13 Mayıs 2014'te 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Soma faciası, gerçekleştirilen yürüyüşle anıldı.

Fenerbahçeli 3 isim adliyede! Fenerbahçeli 3 isim adliyede!

Anmaya CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay, CHP MYK üyeleri, milletvekilleri ve faciada yaşamını yitiren madencilerin aileleri ve demokratik kitle örgütleri katıldı.

CHP Lideri Özgür Özel ve CHP heyeti ile birlikte önce Soma Belediyesi'ni ziyaret Başkan Durbay, ardından Cumhuriyet Meydanı'ndan Beşyol Madenci Anıtı'na kadar yapılan Maden Şehitlerini Anma Yürüyüşü'ne katıldı.

Soma Maden Heykeli önünde yapılan saygı duruşu ve ortak basın açıklamasının ardından Maden Şehitliği ziyaretine geçen Başkan Durbay, madencilerin mezarı başında dua etti.

Durbay, duygusal anların yaşandığı mezarlıkta yaşamını yitiren madencilerin yakınlarına sarılarak acılarını paylaştı.

“SORUMLULAR CEZALANDIRILMADAN ADALET YERİNE GELMEZ”

Durbay, yaptığı açıklamada iş sağlığı ve iş güvenliği alınmadığı için 301 maden işçisinin katledildiği, 486 kişinin yaralandığı, 301 anne-babanın evlatsız, 255 kadının eşsiz ve 440 çocuğun babasız kaldığını ifade ederek, Cumhuriyet tarihinin en büyük iş cinayeti olan Soma Katliamı'nın üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen hala adaletin sağlanamadığını vurguladı.

Durbay “Bu 10 yılda katliamın sorumluları hala elini kolunu sallayarak dışarıda dolaşıyor. Sorumlular hukuk karşısında cezalandırılmadan adalet yerine gelmez. Adalet sağlanana kadar bu sürecin takipçisi olacağız.

Soma'nın acısını unutmadık ve unutturmayacağız! 301 madencimize rahmet diliyor, yakınlarını kaybeden ailelerin acısını paylaşıyorum” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi