Manisalı tütün üreticilerinin dertlerini meclis gündemine taşıyan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, şirketlerin tütüne ek prim vermeleri gerektiğini söyledi.

Saadet Partisi Divan Toplantısı Turgutlu’da yapıldı Saadet Partisi Divan Toplantısı Turgutlu’da yapıldı

CHP Milletvekili Bakırlıoğlu’nun Manisa bölgesinde tütün üretimi yapan ilçelere yaptığı ziyaretlerde tütüncüler şirketlerin verdiği fiyattan memnun olmadıklarını dile getirdiler ve fiyat belirlenirken hiçbir söz haklarının olmadığını ifade ettiler.

TÜTÜNÜN KİLOSU GEÇEN YIL 35 LİRAYDI

Üreticilerle sözleşme imzalayan tütün şirketleri bu yıl fiyatı 55 lira olarak belirledi ve Bakanlığa teslim ettikleri sözleşmelere 55 lira yazdı. Artan maliyetler karşısında tütün fiyatının yüzde 57 artmış olması zarara neden olacak çünkü Kırkağaç Ziraat Odası maliyeti bundan bir ay önce 60 lira olarak açıklamıştı.

BİR AY İÇERİSİNDE MAZOTA DÖRT DEFA ZAM GELDİ

CHP’li Bakırlıoğlu, “Mazota sadece bir ayda gelen zam oranı yüzde 26... Geçen yıl tütün ekimi başladığından 6,56 lira olan mazot şimdi 27,98 TL oldu. Yani bir yılda yüzde 326 zam geldi. Gübre fiyatları 3 katına çıktı, ilaç fiyatı 2 katından fazla arttı. İşçilik giderleri ikiye katlandı.  Buna karşın tütün alım fiyatı yüzde 57 artacak.” dedi.

En büyük sorunun fiyat belirlenirken çiftçinin söz sahibi olmadığına dikkat çeken CHP’li Bakırlıoğlu imzalanan tütün üretim sözleşmelerine fiyat yazılmadığını fiyatı şirketler bir araya gelerek ortak belirledikleri bir rakamı yazdıklarını daha önce dile getirdiğini ve hepsinden önemlisi bir rekabet ortamı oluşmadığını belirtti.

Bakırlıoğlu açıklamasında çiftçinin sahipsiz kaldığını vurgulayarak, “Şirketler kendi çıkarlarını düşünüyor olabilirler ama bu durumun sürdürülebilir olmadığı görülüyor.” dedi.

 

TÜTÜNE 10 LİRA EK PRİM VERİLMELİ

Bakırlıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yıllar içerisinde tütün üretici sayısında ve üretimdeki düşüş bunun açık göstergesi. Tütün üreticisinin talebi belli. Kilo başına en az 10 lira ek prim verilerek fiyatın ise en az65 liraya çıkarılması. Yoksa seneye tütün ekecek çiftçi bulamayacağız. Ve çiftçi üretimden vazgeçtiğinde maalesef geri dönüşü mümkün olmuyor.” HABER MERKEZİ