Bakan Koca'dan Rus aşısı açıklaması

Aşı programının Ramazan ayında da planlanan hali ile devam etmekte olduğunu hatırlatan Bakan Koca, "Çok yakında Sputnik V aşısının da devreye gireceğini belirtmek isterim" dedi.

Bakan Koca'dan Rus aşısı açıklaması

Aşı programının Ramazan ayında da planlanan hali ile devam etmekte olduğunu hatırlatan Bakan Koca, "Çok yakında Sputnik V aşısının da devreye gireceğini belirtmek isterim" dedi.

22 Nisan 2021 Perşembe 18:19
Bakan Koca'dan Rus aşısı açıklaması

Aşı programının Ramazan ayında da planlanan hali ile devam etmekte olduğunu hatırlatan Bakan Koca, "Ramazan ayının başlaması ile birlikte aşı olmayı erteleyen vatandaşlarımızın sayısı artmıştı. Ancak, iftardan sonra da aşı olunabilmesi vatandaşlarımızın aşı randevularını erkenden alarak aşı olmalarını temin etti. Aşı tedariki ile ilgili olarak daha önce paylaştığım bilgilerde elimizdeki en iyi tedarik şartlarını en hızlı şekilde milletimizin hizmetine sunma gayretindeyiz demiştim. İki aşı türü şu an aktif olarak kullanılmakta ve bunların sayısını artırmaya yönelik çalışmalar da devam etmektedir. Çok yakında Sputnik V aşısının da devreye gireceğini belirtmek isterim" açıklamasında bulundu.

"Yerli inaktif aşı adayımız Mayıs ayı içinde son adım olan Faz 3 aşamasına geçecektir"

Yerli aşı çalışmalarının da çok önemli olduğuna vurgu yapan Sağlık Bakanı Koca şunları kaydetti:
"Yerli aşı, yerli güç ve güven demektir. Yerli aşılarımızdan insan denemelerine ilk başlayan inaktif aşı adayımız Faz 2 çalışmasını tamamlamak üzere son gönüllülerin aşılanması yapılmış ve Mayıs ayı içinde son adım olan Faz 3 aşamasına geçecektir. Bu dönemde yaygın olarak aşılama yapma imkanı da olabilecektir. Bir diğer önemli aşı adayımız Virüs Benzeri Parçacık (VLP) aşısı ise Faz 1 deneylerine kamu hastanemizde başlamış ve şu ana kadar sorun görülmeden başarıyla devam etmektedir. İkinci bir inaktif aşı adayımızın daha Faz 1 klinik çalışması 10 gün kadar evvel başlamıştır. Sevindirici şekilde çalışması devam eden aşı adaylarımız için aşıya bağlı olumsuz bir olay gerçekleşmemiştir. Bu günlerde üçüncü bir inaktif aşımızın daha Faz 1 klinik çalışması Ankara Şehir Hastanemizde başlayacaktır. Bir diğer inaktif ve intranazal sprey olarak uygulanan iki yeni aşı adayımız da Faz 1 çalışmalarına başlama safhasındadır. Son olarak adenövirüs temelli bir vektör aşımızın da Faz 1 çalışması için araştırma ürünü üretim çalışmaları devam etmektedir. Türkiye 7 farklı aşı platformu ile kendi gücünü elde etme yolunda önemli adımlar atmaktadır."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112