Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adnan Menderes'in 'Yeter Söz Milletindir' sloganını kullanan muhalefete sert tepki göstererek, "Bunlar da utanma yok. Kalleşçe astıkları Menderes'in şimdi de sloganını çalıyorlar. Kendileriyle çelişmek muhalefetin her zamanki hali. Bu slogan CHP'ye isyanın nişanesidir" ifadelerini kullandı. Öte yandan Erdoğan EYT düzenlemesi ile ilgili olarak "İlk maaş Şubat veya Mart'ta verilebilir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT'de katıldığı canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"TÜRKİYE YÜZYILI BİR VİZYON MESELESİDİR"

Biz bugüne kadar eserlerimiz, hizmetlerimizle gayretin içerisindeyiz. Bir partinin adayın ayinesi iştir, kampanyaya bakılmaz. Siz eserlerinizle halkınızın karşısında değilseniz, halkınız size değer vermez.20 yıldır yaptıklarımızı halkımız görüyor. Eser olarak görüyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü, Avrasya Tüneli'ni görüyor. Bunlar halkımın hayal ettiği şeyler değildi. Rahmetli Demirel'i köprü, Turgut Bey'in köprü ve 3. köprü bize nasip oldu. Önünü kesmek için ellerinden geleni yaptılar. Türkiye Yüzyılı bir vizyon meselesidir. Varsın birileri masa başı kurgulanmış kampanyalarla göz boyamaya çalışsın. Biz inşallah yeni zaferlere başarılarla ulaşacağız. Türkiye Yüzyılı Türkiye'nin elde etiği güç ve birikimiyle dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olacağının adıdır. Şimdi, Türkiye'nin imkanlarını vatandaşlarımızın istifadesine sunuyoruz.

"BUNLAR MİLLİ DEĞİL"

Bunlar da utanma yok. Kalleşçe astıkları Menderes'in şimdi de sloganını çalıyorlar. Kendileriyle çelişmek muhalefetin her zamanki hali. Bu Slogan CHP'ye isyanın nişanesidir. Bugün millet iradesine sahip çıkan AK Parti Cumhur ittifakıdır. Binalara slogan asmakla olmaz. Önce milli iradeye saygı duymayı öğrenin. Bunlar milli değil gayrımilli. Benim milletim sana inanmaz ki, Bu millete hep ihanet ettiniz. Menderes'i ipe götürdünüz. Bunun sorumlusu sizsiniz. Batıdan aferin almanın peşindeler. Biz de CHP zihniyetine 'Yeter Söz Milletindir' diyoruz. Eser söz konusu olduğunda yetmez diyoruz.

"ADAY AÇIKLAMA TARİHLERİNDE BİLE BELİRSİZLİK VAR"

Gelin biz bunlara 7'li masa diyelim. 6 deyince eksik oluyor. Malum parti masanın altında. Biz seçim tarihini açıklayarak, rahatlarını bozduk. Toplanıp toplanıp bunlar dağılıyordu. Seçim tarihi vermesek aday çıkaracakları yoktu. Aday açıklama tarihinde bile belirsizlik var. Biri '13 Şubat'ta açıklayacağız' diyor biri 'Planımız yok' diyor. Siz birbirinize güvenmiyorken, millet size nasıl güvensin. 7'sinin elinde bir kukla koymaya çalışıyorlar. Yıpranır diye açıklamıyorlarmış. Bu nasıl iş. Adayın yıpranacağından korktuğunuz için açıklayamazken, biz Türkiye Yüzyılı'na hazırlanıyoruz. Bu yola çıkan tabi ki yıpranacak. Yorulmadık yorulmuyoruz, yıpranmadık yıpranmıyoruz. Bunların hiçbirinin Anayasa'nın maddelerinde yeri yok. Adımları atarken bunların aklı neredeydi. Cumhurbaşkanı seçildik akılları neredeydi. O zaman konuşmadılar. Adayın seçilme şansı olmadığını görüyorlar bundan dolayı rahatsızlar. Biz ilk dönemi tamamlamış olacağız yeniden adaylık önünde engel bulunmuyor. Tartışmaları gereksiz buluyorum. Bunlar suyu bulandırma çabalarıdır.

"TEK DERTLERİ KUKLA CUMHURBAŞKANINI ADAY YAPABİLİR MİYİZ?"

