MASKİ Genel Müdürlüğü ve Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle, il genelindeki öğrenciler için anlamlı bir proje hazırlandı. Gelecek nesilde çevreye duyarlılık bilinci oluşturmak ve doğayı korumanın önemini vurgulamak amacıyla başlatılan proje kapsamında Şubat ve Mart ayı içerisinde 16 ilçede 297 okuldan 50 bine yakın öğrenci öğretmenleriyle birlikte atıksuların arıtılma süreçlerini yerinde inceledi. Açılış programı Manisa Merkez AAT’de gerçekleştirilen proje ile öğrenciler evsel nitelikli atıksuların arıtılarak sağlıklı bir şekilde Gediz ve Bakırçay ovalarına deşarj edilmesi ile ilgili tüm süreçleri yerinde gözlemledi. Gezilere katılan öğrenciler Büyükşehir Belediyesinin yeni eğitim hizmetlerinden biri olan MABEM Kart’ın da sahibi oldu. 

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü ve Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Manisa’da eğitim gören öğrencilerin Atıksu Arıtma Tesislerinde suyun arıtılma süreçlerini ve sağlıklı bir şekilde doğaya deşarjını gezerek öğrenmeleri amacıyla il genelinde eğitim gezileri düzenlendi. Bu kapsamda şubat ve mart ayı içerisinde 16 ilçede, 297 okuldan 50 bine yakın öğrenci, öğretmenleriyle birlikte MASKİ’nin başarıyla işlettiği atıksu arıtma tesislerini yerinde inceleyerek, atıksuların hangi aşamalardan geçtiğini öğrenme fırsatı buldu. MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik ve Atıksu Arıtma Dairesi Başkanlığından Şube Müdürleri Kürşad Kalemci, Onur Artan ve yetkili personel 16 ilçede düzenlenen gezilere eşlik ettiler.

Öğrenciler Suyun Hayati Önemini Daha İyi Anladı

16 ilçede düzenlenen gezi programlarına katılım gösteren 50 bine yakın öğrenci, öğretmenleriyle suyun hanelerden tesislere girişi, havalandırma havuzları, çökeltim havuzlarına kadar arıtım süreçlerini detaylı olarak gözlemleme fırsatı buldu. Öğrencilere Sürekli Atıksu İzleme Üniteleri (SAİS) hakkında bilgi verildi,  her tesisin çıkış suyundan numune alınarak giriş ve çıkış suyu arasındaki fark gösterildi, laboratuvarlarda yapılan çalışmalar ve SCADA sistemi üzerinden yapılan iş takibi hakkında da bilgilendirmelerde bulunuldu. Öğrencilerin merak ettiği sorular yanıtlandı. Ayrıca öğrencilere atıksu arıtma tesislerinde görev yapan meslek grupları hakkında bilgi verildi. 

Minikler 23 Nisan’ı coşkuyla kutladı! Minikler 23 Nisan’ı coşkuyla kutladı!

“Gençlere Daha Temiz Bir Gelecek Kuruyoruz”

MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, “İdaremiz ve Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle gelecek nesilde çevreye duyarlılık bilinci oluşturmak için anlamlı bir projeye imza attık. Projemiz kapsamında ‘Daha Temiz Bir Manisa’ hedefimiz doğrultusunda idaremiz bünyesinde başarıyla işletilen atıksu arıtma tesislerimizde şubat ve mart ayı içerisinde 16 ilçe 297 okuldan 50 bine yakın öğrenciyi öğretmenleriyle birlikte ağırladık. Öğrencilerimiz atıksu arıtma tesisi inceleme gezileri esnasında evsel nitelikli atıksuların arıtılarak sağlıklı bir şekilde Gediz ve Bakırçay ovalarına deşarj edilmesi ile ilgili tüm süreçleri yerinde gözlemleme şansı yakaladı. Aynı zamanda öğrencilerimiz kariyer seçimleri noktasında atıksu arıtma tesisi çalışma alanlarındaki farklı meslek gruplarını da görme fırsatı elde ettiler. Gezilere katılan öğrencilerimizin tamamı Büyükşehir Belediyemizin yeni eğitim hizmetlerinden biri olan MABEM Kart’ın da sahibi oldu. Bu kartın içinde binlerce soru ve konu anlatımı var. Bu projemiz ile gelecek neslimize çevreci tesislerimizi anlattık. Manisa’nın çevresi için yaptığımız çalışmaları paylaşmaya da devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi