Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, BESOT Konferans Salonu’nda mahalle muhtarları ile tarımsal sulama kooperatiflerinin başkan ve yöneticileriyle bir araya geldi. Düzenlenen törene, Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Halis Uysal, MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nursel Ustamehmetoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Ali Öztozlu ve Ergün Aksoy, MHP Yunusemre İlçe Başkanı Bülent Kovancılar, MHP Şehzadeler İlçe Başkanı Şener Özten, Ülkü Ocakları İl Başkanı Emirhan Sallıtepe, Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri, Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ daire başkanları, SPİLAŞ Genel Müdürü Engin Anlı, sulama kooperatifleri başkanları, yönetimi ve üyeleri katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Halis Uysal, böyle bir desteği hiçbir yerde görmediklerini belirterek, Başkan Ergün’e yapmış olduğu desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

MASKİ bakım çalışmalarını sürdürüyor MASKİ bakım çalışmalarını sürdürüyor

Başkan Ergün, üreticiye desteklerini anlattı

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, törende yaptığı konuşmasında, üreticiye verilen destekler hakkında bilgilendirmede bulundu. Başkan Ergün, sulama kooperatiflerimize 46 mahalle için toplamda 70 bin metre PVC sulama borusu desteğinin protokol imza ve teslim törenin hayırlı olmasını diledi. Ergün, “Her yıl olduğu üzere 2023 yılında da tarımsal ve kırsal kalkınmaya verdiğimiz desteklerle üreticimizin yanında olduk. Üretken belediyecilik anlayışımızla 2022 yılında 70 milyon; 2023 yılında ise 150 milyon lira gibi bedeli tarım ve hayvancılığa yönelik projelerimize ayırdık. Bu kapsamda, 2023 yılındaki desteklerimize 1.000 ton gübre dağıtımıyla başladık. Ardından Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Sürü İyileştirme Projemiz kapsamında 500 adet damızlık koç desteği verdik. Yüzde 100 hibe ile 58 bin büyükbaş hayvan için dış parazit ilaç alımını yaptık ve bu ilaçları üreticilerimize eğitimlerini de vererek teslim ettik. Tarım Makineleri Parkı Projemizle çiftçilerimizin ihtiyaç duyduğu ancak satın almaları durumunda ekonomik yük oluşturacak tarım makinelerinin 3. parti teslimini 69 makine ile gerçekleştirdik. Sadece tarım makinesi parkı için 7 milyon TL'lik desteğimizle çiftçilerimize tohum temizleme, çiftlik gübresi dağıtma, üzüm sıkma ve taş toplama makinesi gibi toplamda 144 adet makine ve ekipmanı teslim ettik” dedi.

Meyve üreticileri unutulmadı

Başkan Ergün, yapılan desteklemeler kapsamında meyve üreticilerine de destek verildiğini hatırlatarak, “Zeytin ve meyve üreticimize 120 bin kasa, üzüm ve sebze üreticilerimize ise 100 bin kelter dağıtımı yaptık. Bunun ardından yaklaşık 10 milyon lira gibi bir bedelle 7500 çiftçimize zeytin toplama örtüsü ve 7500 çiftçimize de üzüm sergi örtüsü dağıtımı gerçekleştirdik. Meyveciliği Geliştirme projemiz kapsamında 500 bin fidanı geçtiğimiz yıllarda teslim etmiştik. Projemiz kapsamında 2023 yılında başvuru yapan çiftçilerimize yüzde 75 hibe desteğimizle 95 bin 900 adet Zeytin, 12 bin 510 adet Ceviz, 4 bin 500 adet incir ve 3 bin 500 adet Trabzon Hurması olmak üzere toplam 116 bin 410 adet fidan dağıtımı gerçekleştirdik. Orman yangını nedeniyle zor günler yaşayan Saruhanlı ilçemize bağlı Hatıplar ve Sarısığırlı mahallelerinde de zeytinlikleri yanan üreticilerimize 1600 adet zeytin fidanını teslim ettik. Manisa’mızı arıcılıkta ve bal üretiminde marka şehir haline getirme vizyonumuzla Gölmarmara ilçemizde Arıcılık Eğitim ve Ana Arı Üretim Merkezi’ni hayata geçirdik” diye konuştu.

“Tarım alanları kapalı sistem damla sulamaya geçirildi”

Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önlem almak amacıyla tarımsal sulamaları kapalı sistem damlama sulama ile su kaynaklarını koruma amacında olduklarını belirten Başkan Ergün, “Üretimin ana kaynağı sudur anlayışıyla tarımsal sulama projelerine de hassasiyetle yaklaştık. Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılan tarımsal sulama tesisleri ve DSİ’den devraldığımız 3 adet tesis ile 26 bin dekar alanda yalnızca enerji giderlerini karşılayacak bir bedelle çiftçilerimize sulama hizmeti veriyoruz. Buna ek olarak Zafer Kalkınma Ajansından 4 milyon TL hibe almaya hak kazandığımız yaklaşık 10 milyon 600 bin TL tutarındaki Öveçli Damla Sulama Sistemi Projesi’ni hayata geçirdik. Kırkağaç ilçemize bağlı Öveçli Mahallesi’nde başlattığımız projemiz kapsamında, 2.100 dekar alanı kapalı sistem damla sulamaya geçirerek su kaynaklarımızı korumuş olacağız. Ayrıca, bu yıl 31 adet yeni HİS göleti yaparken, 80 gölette de temizlik ve genişletme çalışması gerçekleştirdik. 2014’ten bu yana 210 tane yeni Hayvan İçme Suyu Göleti yaptık ve 542 tane mevcut gölette de temizlik ve bakım onarım çalışmaları gerçekleştirdik. Bu göletler, hayvanların temiz ve sağlıklı suya ulaşmasında sıkıntı yaşayan bölgelerimiz için büyük önem arz ediyor. Bunun yanında çiftçilerimizin ilaçlama makinelerine su almaları için ilimiz genelinde 50 tane taral doldurma tesisimizle ücretsiz olarak hizmet veriyoruz. Bu tesislerimize yenilerini eklemek için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“Tarımsal sulama kooperatiflerine desteğimiz sürüyor”

