Türkiye’de Çin’den ithal edilen araçlara %40 oranında ek gümrük vergisi uygulama kararı, Çinli otomobil üreticilerini Türkiye’de üretim yapma konusunda harekete geçirdi.

Geçtiğimiz haftalarda Çin’in önde gelen otomotiv firmalarından BYD’nin Türkiye’de dev bir yatırım yatırım hamlesiyle gündeme oturmuştu... Bloomberg’e konuşan kaynakların, fabrikanın Manisa’da inşa edileceğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenecek bir törenle duyurulacağını ifade etmesinin ardından bir başka Çinli marka da Türkiye’de üretime hazırlandığını açıkladı.  

ATMO Group'tan yapılan açıklamada, Shineray Group'un bir parçası olan İtalyan SWM Motor'un, 2023 yılı sonunda Türkiye pazarına giriş yaptığı ve burayı global büyüme stratejisinin önemli merkezlerinden biri olarak belirlediği belirtildi.

Şirket, bu doğrultuda Türkiye'de üretim yapmak için gerekli başvuruları gerçekleştirdi. ATMO Group, bu üretim girişimi ile agresif büyüme planlarını bir üst seviyeye taşıdı.

Ücretli Öğretmen Maaşları 2024: Ne Kadar Oldu? Nasıl Hesaplanır? Ücretli Öğretmen Maaşları 2024: Ne Kadar Oldu? Nasıl Hesaplanır?

SWM Motor, Türkiye pazarına kısa bir süre önce G01, G01F, G03F ve elektrikli hafif ticari araç X30L EV modelleriyle girdi. Haziran ayı itibarıyla ise ürün yelpazesini G05 isimli yeni D-SUV modeliyle genişletti.

Açıklamada, konuya ilişkin görüşleri yer alan ATMO Group Üst Yöneticisi (CEO) Anton Chernov, markaya Türkiye'de ilginin yoğun olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"ATMO Group olarak Türkiye'de yatırım yapmaya ve daha fazla proje geliştirmeye ilgi duyuyoruz. Türkiye'deki çalışan sayımız geçen yıla göre iki katına çıktı. Gelirimiz her yıl artıyor ve gelişim için uzun vadeli bir planımız var. Şu anda yıllık 50 binden fazla araç üretim kapasitesine sahip bir üretim tesisi üzerinde çalışıyoruz. Üretim tesisi, Türkiye pazarının ihtiyaçlarını karşılayacak ve aynı zamanda Balkan ülkeleri ve AB bölgesindeki diğer pazarlara da ihracata odaklanacak. Türkiye'de üretim için aylar öncesinden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile görüşmelere başladık. Ayrıca Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Yeni projelerimiz için güçlü yerel ortaklarla aktif olarak iletişim halindeyiz. Ancak yatırım projesi hakkındaki nihai karar, devletten sağlanan destek tedbirlerine bağlı olacaktır."

Chernov, Türkiye'de modern hibrit ve elektrikli araçların yanı sıra bir dizi ticari aracın üretimini gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydederek, "Tüm detayları netleştirmek için aktif olarak çalışıyoruz ve bu konuda devletin desteğini ve aktif yardımını umuyoruz." açıklamasında bulundu.

SWM Türkiye Ticari Direktörü Burak Azmanoğlu da Türkiye'de markaya yoğun ilgi olduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

"Son dönemdeki yasal düzenlemelerdeki değişikliklerle birlikte mevcut iş modelimizi, yerel üretim seçeneklerini de içerecek şekilde gözden geçirmeye başladık. Türkiye, uzun vadeli iş geliştirme açısından yüksek potansiyele sahip bir bölge. Profesyonel ve güçlü bir bayi ağı kurduk ve yeni ortaklar katılmaya devam ediyor. Satış sonrası hizmetler ve yedek parça tedarikinde genişleyen bayi ağımızla müşterilerimizi destekliyoruz. Türkiye genelinde ilk parti gelen araçlarımız yollarda. İlk müşterilerin yorumları çok olumlu oldu ve Türkiye'de markanın imajı için çok şey yaptık. Amacımız, Türk müşterilere yüksek kaliteli SUV modellerini uygun fiyatlarla sunmaya devam etmek ve istediğimiz konuma gelene kadar Türkiye'deki operasyonlarımızın gelişimine yatırım yapmaya devam edeceğiz."

Kaynak: AA