2023'te Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından duyurulan 10 bin 102 polis alımı için bekleyiş sürüyor. Peki, Polis başvuru tarihleri belli oldu mu? 10 Bin Polis Alımı şartlar ve detaylar…

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlanarak duyurulan 10 bin 102 polis memuru alımı için heyecan dorukta. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuru, adayların ilgisini çekiyor ve başvuru süreciyle ilgili detaylar merak ediliyor.

Polis kadrolarına yapılacak olan alımların ne zaman başlayacağı ve kimlerin başvuruda bulunabileceği ise en çok sorulan sorular arasında yer alıyor.

Bakan Yerlikaya'dan Açıklama:

Bakan Yerlikaya, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, "Yakın zamanda 10.000 polis alımıyla ilgili bir duyuru yapacağız." ifadesinde bulunarak adayları heyecanlandırmıştı.

10 Bin Polis Alımı Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Polis alımı başvuru şartları ve süreciyle ilgili detaylar şu ana kadar kamuoyu ile paylaşılmış değil. Adaylar, başvuru tarihleri ve gereklilikleri öğrenmek için resmi duyuruları takip etmeye devam ediyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yapacağı duyuruları takip ederek, adaylar başvuru şartları ve tarihleri hakkında en güncel bilgilere ulaşabilirler. 10 bin polis alımı için başvuruların başlamasıyla birlikte, adaylar için heyecanlı bir süreç başlayacak.

Manisa'ya yeni toplu konutlar geliyor: Spilkent! Tanıtımı yapılacak Manisa'ya yeni toplu konutlar geliyor: Spilkent! Tanıtımı yapılacak

POMEM Başvuru Şartları Neler?

a) T.C. vatandaşı olmak,

b) Lisans, önlisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

c) KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2021 veya 2022 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2022 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

ç) Şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak, (Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için 2021 veya 2022 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), önlisans mezunları için 2022 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

Lisans mezunu olan adaylar önlisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu şekilde başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

d) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1995 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)

10 Bin Polis Alımı Kadroları

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne 10 bin personel kadrosu ihdas edildi. Resmi Gazete'de yayınlanan kararnameye göre merkez teşkilatı için 500 polis memuru, 90 başmüfettiş, 10 merkez emniyet müdürü, taşra teşkilatı için ise 9 bin 500 polis memuru ile moral eğitim merkezi müdürü ve moral eğitim merkezi müdür yardımcısı kontenjanı ayrıldı. 

Kaynak: Haber Merkezi