Kayseri'de yüzde 81 engelli olan Avukat İsmail Arslan'ın talebi üzerine mahkeme, yüzde 90 oranında engelli raporu bulunan diğer vatandaşların da ÖTV indirimlerinden yararlanmasına ilişkin bir karar çıktı. Bu karar, Türkiye'de engelliler için önemli bir emsal niteliği taşıyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Avukat İsmail Arslan,  “Ben araç kullanma durumu olmayan bir engelliyim. Yani engelim yüzünden araç kullanamam ama mevcut yasal düzenleme diyor ki engel oranı yüzde 90’ın altındaysa engellinin aracı bizzat kendisi kullanmak kaydıyla ÖTV istisnasından yararlanır diyor. Yüzde 90’ın üzerindeyse problem yaşatmam diyor. Ben yüzde 90 altında yüzde 81 engelliyim ama araç kullanmada yüzde 100 engelliyim. Yani araç kullanama” dedi.

Arslan,  “Vergi dairesine bir talepte bulundum ve dedim ki ben özel tüketim istisnasından yararlanmak istiyorum dedim. Vergi dairesi de yasal düzenlemeyi gerekçe göstererek ret etti başvurumu ama olayı hukuk önüne taşıdık. Hukuk da “Evet bu birey engelli ve araç kullanabilir durumda değil” dedi. Dolayısıyla “Bu bireyden ÖTV alınmaması gerekir” dedi. Bu durum, benim durumumda olan on binlerce engelliye emsal bir karardır. Mevzuat ne diyor önemli değil, önemli olan sizin kişisel durumunuz. Siz araç kullanamıyor iseniz, engelliyseniz ve heyet raporu ile bunu ispatlayabiliyorsanız bunun prosedürünü yerine getirip mahkeme yoluyla bu hakkınızı elde edebilirsiniz” şeklinde konuştu.

"Türkiye'de ilk"

Türkiye’de ilk olan kararın diğer engelli vatandaşlar için de çıkmasını umduğunu belirten Arslan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu karar da Türkiye’de bir ilk. Engelli vatandaşlar öncelikle ÖTV ve MTV istisnasından yararlanmak istiyorum diye vergi dairesine talepte bulunacaklar. Vergi dairesi de mevzuatı göstererek ret edecek. Bu ret işlemini de mahkemeye taşıyacaklar ve umarım benim kararım emsal nitelikte olduğu için benzer kararlar onlara da çıkacaktır.”

3 metrelik dev canlı tüyleri ürpertti… Türkiye’de kayda alındı! 3 metrelik dev canlı tüyleri ürpertti… Türkiye’de kayda alındı!

Kaynak: İHA