Başıboş sokak hayvanları sorunu Türkiye’nin gündeminde. Bu konuda kamuoyu ikiye bölünmüş durumda. Ziraat Mühendisi Şenol Özkaya da başıboş sokak hayvanları ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak yapılması gerekenleri sıraladı. Başıboş sokak hayvanları ile mücadele etme yöntemlerinden biri olan uyutularak yaşamlarına son verilmesinin ne insani ne de vicdani olduğunu vurgulayan Özkaya,  “Artık somut çözümler bulunup uygulamaya geçilmelidir.” dedi.

Hayvancılık sektöründe 30 yıla aşkın bir süredir hizmet ettiğini söyleyen Özkaya, “Şu anda katkı ve premiks üretimi yapan bir firma yönetici olarak görev yapmaktayım. Firmamız ped (kedi-köpek) grubuna yem yapan fabrikalara vitamin üretmekteyiz. Bundan dolayı ped grubu hakkında bilgim ve çalışmalarım bulunmaktadır. Son günlerde yoğun olarak gündemde olan , başıboş sokak hayvanları ile mücadele konusu konuşulmaktadır . Meclis üyeliği döneminde, belediye meclisinde, sokak hayvanları konusunda onlarca önerge verdim, hayvan hakları derneği yöneticileri ile belediyede toplantı yapılmasını sağladım ama somut bir sonuç çıkmadı.  Belediyeler konunun kendilerini aştığını, hayvan haklarının kurallarının çok sert olduğunu ancak TBMM'de alınacak yeni yasalar ile çözüme kavuşabileceğini dile geldiği için net bir çözüm bulunamadı.” dedi.

“ARTIK SOMUT ÇÖZÜMLER BULUNUP UYGULAMAYA GEÇİLMELİDİR”

Başıboş sokak hayvanları ile mücadele yöntemlerinden biri olan uyutularak yaşamlarına son verilmesinin ne insanı ne de vicdani olduğunun altını çizen Özkaya, “Elbette, başıboş sokak hayvanlarının insanlara verdiği zararları da unutamayız. 2023 yılı içinde 86 vatandaşımız sokak hayvanları yüzünden dolaylı olarak hayatlarını kaybetti, 3 kuduz vakası ortaya çıktı, binlerce kişi yaralandı. Artık somut çözümler bulunup uygulamaya geçilmelidir.” şeklinde konuştu.

Hayvanlar hakkında bilgi veren Özkaya, “Köpekler, yılda 2 defa kızgınlık gösterir. Genellikle de hamile kalırlar, hamilelik süresi 60 gündür. 4-7 arasında yavruları olur. Kediler yılda 3-4 defa doğum yapar. Onların da doğum süresi 60 gündür. 5-6 yavruları olur. Görüldüğü gibi hızla çoğalan hayvan türleridir” dedi.

Yapılması gerekenleri tek tek sıralayan Özkaya, şöyle konuştu:

Manisa konut satışında ilk 20’de! Manisa konut satışında ilk 20’de!

“Belediyeler her ilçede tam teşekküllü barınaklar yapmalıdır. Cumhurbaşkanı talimatı ile 2023 yılında tüm ilçe belediyelerinde tam teşekküllü barınaklar yapılmış olacaktı ama ne yazık ki çoğu belediye de tam teşekküllü barınaklar hâlâ yapılmadı. Sokak hayvanları kontrolsüz çoğalmaktadır, çözüm olarak kısırlaştırma gerekmektedir. Belediyeler bu konuda yetersizdir. Kısırlaştırma ücreti de tahminen 4 bin TL civarında olduğunu biliyoruz. Nunun için acilen veteriner odası yetkilileri ile görüşülüp kısırlaştırma operasyonuna katılmak isteyen tüm klinikler ile belediyeler anlaşma yapıp, ücretini belediye veya hayırsever vatandaşlar tarafından karşılanabilir. Biliyorum ki bazı hayvanseverler, kendi imkanları ile özel kliniklerde sokak hayvanlarının kısırlaştırma ücretini ödeyerek bireysel olarak bu soruna çözüm oluyorlar.  Belediyeler tam teşekküllü mobil kısırlaştırma aracı tedariki yapmalıdır, bu araç köylerde aktif olarak bulunmalıdır. Kısırlaştırılan hayvanlar, barınaklarda bir haftalık istirahat süreci olmalıdır. Diğer bir uygulama ise acilen hayvanlar kayıt altına alınmalıdır.

Manisa'nın etrafı çiftliklerle çevrilidir, buralarda özelikle köpek cinsi ve sayısı çoktur. Çiftlik ve köylerden başlayarak kayıt içine alınmalı, çiftlik sahipleri sorumlu tutulmalıdır. Aksi takdirde doğan yavrular belli bir zaman sonra şehir merkezine yakın yerlere bırakılmaktadır.

Hayvanseverlere ve vatandaşlara da bu mücadelede görevin düştüğünü ifade eden Özkaya, “Bu mücadelede herkese görev düşüyor. Hayvanseverler, hayvan sahipleriyken iyi düşünüp sonrasında bu hayvanları sokağa bırakmamalıdır. Vatandaşlarımızda sağa sola rastgele yerlere, yemek artığı, kemik, balık artığı gibi ürünler bırakmamalıdır. Çünkü hayvanlar bu yemeklerden zarar görebilir veya bu yemekleri kıskanıp saldırgan olabilir. Belediyeler tarafından verilen yemlerde, hayvanı rahatlatacak, doyuracak, içeriği zengin ve kaliteli yemler tercih edilmeli, yem kabinleri oluşturulmalı, yemler sağlıklı ve temiz durmalı. Sokak hayvanları, bit , pire, kene gibi zararlılar yüzünden sokaklarda zor anlar yaşarlar. Hasta olan hayvanlar acilen tedaviye alınmalıdır. Belediyeler ve tarım birimleri tarafından, sokak hayvanları timi kurulup, 24 saat sahada olup, hayvanların durumlarını izlemelidirler.

Başıboş sokak hayvanları konusunun acil çözülmesini ve bunun için veteriner, ziraat mühendisi, çevre mühendisi, halk sağlığı, jandarma, polis , hayvan hakları derneği, belediyeler ve kaymakamlığın olduğu etkin bir heyet kurulması gerektiğini dile getirdi.

Kaynak: Haber Merkezi