölge halkının değil, aynı zamanda diğer şehirlerden gelen yoğun talep ile karşılaşıyor. Hem geleneksel yöntemlerin sürdürülmesi hem de sağlıklı beslenme arayışındaki tüketicilerin ilgisini çeken bu özel lezzet, Anadolu'nun kültürel zenginliklerinden birini daha ortaya koyuyor.

Editör: Diyar Aslan