"8. Yargı Paketi" TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi… Kabul edilen kanun teklifi 1 Haziran 2024 tarihinde yürürlüğe girecek. Peki, 8. Yargı Paketi ile neler değişecek? İşte öne çıkan düzenlemeler…

Kamuoyunda "8. Yargı Paketi" olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi. Peki, 8. Yargı Paketi’yle neler değişecek?

“8. Yargı Paketi” ile neler değişecek?

Birçok önemli değişikliğin yer aldığı teklif, TBMM Genel Kurulu’na gidecek. Teklifin yasalaşması halinde uzun yargılama süreleri ile ilgili manevi tazminat talepleri, Anayasa Mahkemesi'nden (AYM) önce Adalet Bakanlığı'na bağlı Tazminat Komisyonu'na yapılacak.

AYM'nin iptal ettiği bazı düzenlemeler de iptal gerekçelerine göre yeniden hazırlandı. Buna göre, "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" fiili müstakil bir suç haline getirildi. Bu fiili gerçekleştiren kişi hem işlediği suç hem de örgüt adına suç işlemiş sayılacak ve ayrı ayrı cezalandırılacak. Hükmün geriye bırakılması kararlarına karşı da temyiz yoluna gidilebilecek.

Seyir halindeyken dehşeti yaşadı! Bir anda aracın camında belirdi! Seyir halindeyken dehşeti yaşadı! Bir anda aracın camında belirdi!

Hapis cezasının infazı re’sen vasi atama sebebi olmayacak, hükümlünün istemesi gerekecek. Düzenlemeyle ayrıca adli para cezalarında da değişiklik yapılacak.

Özel nitelikli kişisel verilerin işlenme şartları, güncel ihtiyaçlar ve Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü nazara alınarak yeniden düzenleniyor.

Kaynak: AA