Benzerlik değil tam anlamıyla koalisyon dönemine dönüş söz konusu olacak. Başbakan olduğumda bakan sayısı 35'ti. Biz ne yaptık. Böyle olamaz. Sayıları indirdik, 17 bakanımız var. Bunu 7'li masada olanların bazıları bilir. Bunlar israfın ta kendisidir. Bu masa müdavimleri erken başladı ağlamaya. Çünkü bir şey kapmaları lazım. Tek dertleri kukla cumhurbaşkanını aday yapabilir miyiz? Eski Türkiye'de olduğu gibi 6'lı masanın bakanlık kavgaları yakındır. Hiçbir netice buradan alamayacaklar. Milletim bunlara bu ülkeyi teslim etmez. Değişik bir versiyonu diyebilirsiniz. Koalisyon hükümetleri bunlara göre daha isabetli adımlar atma fırsatı yakalamış olabilir. Bunlar o fırsatı yakalayamaz. Oturma düzeninden ziyaret sırasında çıkmaza girene, milletim yönetme şansı vermez. Özlemleri vaatleri eski Türkiye. Masadakilerin talimatıyla hareket edecek cumhurbaşkanıyla ülke yönetilemez. Kuklalara kim itibar eder.

IMF başındaki zat ve masada olanlardan bir tanesi yanımda o zaman. Ben IMF başındaki zata dedim ki, 'Siz Türkiye'yi idare edemezsiniz, taksitleri alır dönersiniz. Ülkeyi yönetmek bana aittir.' 23 milyar dolar borcumuz vardı o zaman. 2013'te borcumuzu bitirdik. Bunu masadaki kişilerden bir tanesi değil, Tayyip Erdoğan hükümeti ödedi. IMF ile ilişkimiz yok. O masadakilerden otel lobilerinde IMF ile görüşme yapanlar var. Bizim hükümet etme sistemiz, Cumhurbaşkanı sistemiyle istikrar kazandı. Bir araya gelip Cumhurbaşkanı seçemeyenlerin ülkeyi yönetme kabiliyeti olabilir mi? Vatandaşım önümü kesti kart verdi. Bu kart 1946'nın ekmek kartı. Pusulaları keserek, CHP yönetimi bu. Cumhuriyet Halk Partisi'ni tanımak istiyorsan ekmek karnesine bakacaksın. Bu CHP'nin karnesidir. Bundan güzel ispat olur mu? Milletim bir daha bu karne dönemine dönmez, dönmeyecektir.

"YERLİ MİLLİ ANLAYIŞLA SİYASET YAPAN HERKESE KAPIMIZ AÇIKTIR"

Biz şu anda Cumhurbaşkanlığı'nın Çankaya Köşkü'nde bu programı yapıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal tarafından Milli Mücadele döneminde kazandırıldı. 3 bölümden oluşuyor. Şu an programı resepsiyon alanı olarak adlandırılan alanda yapıyoruz. 2014 seçimlerinde seçildiğimde burada göreve başladık. Cumhurbaşkanlığı'nın mevcut külliyesine geçtik. Burası boş durmuyor, çalışıyor. Pek çok kabulümüzü, toplantılarımızı Çankaya Köşkü'nde yapmaya devam ettik. Müze Köşk titizlikle restore ediliyor. Devlet başkanlarını AB büyükelçilerini ağırladığımız pek çok programı Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdik. COVİD-19 başladığında temel kararların alındığı ilk toplantımız yeri de bura olmuştur. Anlamına yakışır şekilde Cumhurbaşkanlığımız tarafından değerlendiriliyor. Cumhur İttifakı, birlik anlayışının siyasetteki adresidir. Yerli milli anlayışla siyaset yapan herkese kapımız açıktır. Buradan bir kez daha Sayın Destici'ye taziyelerimiz iletiyorum. Cumhur İttifakının yaslandığı değerlere inananlarla biz yol yürüyebiliriz. Yarın inşallah Devlet Bey'i evinde ziyaret edeceğim.

"AİLE BU MİLLETİN KUTSAL DEĞERİDİR"

Meclis'e sunduğumuz anayasal düzenleme bu konudaki samimiyet testi olacaktır. Bu konuyu büyük mücadeleler vererek çözdük. Partimiz kapatılmak dahi istendi. AYM'ye götürenlerin içerisinde imzası vardı. Bay Kemal niye kaçıyorsun? Şimdi ne yapacaksın merak ediyorum. Milletimiz çözümü sunacaktır. Sandıktan çıkan sonuca saygı duyduk. Temennimiz referanduma gerek kalmadan Meclis'te çözüme kavuşturmaktır. Aile kurumumuzu güçlendireceğiz, koruyacağız. LGBT şu bu hayır. Bu milletin kutsal değeridir aile.

