İşte eylemin gerekçesi 5 maddelik kanun teklifi

İstanbul Barosu, AK Parti'nin Meclis'e sunduğu çoklu baro sistemini protesto etmek için 12.30'da Çağlayan Adalet Sarayı'nda toplandı. TBMM'ye sunulan kanun teklifi baro ve avukatlık kanununda köklü değişiklikleri içeren 5 maddeyi içeriyor.

İşte eylemin gerekçesi 5 maddelik kanun teklifi

İstanbul Barosu, AK Parti'nin Meclis'e sunduğu çoklu baro sistemini protesto etmek için 12.30'da Çağlayan Adalet Sarayı'nda toplandı. TBMM'ye sunulan kanun teklifi baro ve avukatlık kanununda köklü değişiklikleri içeren 5 maddeyi içeriyor.

30 Haziran 2020 Salı 12:52
İşte eylemin gerekçesi 5 maddelik kanun teklifi

AK Parti, çoklu baro sistemini hayata geçirmek için hazırladığı düzenlemeyi bugün TBMM'ye sundu. İstanbul Barosu ise Avukatlık yasası ve baroların yapısına ilişkin yapılması beklenen değişikliği protesto etmek için "Savunma Mitingi" düzenliyor. Başkan Mehmet Durakoğlu'nun duyurduğu Savunma Mitingi 12.30'da başladı.

ANKARA'YA OLAN YÜRÜYÜŞ ENGELLENMİŞTİ

AK Parti'nin 'Çoklu Baro' sistemine karşı baro başkanlarının Ankara'ya olan yürüyüşü engellenmiş, baro başkanları ve avukatlar uzun bekleyişin ardından Ankara'ya girmişlerdi.

İSTANBUL BARO BAŞKANI DUYURMUŞTU

Ankara'da yürüyüşün ardından İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Twitter hesabından "Savunma Mitingi" düzenleneceğini duyurmuştu. Durakoğlu, açıklamasında, "Sevgili meslektaşlarım, ülkemiz yargısının teslim alınmasına yönelik çok ciddi bir tehdidin arifesindeyiz. Hukuksuzluğun yasa gücüyle meşrulaştırılmasına izin veremeyiz. Biz avukatız bunu anlatabilmemiz gerekiyor" ifadesini kullanmıştı.

Durakoğlu, miting duyurusunun ardından, "Gelmeye mecbursunuz" demişti.

İşte İstanbul Barosu'nun bugün protesto etmek için toplandığı Avukatlık Kanunu'nda yapılması planlanan değişiklikler:

AK Parti'nin "Avukatların bazı illerde birden fazla baro kurabilmesi ve baroların Türkiye Barolar Birliğinde (TBB) eşit bir şekilde temsil edilmesi amacıyla Avukatlık Kanununda yapılması planlanan değişiklikler" şöyle:

1) BARO KURULUŞU VE TASFİYESİ

-Avukat sayısı 5.000'den fazla olan illerde asgari 2.000 avukatın imzasıyla yeni bir baro kurulabilecektir. Bu şartlara göre bugün itibariyle barolara kayıtlı avukat sayısı dikkate alındığında birden fazla baro, sadece Ankara, İstanbul ve İzmir'de kurulabilecektir.

-4 kişilik Kurucular Kurulu, 2.000 avukatın imzasını alarak kuruluş işlemlerini 6 ayda tamamlayacaktır.

-TBB, kuruluş işlemlerini yerine getirmek üzere Kurucular Kurulunu görevlendirecektir.

-Kurucular Kurulu, kurulacak baronun genel kurulunu toplayacak ve genel kurulda yeni baronun organları seçilecektir. Seçim sonucunun Türkiye Barolar Birliğine bildirilmesi üzerine baro, tüzel kişilik kazanacaktır.

-Aynı ilde yeni bir baronun kurulması halinde barolar tüzel kişilik kazanma tarihine göre o ilin adıyla numaralandırılacaktır. Buna göre mevcut barolar bir numaralı baro olacaktır.

-Kuruluşu tamamlanan baronun ilk seçimli olağan genel kurulu, kuruluşu takip eden ve son rakamı çift olan yılın Ekim ayının ilk haftası içinde baro başkanının daveti üzerine toplanacaktır. Böylece tüm baroların seçimleri aynı tarihte yapılacaktır.

-Avukat sayısının 2.000'nin altına düşmesi halinde TBB ilgili baroya yazılı bildirimde bulunacak ve 6 ay içinde kuruluş için gerekli olan asgari avukat sayısı sağlanamazsa o baro tasfiye edilecektir.

-Tasfiye işlemleri son yönetim kurulu tarafından TBB'nin gözetim ve denetimi altında yapılacak ve tasfiye edilen baronun malları TBB'ye geçecektir.

-Tüzel kişiliği sona eren baroya kayıtlı avukatlar ve stajyerler ilan tarihinden itibaren 15 gün içinde o ilde bir baro varsa o baroya, birden fazla baro varsa diledikleri baroya kaydolabilecek ve bunların devam eden iş ve işlemleri bu baro tarafından yürütülecektir.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol