Manisa’da kurulan en eski yerleşim yerlerinden biri olan Aigai’de kazı çalışmaları devam ediyor. Eski Yunancada ‘keçi’ anlamına gelen aiya’ kelimesinden türetilen Aigai’de, Manisa Valisi Enver Ünlü ve eşi Sema Ünlü, antik kentte incelemelerde bulundu.

D S C 9017

Etkinlik Sen’den açıklama… Şubat ayının son haftası ‘Etkinlik Haftası’ ilan edildi Etkinlik Sen’den açıklama… Şubat ayının son haftası ‘Etkinlik Haftası’ ilan edildi

2 bin 700 yıllık bir geçmişe sahip olan Aigai Antik Kenti'nde yapılan çalışmalar hakkında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sezgin'den bilgi alan Vali Ünlü, kazı çalışma alanlarında incelemelerde bulundu.

Antik yol, tapınak, ticaret alanları, döneme ait yönetim ve yerleşim alanları hakkında bilgi veren Kazı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sezgin, Yunusemre İlçesi Yuntdağı Köseler Mahallesi’nde bulunan ve Batı Anadolu'da kurulan 12 Aiol Kenti'nden biri olan Aigai Antik Kenti'nin 2 bin 700 yıllık geçmişe sahip olduğunu belirtti. Prof. Dr. Sezgin, 2023 yılı kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan 800 metre uzunluğundaki antik yolun 1900 yıllık olduğunun da bilgisini verdi.

D S C 9050

Kazı çalışma alanlarında incelemelerde bulunan ve  Aigai Antik Kenti ziyaretine gelen vatandaşlarla da sohbet eden Vali Ünlü, Manisa'nın kültürel ve tarihi miras açısından önemli bir şehir olduğuna dikkat çekerek, "Manisa, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. Bizler, bu tarihi dokuyu korumak ve Manisa'nın turizmine katkı sağlayacak bir duruma getirmek amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Aigai Antik Kenti de bu önemli değerlerimizden biri. Bu kent, 2 bin 700 yıllık tarihiyle bizleri bir zaman yolculuğuna çıkarıyor, gördüğünüz her yapıya hayran kalıyorsunuz. Bu tarihe ışık tutan Kazı Başkanımız Yusuf Sezgin ve ekibine çalışmaları dolayısıyla teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

D S C 9297

Muhabir: Özkan ÇELİK