Altındaki rekor yükseliş trendi, ekonomistler ve uzmanlar arasında heyecan yaratırken, altın fiyatlarının ne kadar daha yükselebileceği merak konusu.

2000 dolar seviyesinde sene sonunu kapatma tahminlerinin ötesine geçen altın, ekonomik gelişmeler ve piyasa dinamikleriyle birlikte 2024'te yeni rekorlara ulaşabilir. İşte altındaki son durum ve ekonomi dünyasındaki kritik gelişmeler:

2024 Toyota Corolla Fiyatları | Güncel Toyota Corolla Fiyat Listesi 2024 Toyota Corolla Fiyatları | Güncel Toyota Corolla Fiyat Listesi

Altını Değerli Kılan Faktörler

Altının bu dönemdeki büyümesini ve yeni rekorlara koşmasını sağlayan veriler, genel piyasa durumuna göre şekilleniyor. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksinde yaşanan yükseliş, altın için güvenli liman arayışını artırıyor. Borsa İstanbul Hizmetler Endeksi ve diğer endekslerdeki dalgalanmalar, yatırımcıları altına yönlendiriyor.

Dolar ve eurodaki değer değişimleri, altın fiyatlarını etkileyen önemli faktörler arasında bulunuyor. Geçen hafta altın, döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve jeopolitik gelişmelerle birlikte değer kazanarak yatırımcısına karlı bir hafta yaşattı.

24 ayar külçe altının gram satış fiyatındaki artış, altının talep gördüğüne işaret ediyor. Cumhuriyet altını da benzer şekilde değer kazanarak altın yatırımcılarını sevindirdi.

2024 Beklentileri:

Altındaki yükseliş trendi, 2024 yılında da devam edebilir. Bazı ekonomistlere göre, gram altın 2000-3000 TL'yi aşabilir. Ons altının ise 2100 dolar civarında kapanması öngörülüyor. Altındaki bu hızlı yükseliş, İsrail-Filistin çatışması ve Fed'in faiz artırım beklentilerindeki değişiklik gibi küresel faktörlere dayanıyor.

Yatırımcılar, altının güvenli liman olarak değerini korumasını ve gelecekte de kazançlı bir yatırım aracı olmasını bekliyor. Ancak, finansal piyasaların belirsizliği ve dalgalanmaları, yatırımcıları dikkatli olmaya yönlendiriyor. Altın rallisinin devam edip etmeyeceği, önümüzdeki dönemdeki gelişmelere bağlı olarak şekillenecek.

(Yatırım tavsiyesi değildir)

Kaynak: Haber Merkezi