Hırvatistan'ın kuzeyinde, Macaristan sınırında bulunan Legrad kasabası, nüfus azalmasını tersine çevirmek için ilginç bir yöntem kullanıyor. Kasaba yönetimi, 2018 yılından bu yana sadece 4 lira 20 kuruşa satılan boş veya terkedilmiş evleri vatandaşlara sunarak yeni sakinleri bölgeye çekmeye çalışıyor.

Güle oynaya cenaze... Dans eşliğinde tören yaptılar Güle oynaya cenaze... Dans eşliğinde tören yaptılar

Yaklaşık 2000 kişinin yaşadığı bu tarihi yerleşim, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun çöküşünden bu yana nüfus kaybediyordu. Ancak ocak ayında yapılan duyuruda, kasabadaki boş evlerin satışa çıkarıldığı ve her birinin sadece 4 lira 20 kuruşa alınabileceği belirtildi.

Ekran Goruntusu 2024 01 26 093907 P5Wn

Programa katılmak isteyenler için bazı şartlar bulunuyor. Başvuru yapabilmek için aile sahibi olmak ve başka bir mülk sahibi olmamak gerekiyor. 2018'den bu yana devam eden uygulama sayesinde kasabanın nüfusunda artış yaşandı. Bugün, beş yıl öncesine göre daha fazla çocuk bulunuyor ve kasaba yeni bir kreş açma ihtiyacı duydu.

Legrad Belediye Başkanı Ivan Sabolic, "Toplamda oturuma hazır 5 konut satıldı. Üç aile zaten buraya taşındı ve bizi sevindiren şey, her üç ailenin de taşınma sırasında yeni bir çocuğu olması. Bu durum kreşteki çocukların sayısını artırdı" şeklinde konuştu.

60Cc7Fe85B33B Z6Nt

Legrad yönetimi, 2021 yılında 1 kuna (4 lira 20 kuruş) fiyatıyla satışa sunulan 19 terkedilmiş veya inşaatı tamamlanmamış evle ilgili başarılı bir adım atmıştı. Ancak evler bakımsız durumda olduğu için taşınan ailelere tadilat yardımı yapılıyor. Belediye, her taşınan aileye 3558 dolar tadilat yardımı sağlıyor.

Pngtree Drava And Mura Rivers Confl Xiqm

Hırvatistan, nüfusunu artırmak amacıyla benzer bir yaklaşımı benimseyen birçok ülkeden biri. Sicilya'nın Mussomeli kasabası ve İtalyan kasabası Sambuca di Sicilia gibi yerleşim yerleri, sembolik fiyatlarla satılan evlerle gündeme gelmişti. Bu tür projeler, kasabaların canlanmasına ve turizme de olumlu katkılarda bulunuyor.

Kaynak: Haber Merkezi