TESK Başkanı Bendevi Palandöken, kredi kartıyla yapılan araç muayene ücreti ödemelerinde “kredi kartı tahsilatı” farkının vatandaştan tahsil edilmesinin adil bir hizmet anlayışıyla bağdaşmadığını vurguladı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, araç muayene ücretlerinin kredi kartıyla belirtti.

‘’Kredi kartı tahsilat farkı’’ adı altında 77 liralık bir ek ücret alındığı kaydeden Palandöken, şu ifadeleri kullandı:

“Araç muayenesine yüksek meblağlar ödeyen vatandaşlar kartlı ödemelerde ek ücret istemiyor. Kredi kartı tahsilatı farkının vatandaştan tahsil edilmesi adil bir hizmet anlayışıyla bağdaşmıyor. Kredi kartı ile ödemelerde kolaylık sağlanması gerekirken bu şekilde bir zorluk çıkarılıyor. Ayrıca bu ek ücretin randevu alınırken belirtilmemesi ve vatandaşın bu durumu ödeme sırasında öğrenmesi beklenmedik bir mali yük getiriyor.”

  “Ticari araç sahiplerine belirli avantajlar ve indirimler sağlanmalı”

Mevcut muayene ücretlerinin çok yüksek olduğunu ve vatandaşların bu ücreti ödemekte güçlük çektiğine dikkati çeken Palandöken, “Bu yıl otomobil, minibüs ve kamyonet gibi araçların muayene ücretleri bin 149 liradan bin 821 liraya, traktör, motosiklet ve motorlu bisikletlerin ise 586,50 liradan 927,60 lira yükseldi. Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için ise araç muayene ücreti 2 bin 462,40 lira olduğunu belirtti.

18829953 700X400

Meblağların çok yüksek olduğunu ve günümüz ekonomik şartlarında vatandaşın ve esnafın belini büktüğünü belirten Palandöken, sözlerini şöyle bitirdi:

“Bakım ve onarım olmadan yalnızca 10-15 dakika süren bir arıza tespitinden bu kadar yüksek ücret almak adil değil. Zaten araçların yıllık bakımları, sabit giderleri, her ay düzenli olarak sigortaya gelen zamlar, benzin, mazot, LPG gibi yakıtlardaki fiyat artışı ve lastik ücretleri gibi yüksek maliyetler esnafımızı zorluyor. Bunun için ticari araçlara özel bir muayene sistemi oluşturulmalı. Ayrıca ticari araç sahiplerine belirli avantajlar ve indirimler sağlanarak, onların maliyet yükü hafifletilmelidir.”

Coğrafi işareti var… Manisa’da hasat başladı Coğrafi işareti var… Manisa’da hasat başladı

Kaynak: İHA