Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve 81 il barosunun öncülüğünde Ankara'da gerçekleşen “Büyük Savunma Mitingi”, önemli taleplerin ve seslerin bir araya gelmesine ev sahipliği yaptı. Avukatlar, son dönemde avukatlara yönelik artan şiddete tepki gösterdi. Manisa Barosu Başkanlığı da avukatların mitinge katılması için büyük çaba sarf ederken, kentten çok sayıda avukat Ankara’daki mitingde hazır bulundu.

Türkiye'nin dört bir yanından gelerek TBB'de buluşan baro başkanları ve meslektaşlar, TBB Başkanı Av. R. Erinç Sağkan, Yönetim, Disiplin ve Denetleme Kurulu üyeleri tarafından karşılandı. Yürüyüş kortejinin oluşturulmasının ardından binlerce avukat, yazılı pankartlar ve sloganlar eşliğinde TBB önünden miting alanı olarak belirlenen Anıtpark'a yürüdü.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, bugüne kadar hep 'Herkes için adalet, adalet için avukat' şiarıyla hareket ettiklerini belirterek, "Bugün bu meydanı dolduran bütün meslektaşlarım bu şiarın vücut bulmuş halidir. Duruşma salonlarında, emniyette ve savcılık sorgularında hep vekaleten konuşmaya alışığız. Ama bugün savunma günü. Bugün avukat için de adalet demenin vekaleten değil asaleten konuşmanın günü. Bugün 190 bin avukatın konuşma günü" dedi.

Emeklilerin tercihi büyükşehirler oldu! Emeklilerin tercihi büyükşehirler oldu!

Manisa Barosu Başkanı Ümit Rona koordinesindeki heyet, Ankara’daki mitinge katılarak avukatların sorun ve taleplerini dile getirdi. 81 baronun katılımıyla güçlü bir mesaj verilirken adalet sistemindeki iyileştirmeler için kararlı bir mücadele yürütüldüğü vurgulandı.

“DAYANIŞMA RUHUYLA HAREKET EDİYORUZ”

Meslektaşlarına seslenen Manisa Barosu Başkanı Av. Ümit Rona, “Sizlerle birlikte uzun yıllardan bu yana hukukun üstünlüğü adalet ve insan hakları mücadelesini ortaya koyuyoruz. Tarih boyunca Sokrates’in savunmasından bugüne kadar savunma dik ve onurlu bir duruşu ortaya koymuştur. Avukat meslektaşlarımızla birlikte adliye koridorlarında duruşma salonlarında ve gerektiğinde meydanlarda halkımızın ihtiyacı olan hukukun üstünlüğü insan hakları ve adalet ihtiyacını gidermede avukatlar ön saflarda yer almış ve adaletin tecellisi noktasında büyük bir emeği ortaya koymuşlardır. Bugün geldiğimiz noktada avukat meslektaşlarımızın sorunlarının da çok olduğunu görmekteyiz bu sorunları çözme noktasında Manisa Barosu olarak ortaya koyduğumuz değerli çalışmalar yanında Türkiye Barolar Birliği ve diğer barolarımızla birlikte dayanışma ruhuyla hareket etmekteyiz. Var olsun şanlı savunma mücadelemiz ve yaşasın avukatlar” diye konuştu.

Muhabir: Özkan ÇELİK