"SEÇİMİN KADERİNİ GENÇLER BELİRLEYECEK"

'Türkiye Yüzyılı' gençlerin yüzyılı olacak dedik. Gençleri yol arkadaşlarımız olarak görüyoruz. 6 milyon genç, seçimin kaderini onlar belirleyecek. Göreve geldiğimizde seçmen noktasında 30 yaştı. Avrupa'da seçme seçilme yaşları 25. Biz indireceğiz dedik. Önce 25'e indirdik. Daha sonra 18 yaşı seçme seçilme yaşı olarak parlamentodan geçirdik. Hatta 'Çoluk çocuğa mı bırakacağız?' dediler. Bu milletin gençliği bunu başarır dedik. Bizim gençliğimiz yoksulluklarla kuşatıldı. Şimdi ise aynı durumu gençliğimize layık göremeyiz dedik. Sıraların üzerindeki kitaplardan işe başladık. Bu çileleri milletim hep çekti. Aynı çileyi şu anda yavrularımız yaşamasın dedik. Sıraların üzerine kitapları koyduk. Okullar açılırken bulsunlar diye. Şimdi yardımcı ders kitaplarını da sıraların üzerine koyuyoruz.

Türkiye'nin en büyük gençlik hareketine sahip partisi biziz. Bizim üye sayımız 11 milyon 500 bin civarında. Bunlar içerisinde 1 milyon 100 bini genç. Bayanlar da 5 milyonun üzerindeyiz.

EYT DÜZENLEMESİ

Bu konuda çok kapsamlı bir çalışma yürütüldü, teklif meclise sunuldu. Yarın görüşülmeye başlanacak. AK Parti olarak bir an önce yasalaştırarak, müjdeli Haber vermek istiyoruz. İlk maaş Şubat veya Mart'ta verilebilir. İşi geciktiremeyelim, bir an önce bitirelim dedik.

ENFLASYONLA MÜCADELE

Dünyada faizi sürekli yükselttiler, ben de tam aksine faizi indirmenin mücadelesini verdim. Nitekim bizde faiz yüzde 9. Bunu daha da düşüreceğiz. Başbakanlığım döneminde, faizi 4'e indirdik. Enflasyon da 6 idi. Biz 'Yine indireceğiz' dedik ve bakın 86'larda idi, 64'e düştü. Daha da düşecek, bütün mesele istikrarımızdır. 4 yılın ardından ilk kez fazla vermeye başladık. Bazı uluslararası kuruluşlar, bizim tahminlerimizin üzerinde yüzde 5-6'ları bulan bir oran bekliyordu. 2022 yılında yüzde 1'e düşürmüş oldu. 2022 yılında faizin bütçedeki payı yüzde 10'a düştü. Vergi yüklerini düşürdük, KDV indirimleri ile bütçe içindeki payını azalttık. Büyüme de şu an 5,5'i yakalamış haldeyiz.

SOSYAL KONUT KAMPANYASINDA SAYI ARTACAK MI?

İkinci el konutlarla ilgili bir çalışma yapılacak, planlama devam ediyor. Önceliği ilk evini alacak vatandaşlarımıza vermek istiyoruz. Bu seçim sonrası atılacak bir adım. 'Alt gelirliyi ev sahibi yapacağız' dedik, iki yıla evler teslim edilmiş olacak. Orta gelirlileri ev sahibi yapacağız dedik, kampanyayı yaptık. İhtiyaç halinde yeni projeleri de hayata geçirmekten geri durmayacağız. Sosyal konut, vatandaşlarımıza ayrı bir gurur ve özgüven getirdi. En son Manavgat'ta konut teslim törenini yaptık, herkes 'bunu beklemiyorduk' dedi.

KARADENİZ'DEKİ DOĞALGAZ KEŞİFLERİ

e-Devlet'te askerlik için yeni düzenleme e-Devlet'te askerlik için yeni düzenleme

2023'ün ilk çeyreğinde Karadeniz gazının milletimizle buluşması için tüm çalışmalar devam ediyor. Sahadaki çalışmalar, 3 ana bileşenden oluşuyor. Birincisi deniz tabanı üretim tesisleri, iki kara işleme, 3 botu hatları. Sahada 10 bin kişi çalışıyor. Denizde ise 50'den fazla gemi operasyonunu sürdürüyor. Denizin 2200 metre altında yürütülüyor. Kuyu başı ekipmanı gibi devasa yapılar deniz tabanına indirilmeye başlandı. Testler de yapıldı, yoğun bir çalışma Filyos'ta devam ediyor.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ SÜRECİ

İsveç'in özür dilemesi işi bitirmiyor, önce terörizmle mücadelede işbirliği için biz fırsat olarak gördük. Bize 120 teröristi verin dedik ama İsveç bu konuda anayasa değişikliği yapacağız dediler, sayın başbakan buraya geldi. Gayet güzel görüşmeler oldu. Ancak mutabakat zaptı kapsamında verilen taahhütlerin yerine getirilmediğini gördük. Sadece geçtiğimiz iki haftada yaşananları gördük. Buradaki taahhütlerin, terörle mücadele başta olmak üzere yerine getirilmesi gerekmektedir. Kuran'a yapılan saldırıya İsveç'in sessiz duyarsız kalması hatta güvenlik güçlerinin bunları koruma altına almasını görmek ne ile izah edilebilir. En güçlü şekilde kınadık. Bu nefret suçudur. Bunu süratle halletmeleri lazım. Müslümanlara karşı nefret suç işlenmesi kabul edilemez. Tüm inançlara saygı gösterilmesini bekliyoruz. An itibariyle İsveç'in NATO üyeliğine sıcak bakmıyoruz. Finlandiya'ya farklı bakıyoruz. Finlandiya süreci işletirse biz de üzerimize düşen görevi yerine getiririz.

