Bakan Işıkhan Manisa’da konuştu Bakan Işıkhan Manisa’da konuştu

Bakan Göktaş, bakanlık tarafından sunulan önemli aile odaklı bakım hizmet modellerinden biri olan Evde Bakım Yardımı'nın 2006 yılında engelli bireylerin öncelikle aile yanında desteklenmeleri düşüncesiyle başlatıldığını hatırlattı. Aylık ortalama 560 bin vatandaşın "Evde Bakım Yardımı"ndan yararlandığını belirten Göktaş, hak sahibi başına aylık 5 bin 97 TL ödeme yapıldığını ifade etti.

Bakan Göktaş, “Evlerinde bakılan tam bağımlı vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 2,8 milyar TL Evde Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladık. 2023’te toplam 116,2 milyar TL Evde Bakım Yardımı ödemesi yaptık. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye Yüzyılı vizyonumuz çerçevesinde bakanlık olarak engellilik alanındaki hak temelli sosyal yardımların şeffaf bir anlayışla sürdürülebilir olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Ayrıca, ocak ayında memur maaş katsayısındaki yeni düzenlemeyle Evde Bakım Yardımı ödemelerinin şubat ayında artarak, hak sahiplerinin hesaplarına 7 bin 608 TL olarak yatırılacağını belirtti.

Kaynak:  İHA