Manisa Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmanın artması için üreticilere desteğini sürdürüyor… Bu kapsamda zeytin üreticisine dağıtılmak üzere alınan 72 bin adet zeytin kasasının dağıtımı start aldı

Manisa Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmanın artması için üreticilere desteğini sürdürüyor. Akhisar ilçesindeki zeytin üreticilerinin ürünlerinin kalitesinin korunması, bu amaçla plastik kasa kullanımının artmasını sağlamak amacıyla Manisa Büyükşehir Belediyesi, Akhisar’da düzenlenen törenle zeytin üreticilerine 16 bin 800 adet zeytin kasasını teslim etti. Düzenlenen törene Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Usta, Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akboğa, Akhisar İlçe Tarım Müdürü Ahmet Kılıç, Manisa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Doğan Ensivri, partilerin ilçe teşkilatlarının temsilcileri ve üreticiler katıldı.

Ticaret Bakanı ihracat verilerini paylaştı Ticaret Bakanı ihracat verilerini paylaştı

“BÜYÜKŞEHİR ÇOK GÜZEL HİZMETLER SUNUYOR”

Törende yapılan konuşmalarda Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akboğa, Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelinde 72 bin adet, Akhisar ise 12 bin zeytin kasası teslim edileceğini belirterek, hayırlı olsun dileklerini iletti. Akboğa, “Ben her zaman doğruyu söylüyorum. Bundan iki üç sene öncesine kadar daire başkanımız olsun, belediye başkanımız olsun bazı sitemlerimiz vardı. Şu anda doğruları söylemek gerekirse Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı olsun, daire başkanlarımız, parti teşkilatlarımız olsun, kırsalda, Manisa’da ve bölgemize çok güzel hizmetler sunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Usta ile bir görüşmemiz oldu. Akhisar’da bizim ihtiyacımız olan çok amaçlı gübre dağıtım makinesini ilçemize kazandırıldı. Şahsım ve çiftçilerimiz adına çok teşekkür ediyorum. Bunlardan dolayı başta Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e, teşkilatlarına, meclis üyelerine şahsım ve odamız adına teşekkür eder, bu hizmetlerin devam etmesini temenni ederim” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 72 BİN ZEYTİN KASASI İLE ÜRETİCİNİN YANINDA”

Manisa Büyükşehir Belediyesi ile son yıllarda güzel projelere imza attıklarını belirten Akhisar İlçe Tarım Müdürü Ahmet Kılıç, “Bu proje de onlardan bir tanesi. Zeytin denince akla Akhisar gelir. Zeytinin başkenti diyoruz. Çünkü gerçekten artık öyle olduk. Bu yıl 450 bin dekar zeytinimiz var. Sofralık zeytinde lider durumdayız. Yeşil zeytini zaten söylemeye gerek yok. 265’in üzerinde zeytin işletmesi ile bu işleri yapıyoruz. Bu sene de güzel bir yıl bekliyoruz. Güzel bir rekoltemiz güzel bir üretim sezonu bekliyoruz. Manisa Büyükşehir Belediyesi de 72 bin zeytin kasası ile üreticilerimizin yanında oluyor. Büyükşehir Belediyesi ile güzel işler yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz inşallah. Bu kasalarımızın tüm üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Üreticilerimiz için iyi bir yıl olmasını temenni ediyorum” diye konuştu. 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Usta, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün selamlarını getirdiğini belirterek, “Şu anda 72 bin adet kasanın ilçelere sevkiyatları yapılıyor. Akhisar ilçemiz için ayırdığımız kasa miktarı 16 bin 800 adet. 72 bin kasanın büyük çoğunluğu Akhisar ilçemize zeytinin başkentine ayırdık. Çalışmalarımız sadece bununla devam etmiyor. Küçük üreticilerimize katkıda bulunabilmek amacımız. 10 kasanın ihtiyacı karşılamayacağının farkındayız ama 72 bin kasanın ciddi bir bütçe ve bu durumlarda nakliyesi, organizasyonuyla büyük ve önemli olduğunu hatırlatmak isterim. Büyük firmalar büyük üreticilere belki kasa desteği sağlıyor ama küçük üreticiler bu kasalara ulaşmakta zorlanıyor. Asıl vurgulamak istediğimiz hasatta çuval kullanımı yerine kasa kullanımının sağlanması. Benzer bir çalışmayı geçen ay üzüm üreticilerimiz için yaptık. Orada da yaklaşık 100 bin adet sepeti üzüm üreticileriyle buluşturduk. Sene başında 200 damızlık koç 20 tekeyi üreticilerimize temin ettik. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün talimatıyla yılbaşından sonra Tarım İl Müdürlüğümüz ile birlikte 500 adet damızlık koç alımı için TİGEM ile yazışmalarımız tamamlandı. İlimize tahsisatı yapıldı, büyük ihtimalle Şubat, Mart aylarında 500 adet damızlık koçu hayvan üreticileri ile buluşturmayı hedefliyoruz.” HABER MERKEZİ