TERÖRLE MÜCADELE VE SURİYE İLE İLİŞKİLER

Terörle mücadele adına yürüttüğümüz mücadele aynı zamanda Suriye'nin toprak bütünlüğüne de katkı sağlıyoruz. Rejim de bunun farkına varmalı. Suriye'de terörle mücadele biz yolumuza tavizsiz devam ettik. Rusya, Suriye ve Türkiye üçlü toplantı düzenlemelim önce dışişleri bakanlarımız sonra savunma bakanlarımız, sonrasında da liderler bir araya gelsin. Böylece neticelerden İran'ı da bilgilendirelim. Biz ulusal güvenliğimiz içim gereken önlemeleri alırız. Geri dönüşlerin gönüllü onurlu olması gerekiyor. İstedik ki geri dönüşler sağlansın. Bu da başladı, şu anda 400-500 bine yakın mülteci Suriye'ye dönmeye başladı.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

İki liderle görüşmelerimiz oluyor. İnisiyatif alma konusunda hiçbir Avrupa ülkesi bizim kadar cesur olmadı. Tahıl Koridoru, esir değişimi ve insanı yardımlar konusunda çözümün parçası olduk. Avrupa'da ve dünyadan da barış için destek bekliyoruz. Müzakereler devam ediyoruz. Gerek ABD'nin gerek Almanya'nın tank yollanmaması olayı bir çözüm müdür? Ben buna bir çözüm unsurdur diyemem. Bunlar riskli ve silah baronlarının işine yarıyor.

YUNANİSTAN İLE İLİŞKİLER

Yunanistan'ın tutumu kabul edilebilir gibi değil, iyi komşuluk ilişkilerine de müttefikliğe de yakışmıyor. Yunanistan'ın hava sahamızı ihlalleri, tacizleri tansiyonu yükseltiyor. Hava kuvvetlerimiz ve sahil güvenliğimiz cevapsız bırakmıyor. Adaları silahlandırıyorlar, sonra Tayfun deyince panikliyorlar. Savunma sanayine 560 yetmez, bunu 1000 km çıkaracaksınız dedim. Bunlara hem hukuki, hem sahada gereken cevabı vermeyi sürdüreceğiz. İHA-SİHA, Kızılelmelarımız... Silahlı kuvvetlerimiz daha güçlü hale gelecek.

SAVUNMA SANAYİİ

Savunma sanayinde ciddi manada ihracat yapıyoruz, çok iyi bir yere yerleştik. Kızılelma bizim ufkumuzdur, biz bunu Kızılelma ile yakalayacağız. Tam bağımsız savunma sanayi hedefimizi yerine getiriyoruz. TUSAŞ, BAYKAR hepsine teşekkür ediyoruz. Arifiye'yi satacakmış. O fırtına obüslerinin ne iş gördüğünü bile bilmez. Buraya el koyacakmış. Bunların bu anlayışına benim ülkem kalırsa, geçmişte olduğu gibi bir toplu iğne bile üretemezler. Savunma sanayide 2002'de 56 firma faaliyet gösterirken bugün bu sayı 2750'ye yükseldi. En iyiye ulaşmada, rekabetçi ortamın faydalarını gördük.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ

Şu an itibariyle, 10-15 ülkenin parlamentosu bu adımı atmış. Karşımızda İsveç var. Nobel'in merkezi İsveç. Onlar nasıl bir tavır takınır bilemem. Şu an biz ve Putin kadar dünyada uzun süredir görev yapan başka yok. Putin'in ifadesi, 'ben bu tahılı Bila bedel göndereceğim.' tamam dedik. Biz de un yapıp Afrika ülkelerine gönderelim. Biz bunu yaptığımız adımla, az gelişmiş Afrika ülkelerini rahatlatırız. Putin ile bir mutabakatımız var. Sadece tahıl değil, gübre de var. Çünkü biz hep şunu söyledik. Türkiye Türkiye'den büyük, biz artık bölge gücüyüz. İstikrarlaştırıcı bir gücüz. Şu anki hedefimiz küresel bir güç olmaktır. HÜRRİYET