Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Ağırlıklı olarak seçim sonuçlarının değerlendirilmesini yapan Erdoğan, değişim sinyali ve seçim muhasebesini yapacaklarını bildirdi.

CHP lideri Özgür Özel’le görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, ziyaretini bayramdan önce yapacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bugün ve yarın belirlenen konu başkanlıkları arkadaşlarımız sunumlarını yapacaklar. Hem partimizin gündemindeki meseleleri konuşacağız. Hem ülkemizi ve tüm insanlığı ilgilendiren konuları kapsamlı bir şekilde değerlendireceğiz. Geçen sene hem 6 Şubat depremleri hem de seçimler dolayısıyla toplantımızı ertelemek durumunda kaldık. Tüm vaktimizi ve enerjimizi depremin yaralarının sarılması başka olmak üzere ülkemizin acil sorunlarının çözümüze harcadık.

3 seçiminde kapsamlı muhasebesini yapacağız.

Siyaseti milletimiz için yaptık. Hep istişare halinde kaldık. Sokağın sesine kulak verdik. Çarşı8nın pazarının nabzını tuttuk. Ne kendimizi ne çalışma arkadaşlarımı farklı fikirlere kapalı yankı odalarına hapsetmedik. Her görüşe kapımızı ve gönlümüzü açtık. AK Parti siyasetinin taşıyıcı kolonları iştişare, müzakere ve katılımcılıktır. 23 yıldır bizi ayakta tutan vasfımız ortak akla önem vermemizdir.

Manisalı vekil Rus heyeti ağırladı Manisalı vekil Rus heyeti ağırladı

Siyaseti, milletimizle istişare yaparak yaptık. Bilim adamlarımızla, gençlerimizle, hanım kardeşlerimizle istişare yaptık. Emekçilerimizle istişare yaptık. Türkiye'nin selameti için söyleyecek sözü olan herkesle istişare yaptık.

Demokrasimizin serpilmesi, gelişmesi adına söyleyecek sözü olan herkese kapımızı açtık. Türk siyasi hayatında istişare kültürü bizimle anlam kazandı ve ete kemiğe büründü.

SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ

Partmizin istikbali açısından kritik konuları sizlerle birlikte konuşacağız, görüşeceğiz, meselelerimizi masaya yatıracağız. Seçim sonuçları arasındaki negatif ayrışmaları negatif yönleriyle ele alacağız. Atacağımız adımları tayin edeceğiz.

Fikrine önem verdiğimiz dostlarımızın görüşlerine başvurduk. Her il ve ilçe bazında değerlendirmelerimi yapıyoruz. Fotoğrafı netleştiriyoruz. Seçmenden geçer not alamayan bizik takdirimize mazhar olamaz. İnce eleyip sık dokuyor. Çok titiz davranıyoruz. Milletimizle gönül köprülerimizi tekrar birleştirirken Cumhur İttifakı'nın duvarlarında gedik açma girişimlerine fırsat vermeyeceğiz. Bundan sonra da değişim irademizi güçlü tutacağız. Sizlerden ne kadar keskin olursa olsun eleştirilerinizi, tespitlerinizi paylaşmanızı istiyorum. Burada yanlışlarımızı düzeltmek üzere bir aradayız. Kendimize ve partimize ayna tutmak için buradayız.

Ne birilerinin kişisel hesaplarını görmelerine seyirci kalacağız ne de hiçbir şey olmamış gibi yolumuza devam edeceğiz. Özeleştirilerimizi açık yüreklilikle yapmak sorunlarımıza çözüm aramak için burdayız.

Artılarımızı ve eksilerimizi görmek üzere burdayız. Yanlışlarımızı düzeltmek doğrularımızın sayısını çoğaltmak için buradayız.

"MESAJLARIN GEREĞİNİ YAPACAĞIZ"

Milletimizin başta değişim ve yenilenme talebi olmak üzere sandık sonuçlarıyla bize ulaştırdığı beklentinin farkındayız. Mesajların gereğini yapacağız. Siyasetimizi gerilim, kutuplaşma üzerine inşa etmedik. Gerektiğinde kızdık. Edepsizliğe de karşılık verdik. Siyasetimizi hep Türkiye'yi bir bütün olarak kucaklama şeklinde yaptık. 85 milyonun her ferdini kardeş olarak gördüğümüz için tam 22 yıldır milletimizin her kesiminin teveccühüne mazhar olduk.

10 ayda 3 seçim sürecini üst üste yaşadık. Seçimler sadece ekonomimizi değil toplumumuzu da yordu. 14-28 Mayıs seçimlerinde siyaset sahnelerinde yapılanları hiçbirimiz unutamayız. Seçim gecesi oynanan "Kazanıyoruz" tiyatrosu Türk siyasetinin utanç hanesine yazılmıştır.

Tüm tuşlara basmalarına rağmen 14-28 Mayıs seçşmlerinde bekledikleri neticeleri alamayanlar daha sonra sırf koltuklarını koruyabilmek uğruna siyaseti yüksek gerilim hattına mahkum ettiler. Seçim sonuçlarını kabullenmek yerine farklı tartışmalarla milletin iradesine gölge düşürmeye çalıştılar. Sandıkta tecelli eden adaleti yok sayan biz daima basiretle hareket ettik. Enerjimizi polemiklerle israf etmek yerine ülkemize hizmet etmeye çalıştık. Türkiye'nin meselelerine çözmeye odaklandık. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak milli iradeyi sorgulama, küçümseme, sandığın itibarını zedeleme gibi yollara tevessül etmekdik.

CHP LİDERİ İLE GÖRÜŞME

31 Mart sonrası CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel bizi ziyaret etti. Ben de Kurban Bayramı'ndan önce kendisine ziyarette bulunacağım.

Ziyaret akabinde siyasette bir yumuşama arzuladığımızı ifade ettim. Bu yumuşamanın bir tarafı iktidarsa bir tarafı da muhalefettir. Biz bu konuda son derece rahatız. Biz kutuplaşmanın, kamplaşmanın tarafında hiç olmadık.

Editör: Nuray Bozkurt