Türkiye’de 26 milyon ağaç ile ülke genelinde en fazla zeytin ağacına sahip olan ve sofralık zeytin üretiminin yüzde 30’unu üreten Manisa’da zeytin hasadı devam ediyor. Son bir yıl içerisinde başta mazot, gübre ve ilaç olmak üzere yüzde 200’ün üzerinde artan girdi maliyetlerini altında ezilen üretici, zeytinin üretim maliyetinin altında fiyat verilmesine isyan etti.

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Saruhanlı İlçe Başkanı Hasan Levent ile birlikte Saruhanlı ilçesine bağlı Büyükbelen mahallesini ziyaret ederek zeytin üreticileriyle bir araya geldi. Düşük alım fiyatları ve artan maliyetler altında ezildiklerini söyleyen üreticiler sıkıntılarını dile getirerek bu yıl zeytinden zarar edeceklerini ifade etti.

“SEÇİM ZAMANI DEĞİL, ŞİMDİ HALİMİZİ GÖRÜN”

Zeytin üreticisi Halit Korkmaz, bu yıl yaşadıkları sıkıntıyı geçtiğimiz yıllarda yaşamadıklarını belirterek, özellikle bu sene zeytinde ciddi hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade etti.

Bu yıl satacağı 1 kilo zeytin ile bir litre mazot alamayacağını söyleyen üretici Halit Korkmaz yaşadığı sıkıntıyı şu cümlelerle ifade etti: “Bu sene zeytinde büyük bir hayal kırıklığına uğradık. 30-35 lira fiyat beklerken şu an ortalama 12-13 liraya tarladan satışı var. Markete gitseniz kilosu 90 liradan satılıyor. Bize yazık, günah değil mi? Bunun elektriği, mazotu, gübresi var. Bir yıl boyunca verdiğimiz emek var. Mazotun bile litresi kaç lira olmuşken zeytinin kilosunun 10 liranın üstünde olmasının bir anlamı var mı? Devlet yetkililerinden destek bekliyoruz. Seçimler yaklaşıyor ama seçim zamanı gelmeyin. Şimdi gelin üreticinizle biraz ilgilenin. ‘Çiftçi, çiftçi’ diye söyleyip duruyorlar, ama değer vermiyorlar. Tarım Bakanı hani nerede? Gelsin bir dolaşsın üreticinin halini, halimizi bir görsün bakalım.”

“HER YIL BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE DAHA ÇOK ZARARDAYIZ”

AK Parti’den MHP’ye başsağlığı AK Parti’den MHP’ye başsağlığı

Üreticinin artan girdi maliyetleri sebebiyle her yıl zarar ettiğini söyleyen zeytin üreticisi Kenan Zığır ise, böyle gittiği takdirde önümüzdeki yıllarda toprağı ekecek bir üreticinin bile kaymayacağını ifade etti.

Üreticinin her yıl kazancının düştüğünü söyleyen Kenan Zığır ise şöyle konuştu:  “Her geçen yıl bir önceki yıldan daha kötü. Bugün işçi, memur, emekli zor duruma düşünce yüzde 40 oranlarında zam alabiliyor. Ama üreticinin hali böyle değil. Üreticinin kazancına bırakın yüzde 40 oranında artış gelmesini yüzde 10’luk artışı bile göremiyoruz. Tam tersine her yıl yüzde 40 zarar ediyoruz. Böyle giderse önümüzdeki dönem çiftçilik yapacak kimseyi bulamayacaklar. Para kazanılıp kazanılmayacağı dahi belli olmayan bir mesleği insanlar sürdürmeye devam etmez. En azından üretimi bırakan çiftçi gider fabrikada çalışır. En azından aylık evine ne kadar para gireceğini bilir. Üretimin ve üreticiliğin ölmemesi için herkesi bu konuda göreve davet ediyorum.”

CHP’Lİ BALABAN: ARTIK YETER

Üreticilerin sıkıntılarını dinledikten sonra açıklamada bulunan CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, iktidarın siyasi iradesini zenginlerden yana değil, üreticiden yana kullanması gerektiğinin altını çizdi.

CHP’li Balaban açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Üreticiler tıpkı üzümde, mısırda, pamukta olduğu gibi zeytinde de oldukça dertli. Çünkü gider tarımsal ürünlerde olduğu gibi zeytinde de üretim maliyetleri çok arttı. Ancak zeytinin fiyatı girdi maliyetleri gibi artmadı. Geçen yıl 13-14 liraya satılan zeytin bu yıl 17-18 liraya piyasada satılmaya başlasa da maliyetleri karşılamıyor. Zeytin üreticisi şuanda ciddi bir zarar yaşıyor. Zeytinin konduğu sele dahi bir yılda 15 liradan 70 liraya çıkmış durumda. Böyle bir durumda zeytin üreticisinin nasıl kazanmasını beklersiniz. Bir kez daha AKP’ye ve siyasi iradesine sesleniyoruz. Artık yeter. Beşli çetelere, yandaşlarınıza, sermayeye ve kur korumalı mevduata ayırdığınız kaynağı çiftçiye ayırın. Üzümcünün, zeytincinin, mısırcının yani tüm çiftçilerimizin haklı isyanlarına kulan verin. Tarımsal üretim durmadan, çiftçi üretmekten vazgeçmeden aylardır çeşitli platformlarda söylediğimiz önlemleri bir an önce alın. Yoksa önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türkiye’ye açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.” HABER MERKEZİ