Fransa'nın Seine-Port kasabasında gerçekleştirilen bir referandumla kamusal alanlarda cep telefonu kullanımının yasaklanması kararı alındı. Kasaba halkı, sokakta, parkta, kafede ve restoranda cep telefonlarının kullanımını kısıtlayarak, çevreleriyle daha fazla etkileşim içinde olunmasını destekledi.

Hacca bisikletle gidiyorlar… Makedonya’dan yola çıktılar… Mekke’ye varacaklar! Hacca bisikletle gidiyorlar… Makedonya’dan yola çıktılar… Mekke’ye varacaklar!

15 Yaşına Kadar…

Bu kararla birlikte, çocukların gün içinde ve yemek saatlerinde cep telefonlarıyla vakit geçirmeleri de istenmiyor. Ebeveynlerin çocuklarının cep telefonu kullanımını 15 yaşına kadar kısıtlamaları durumunda, çocuklara ev telefonu verilecek.

Akıllı Telefon Bağımlılığı Artıyor

Polisin ceza kesemeyeceği bu yasağın uygulanmasında dükkan sahiplerinin müşterileri nazikçe uyaracağı belirtilirken, kasaba yetkilileri gençlere spor tesisleri ve kültürel etkinlikler sunarak cep telefonu bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. Bu adım, Fransa'da akıllı telefon bağımlılığına dair artan endişelerin bir yansıması olarak görülüyor.

 

Kaynak: Haber Merkezi