Siyasetteki normalleşme süreci kapsamında CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe’nin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yaptığı birebir görüşmelerde, vatandaşların asgari ücrete ve emekli maaşlarına zam beklentisi gündeme getirilmişti. Özel’in çağrısıyla dün Gebze’de ‘Geçinemiyoruz’ mitingi düzenlendi. Mitingin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, “Türkiye’de asgari ücret düşük değildir. Biz AK Parti hükümetleri döneminde asgari ücreti büyümenin üzerinde arttırmışız” ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek’in asgari ücrete ilişkin sözlerine, CHP Genel Başkanı Özel’den sert tepki geldi. Özel, Aydın’da katıldığı programda Şimşek’in asgari ücret çıkışına, “Eğer geçim yoksa, seçim vardır” sözleriyle yanıt verdi. Bakan Şimşek’in sözlerine ‘Haddinizi bilin’ diyerek tepki gösteren Özel, CHP iktidarında halkın alım gücünün 10 kat artırılacağı sözünü de verdi. Özel, şunları söyledi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP lideri Özel sohbet etti! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP lideri Özel sohbet etti!

“Dün Gebze'de büyük bir emek mitingi yaptık. Meydanda emekçiler, emekliler, esnaf ve çiftçiler vardı. Hep birlikte haykırdık. Geçinemiyoruz dedik. Eğer geçinemiyorsak sesimizi duyun. Asgari ücrete enflasyon zammını yapın. En düşük emekli maaşını 10 bin lira olmaktan çıkarın, asgari ücrete eşitleyin. Çiftçinin desteklemelerini ödeyin, artırın, taban fiyatları yeniden belirleyin. Borçlarının faizini silin. Taksitlendirin. Bunun için aradığınız kaynağı da vergide, adalette bulabilirsiniz dedik.

Bu hükümetin vicdanı asgari ücretin de altında. Türkiye'nin en zengin yüzde 20’si gelirin yüzde 81’ini alacak, en yoksul yüzde 20’si yüzde 0,5 alacak. Yani bir tarafta İspanya, Danimarka, Norveç, İsveç konforu yaşanacak. Ey Mehmet Şimşek! Benim Tayland'dan örnek alacak, Endonezya'dan yüksek alıyorum diye tatmin olacak çalışanım da emeklim de yok. Haddinizi bilin, hakkımızı verin. Söke söke alacağız.

Dün Gebze'den bir ses yükseldi ‘Geçinemiyoruz’ diye. Biz de dedik ki hükümet bu sesi duy. Eğer geçim yoksa, seçim vardır, geçim olmazsa seçim olacaktır. Sesimizi duymayana o sesi duyururuz. Ama inat ederlerse hep birlikte büyük bir mücadele vereceğiz. Bu iktidarı er ya da geç yapılacak ilk seçimde mutlaka götüreceğiz.

Erken seçim için 360 milletvekili bizde yok, muhalefette yok. Biz isteyince erken seçim olmuyor ama siz isteyince olur, halk isteyince olur. Millet erken seçim diyorsa mutlaka sandık gelir, iktidar değişir. Size söz veriyorum. Yapılacak ilk seçimlerde CHP’yi iktidara taşıyacağız. Söz veriyorum. Yapacağız bir kez daha ülkeyi kurtarmak, demokrasiyi kurmaktır. Bir kez daha halkı feda olmaktan, kul köle olmaktan, açlıktan, yokluktan, yoksulluktan kurtarmaktır. Bu halkı vatandaş görmek, eşit görmek onlara en iyi hizmeti vermektir. Söz veriyoruz ki iktidarımızda bu ülke Atatürk'ün gösterdiği yöne ilerleyecek. Avrupa Birliği ile tabii olacak. Vize sıkıntısı kalmayacak. Onlar gibi paradan altı sıfır atıp hem maaşlardan hem fiyatlardan sıfırlatmayacağız. 10 yıl içinde maaşlardan değil, fiyatlardan birer sıfır atacağız. Sizin satın alma gücünüzü 10 katına çıkaracağız. Söz veriyoruz.”

Kaynak: Haber Merkezi