Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde Türkiye-Afrika 4. İş ve Ekonomi Forumu Kapanış Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "ABD'nin PKK'nın Suriye'deki uzantılarıyla bu ülkede yürüttüğü faaliyetler Türkiye'nin milli güvenliği için olağanüstü bir tehdit mahiyetine sahiptir. Biz ABD'yle NATO'da beraber değil miyiz? ABD SİHA'mızı düşürdü mü? Nasıl böyle bir şey yapabilirsin? ABD ile aramızda güvenlik sorunu var." ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Gazze şu an itibarıyla mazlumdur, mağdurdur. Ama İsrail'in böyle bir mazlum durumu söz konusu değil" dedi. Erdoğan, "Son gelişmeler 1967 sınırlarında başkenti doğu Kudüs olan Filistin devleti kurulmadan bölgeye huzur gelmeyeceğini bir kez daha göstermiştir" diye konuştu.

İsrail-Hamas çatışmasına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm tarafları ateşkese ve kalıcı barışı görüşmeye davet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Gerginliğin artarak bölgeye yayılması ihtimalinden endişeliyiz. 2 milyon insanın elektriğini, suyunu, gıdasını kesmek en temel insan haklarının ihlalidir.'' dedi. ABD'nin düşürdüğü SİHA'yı da hatırlatan Erdoğan "Biz seninle NATO'da nasıl beraberiz? Nasıl böyle bir şey yapabilirsin? Aramızda güvenlik sorunu var.'' ifadesini kullandı.

Anne yüreği ilk önce yavrularını düşündü... O anlar kamerada Anne yüreği ilk önce yavrularını düşündü... O anlar kamerada

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde Türkiye-Afrika 4. İş ve Ekonomi Forumu Kapanış Töreni'nde konuştu.

Erdoğan'ın gündeminde İsrail-Hamas çatışması vardı. Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) bölgeye savaş gemisi gönderdiğine dikkat çeken Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Blinken'ın "Yahudi olarak buradayım." ifadesini de eleştirdi.

ABD'nin düşürdüğü Silahlı İnsansız Hava Aracı'nı (SİHA) da hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Aramızda güvenlik sorunu var.'' dedi. Haber Merkezi