Manisa’da geçtiğimiz günlerde Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işçilerin zehirlenmesiyle ortaya çıkan skandal gündemden düşmemişken, hafta sonunda benzer bir olay daha yaşandı... Yangın çıkan bir fabrikada yanan atıklardan hidrojen sülfür gazı çıkınca, AFAD ekipleri numune aldı

Sanayisiyle ön plana çıkan Manisa’da son dönemde ardı ardına yaşanan skandallar şehri tedirgin etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işçilerin mola esnasında zehirlenme belirtisi göstermesiyle, bağımsız bölge olarak bilinen yerdeki fabrikalardan birinin, içinde hidrojen sülfür olduğu tespit edilen atıklarının sulama kanalına karıştığı ortaya çıkmıştı. Yetkililer kamuoyunu doyurucu bilgilendirme yapmak yerine fabrikanın lisansını iptal ettiğini açıklayıp, para cezası da uygulandığı bilgilendirmesiyle olayı kapattı.  Muradiye Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir fabrikada yangın çıkınca, aynı felaket başka şekilde yaşandı. Bu kez de yangının dumanıyla çevreye hidrojen sülfür olduğu değerlendirilen zehirli atık yayıldı. Yetkililerin ısrarla susmaya devam ettiği Manisa’da üst üste yaşanan, insan ve çevre sağlığını doğrudan etkileyen bu felaketler, “Şansa yaşıyoruz” yorumlarını da beraberinde getirdi.

FABRİKADAKİ YANGIN SONRASI ZEHİRLİ GAZ PANİĞİ 

Manisa'da Muradiye Organize Sanayi Bölgesi'nde bir fabrikanın bahçesinde atıkların bulunduğu bölgede çıkan yangında 1 itfaiye eri yaralanırken, havaya yayılan hidrojen sülfür gazı nedeniyle jandarma ve AFAD ekipleri çevredekileri uyardı. AFAD ekipleri zehirli gazla ilgili ölçümler yaptı. 

Manisa'nın Yunusemre ilçesi Muradiye Mahallesi'ndeki Muradiye OSB'de faaliyet gösteren bir firmanın atıklarının olduğu bahçede saat 11.00 sıralarında yangın çıktı. Yangına çok sayıda itfaiye ekibi ve jandarma müdahale ederken, olay yerine ambulanslar sevk edildi. Fabrikanın bahçesindeki atıklardan çıkan yangın fabrika binasına da sıçrarken, yangına müdahale eden itfaiye eri Musa Güzel yaralanarak Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesinde tedavi altına alındı. Kontrol altına alınan yangında itfaiye ekiplerinin soğutma çalışmaları devam ederken, AFAD Manisa İl Müdürlüğü tarafından atık malzemenin yanması nedeniyle açığa çıkan hidrojen sülfür gazıyla ilgili ölçümler yapıldı. Jandarma ve AFAD ekipleri çevredeki vatandaşları ve fabrika çalışanlarını dumana maruz kalmamaları konusunda uyarırken, AFAD İzmir İl Müdürlüğünden gelen bir ekip de gaz ölçüm çalışmalarına bir süre devam etti.

Yangın sırasında yaralanan itfaiye erinin tedavisinin devam ettiği ve sağ bacağında yanık olduğu öğrenildi. 

MANİSA OSB’DE DOĞAL GAZ PATLAMASI

Manisa Organize Sanayi Bölgesinde devam eden asfalt çalışması sırasında patlayan doğalgaz borusu tonlarca ağırlıkta asfalt kazıma makinesini devirdi. Güvenlik kamerasına da yansıyan patlama sırasında şans eseri ölen ya da yaralanan olmazken, iki işçinin son anda kaçarak canlarını kurtardığı görüldü.

Şehzadeler Belediyesi Çavuşoğlu Projesini hayata geçiriyor Şehzadeler Belediyesi Çavuşoğlu Projesini hayata geçiriyor

Olay, 2 Temmuz Cumartesi öğle saatlerinde Yunusemre ilçesi Manisa Organize Sanayi Bölgesi 2. kısımda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, bölgede süren asfalt çalışmaları sırasında patlayan doğal gaz borusunun basıncıyla müteahhit firmaya ait asfalt kazıma makinesi devrildi. O sırada bölgede çalışmakta olan iki işçi ise patlamayla birlikte son anda canlarını kurtardı. Yoğun toz bulutunun meydana geldiği patlamada şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı. Patlama anı sırasında çevredeki bir güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde patlamayla birlikte iş makinesinin devrilmesi ve işçilerin kaçışmaları yer aldı. KULİSHABER