Tarımsal sulama kooperatiflerine desteklerinin devam ettiğini belirten Başkan Ergün, “Tarımsal sulama kooperatiflerimize boru, sondaj ve bunun gibi birçok destek sağladık. Ayrıca su deposu ve havuz yapımı gerçekleştirdik. Bu yıl da sulama borusu alımı için 10 milyon lira bütçe ayırarak, bu desteklerimize devam ediyoruz. Bu bütçeyle 46 mahallemize 70 bin metre PVC sulama borusunu teslim edeceğiz. Desteklerimiz kapsamında 27 mahallemizde tarımsal sulama kooperatiflerine; 19 mahallemizde ise mahalle muhtarlıklarına 61 bin metre PVC boru verilecek. Kalan 9 bin metre sulama borusu da ilgili dairesince uygulanacak projeler de kullanılacak. Üretici örgütü ve belediye işbirliği ile 5.000 dekar alan yeni sulamaya açılırken, yıpranmış hatların yenilenmesi ile su kayıp ve kaçaklarının da giderilmesi sağlanmış olacak. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Üreticilerimize desteklerimiz artarak devam edecek. Allah’ın izniyle Şubat ayının ilk haftasında Yüzde 50 hibe desteğimizle 8200 üreticimize toplam 1850 ton gübre dağıtımı yapacağız. Bunun için ayırdığımız bütçe tam tamına 24 milyon gibi bir rakama tekabül ediyor. Hayırlı ve bereketli olsun inşallah. Bunun yanında ‘Arıcılarımıza Kovan Desteği’ başvurularını da almaya başlamıştık. 2 bin kovan desteği yapacağımızı duyurmamızın ardından gelen yoğun talep üzerine bu desteğimizi 5 bin kovana çıkardık. Hayırlı olsun” dedi.

“Tarım makine parkı projemiz ile 10 milyon liralık destekleme yapacağız”

Başkan Ergün, tarım makine ve ekipman desteklemesi yapılacağını söyledi. Başkan Ergün, “Tarım Makineleri Parkı Projemiz kapsamında yeni makine ve ekipman alım sürecini başlattığımızın da müjdesini buradan vermek istiyorum. Mahallelerimiz ve kadın kooperatiflerimiz için yaklaşık 10 milyon liralık bir destekleme yapacağız. Saydığım tüm bu çalışmalar, yaptıklarımız ve yapacaklarımızla ilgili tüm konular, üreticilerimizin gelirlerini arttırmaya yönelik çalışmalarımızdır. Her zaman vurguladığım bir şey var: Alın teri, altından daha değerlidir. Bu anlayışla ve büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Köylü milletin efendisidir” sözünün ışığında her zaman çiftçimizin yanında olduk. Bundan sonra da yanınızda olmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim. Çiftçilik, zorlu ve meşakkatli bir meslektir. Biz bu noktada devletimizin destekleriyle birlikte Büyükşehir olarak her zaman üreticimize can suyu olma konusunda hassasiyet gösterdik. Tarım İl Müdürlüğümüzle örnek işbirliği ve projeleri hayata geçirerek, çiftçimize can suyu olduk. Bugün, her ne kadar sulama borusu desteğimizle ilgili protokol imza ve teslim töreni için buluşmuş olsak da, sizlerin huzurunda tüm çiftçilerimize şükranlarımızı sunmak; emeklerinizi ve katkılarınızı bir kez daha takdir etmek için bir araya geldiğimizi vurgulamak istiyorum. Ülkemizin kalkınmasında ve gıda güvenliğinin sağlanmasında üstlendiğiniz önemli rol için sizlerden ve tüm çiftçilerimizden Allah razı olsun. Rabbim eksikliğinizi göstermesin. Bu duygularla bir kez daha toplantımıza katılımlarınız nedeniyle hepinize teşekkür ediyor, sulama borusu desteğimizin tüm çiftçi kardeşlerimize faydalı olmasını temenni ediyorum. Ürünleriniz bol, kazancınız bereketli olsun” diye konuştu.

Protokole imzalar atıldı

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün konuşması sonrasında projede yer alan mahalle muhtarları, tarımsal sulama kooperatiflerin başkanları ve yönetim kurulu üyeleri tek tek sahneye çıkarak, sulama borularının teslimi için protokole imza attı. Atılan imzalar sonrasında günün anısına hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından tören sona erdi.

Muhabir: Özkan ÇELİK