Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergiden prime, idari para cezalarından öğrenim kredilerine kadar içeriği oldukça zengin olan bir yapılandırma paketi hazırladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası borç yapılandırma düzenlemesine ilişkin açıklamayı yaptı. Açıklanan paket içeriğinde, gelir, kurumlar, KDV, ÖTV, MTV, gümrük, emlak, çevre, temizlik vergileriyle ceza ve gecikme faizleri yer alacak. Prim borçları, köprü ve trafik cezaları, öğrenim kredisi borçları, kamu kira alacakları da açıklanacak olan paketin kapsamında ye alıyor.

HANGİ DÖNEMİ KAPSAYAN BORÇLAR YAPILANDIRILACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaklaşık 3 saat süren Kabine toplantısının ardından kamu borçlarına yapılandırma kararlarını açıkladı. “Kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifini hazırlıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Borçların cezalarını kaldırıyoruz. Tüm bu borçları taksitle ödeme imkanı getiriyoruz. 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek düzenlemeyi yapmıştık. Aynı uygulamayı vergi dairelerimiz için hayata geçiriyoruz. 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. (Yükseköğrenim kredisi) Endeks dışındaki borcun da yeniden yapılandırılarak taksitle ödenmesini mümkün hale getiriyoruz” dedi.

10 BİN EHLİYET SAHİPLERİNE İADE EDİLECEK

Ehliyet affı getireceklerini de açıklayan Erdoğan, “Sürücülerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı kaza, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz. Yaklaşık 2,5 milyon sürücünün ceza puanı silinecek ve bu sebeple geri alınan 10 bine yakın ehliyetin iadesi sağlanacak” diye konuştu.

Tüm bu borçlara belirli oranla güncelleme ve taksit imkanı getirdiklerini de kaydeden Erdoğan, “Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacak” ifadelerini kullandı.

EYT BORÇLANMASINA YAPILANDIRMA VAR MI?

EYT için AK Parti'den açıklama! EYT için AK Parti'den açıklama!

Doğum ve askerlik borçlanması ile emekli olabilecek EYT'liler de kredi imkanından yararlanabilecekler. Bu durumda SGK'dan borçlanma yaptığında ya da kuruma borcunu ödediğinde emekli olabilir yazısı alanlar bunu kamu bankalarına götürüp emeklilik yolunu açabilmişti. Bu sistem yeni yapılandırma düzenlemesiyle birlikte gelirse askerlik ve doğum borçlanması yapmak için maddi imkanı olmayan EYT'liler de bundan yararlanabilecek.

Bu yazıyla kamu bankasına yapılan başvuru sonrası banka borcu SGK'ya aktardıktan sonra emekli maaşı bağlanıyor ve kredi taksitleri emekli maaşından taksitler halinde kesiliyor. Sabah’ta yer alan habere göre, yapılandırma kapsamında Bağ-Kur prim borcu olanlar isterlerse bunu sildirebilir ve günlerini dondurabilirler. Bu anlamda Bağ-Kur prim borcu olan ancak SSK'dan primleri emeklilik için yeterli olanlar açısından da bir avantaj doğacak. EYT için 9 bin gün Bağ-Kur'u tamamlamak zorunda olanlar eğer SSK primleri yeterli ise günlerini dondurup borçlarını sildirdikten sonra emeklilik hakkına SSK kapsamında kavuşabilecekler.

BAĞ-KUR GEÇMİŞ BORÇLARINA YAPILANDIRMA VAR MI?

Yine geçmiş yapılandırmalarda yapılan bir uygulamaya göre de Bağ-Kur borçları için geçmiş günlerini ihya (Canlandırma) etmek isteyenler için ihya edecekleri dönemdeki asgari ücret uygulanmıştı. Şimdi de aynı uygulama olursa geçmiş Bağ-Kur günlerini satın alacak olan EYT'liler o günkü asgari ücretten ödeme yapabilecek.