Türkiye otomotiv pazarında indirim furyası başladı. Birçok marka otomobillerde kredi, takas ve nakit indirim gibi cazip kampanyalarla müşterilerin ilgisini çekmeye çalışıyor. Hatta bazı bayiler liste fiyatının da altında satış yaparak, alıcıları cezbeden fırsatlar sunuyor.

İndirim oranı yüzde 20’yi buluyor

Son gelişmelerin ardından, birçok otomotiv markası sıfır otomobilde kredi, takas desteği ve nakit indirim gibi kampanyalara düzenlemeye başladı. Düzenledikleri kampanyalarda indirim oranının yüzde 20’yi buluyor. Hatta bazı bayiler liste fiyatının da altında satış yaptığı söyleniyor.

20 Haziran Perşembe Manisa altın fiyatları 20 Haziran Perşembe Manisa altın fiyatları

İkinci el araç fiyatları dengeleniyor

Geçen yılın ikinci yarısından sonra yaşanan bu gelişmelerin ardından, yeni ekonomi programının da etkisiyle fiyatlar dengelenme sürecine girdi. Indicata'nın ikinci el çevrim içi pazar raporuna göre, nisanda perakende fiyatların bir önceki aya göre ortalama yüzde 0,73, yılbaşından itibaren ise yüzde 2,24 arttı.

F G G G F G H G H H G

Bayilerden peşin indirim

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, bayilerin her marka, her modele göre peşin indirimleri uygulamaya hem de kendi bünyelerinde kampanyalar düzenlemeye başladığını belirtti.

Ertemel, yıl sonuna kadar bu kampanyaların devam etmesini beklediğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Bence yıl sonuna kadar bu kampanyalar devam edecek. Çünkü şu anda satış adetleri istenilen düzeyde değil. Bundan sebep her marka, model kendince satış stratejileri geliştiriyor. Bu stratejilere göre, yıl sonuna kadar bu kampanyalar devam eder. Çünkü faizin yüksek olması, şu anda krediye erişimin zor olması otomotiv sektörünü bu bağlamda zorlayan faktörler. Gelen müşteriler genellikle takasa araç teklif edip üstünü nakit ödeyip alan müşteriler şu anda. Bu tabii ki bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor."

GSR tescili olmayan sıfır araçların satışına izin verilmeyecek

Avrupa Birliği'nin "Genel Güvenlik Yönetmeliği" (GSR) kapsamında, GSR tescili olmayan sıfır araçların 7 Temmuz'dan itibaren satışına izin vermeyeceği haberlerini kendilerinin de takip ettiklerini dile getiren Ertemel, şu açıklamalarda bulundu:

"Bayiler ve distribütörler ellerinde olan bu araçları bir an önce eritip esasında bu riskten kurtulmak istiyorlar. Bununla alakalı çeşitli kampanyalar düzenleniyorlar. Tahmin ediyorum eğer o tarihe kadar bu araçları satamayıp ellerinde de kalırsa onları belki kendilerine faturalayıp kiralama yöntemiyle belki daha sonra 6 ay-6 bin kilometre şartı oluştuktan sonra kendileri satabilirler diye düşünüyorum." değerlendirmesini yaptı.

Hayrettin Ertemel, Türkiye otomotiv pazarında yıl sonunda 900-950 bin adetlik satış hacmi beklediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA