Avrupa ikinci dalgayı yaşıyor!

Avrupa'da koronavirüs salgını endişelendiren boyutlara ulaşıyor.

Avrupa ikinci dalgayı yaşıyor!

Avrupa'da koronavirüs salgını endişelendiren boyutlara ulaşıyor.

14 Ekim 2020 Çarşamba 23:09
Avrupa ikinci dalgayı yaşıyor!

Günlük vaka sayısı 22 bini aşan Fransa'da OHAL ilan edilirken, İtalya'dan ve Birleşik Krallık'tan da rekor haberi geldi. Fransa'da başkent Paris ve birçok şehirde Cumartesi gününden itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanacak. İngiltere ise 2 haftada bir günlük hayatın 'askıya alınmasını' tartışıyor.

Avrupa’da Covid-19 salgınında bilanço ağırlaşıyor. Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 19 bin 724 koronavirüs vakası tespit edildiği, toplam vaka sayısının 654 bin 644’e ulaştığı bildirildi.

Salı günü 17 bin 234 olan vaka sayısı, son 24 saat içinde yüzde 14 oranında artış gösterdi. Ülkede Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 137 kişi hayatını kaybederken, salgının başlangıcından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 43 bin 155’e yükseldi.

“GÜNLÜK HAYAT” GEÇİCİ OLARAK ASKIYA ALINABİLİR

İngiltere’de bugünden itibaren bölgelerin korona salgınının hızına göre sınıflandırdığı yeni önlem paketi uygulanacak. Ülkede ayrıca “devre kesici” olarak nitelendirilen, günlük hayatın geçici bir süre -en az 2 hafta – “askıya alınması” tartışılıyor.

Öte yandan İngiltere hükümeti koronanın yayılmasını engellemek için Pazartesi günü yeni yerel kısıtlamalar getirildiğini duyurmuştu. Üç aşamalı olarak uygulanan yeni yerel kısıtlamalarda en yüksek kademede olan kuzey bölgelerde kısıtlamalar ağırlaştırıldı.

GALLER’DEN İNGİLTERE, İSKOÇYA VE KUZEY İRLANDA’YA YASAK

Galler Özerk Yönetimi Başbakanı, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da koronavirüs vaka sayılarının yüksek olduğu bölgelerden Galler’e seyahatlerin yasaklanacağını açıkladı.

Galler Başbakanı Mark Drakeford, Birleşik Krallık’ın diğer bölgelerinde ve “Galler’de salgının yayılmasını önlemek için” bu önlemin alınması gerektiğini söyledi. Drakeford, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’dan gerekli düzenlemeleri yapmasını istemiş, ancak çağrılarına yanıt alamamıştı. Seyahat yasağı Cuma günü yerel saatle 18.00’den itibaren geçerli olacak.

Galler’de Çarşamba günü 946 corona virüsü vakası tespit edildi. Bu salgın başladığından bu yana kayda geçen en yüksek rakam. İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon da Galler’in kısıtlama çağrılarını destekledi. Sturgeon, Birleşik Krallık çapında seyahat kısıtlamaları konusunda acil görüşme talebiyle Johnson’a mektup yazacağını söyledi.

FRANSA’DA REKOR KIRILDI, OHAL İLAN EDİLDİ

Fransa’da son 24 saat içinde 22 bin 591 vakanın tespit edilmesi sonucu toplam vaka sayısı 779 bin 63’e yükseldi. Hayatını kaybedenlerin sayısı da 104 artarak 33 bin 37 oldu.

Fransa’da koronavirüs (Covid-19) salgınında günlük vaka sayılarının rekor tazelemesi yetkilileri harekete geçirdi. Fransa'da Bakanlar Kurulu kararnamesi ile sağlık alanında olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

Bugün imzalanan kararname ile ilk olarak 23 Mart'ta geçilen ve 10 Temmuz'da sona eren OHAL durumuna yeniden dönüldü. Vakaların tekrar artması üzerine alınan kararın, Cuma günü itibarıyla geçerli olacağı bildirildi.

MACRON, SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI DUYURDU

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında 17 Ekim’den itibaren 4 hafta boyunca Paris ve 8 büyük kentte yerel saatle 21.00-06.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu.

İTALYA’DA REKOR KIRILDI

Avrupa ülkelerinde Covid-19 salgında günlük vaka sayılarında rekor kırılıyor. İtalya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde son 24 saatte 7 bin 332 vaka tespit edildiği, toplam vaka sayısının 372 bin 799’a yükseldiği bildirildi.

Ülkede son 24 saatte tespit edilen vaka sayısı salgının başlangıcından bu yana kaydedilen en yüksek günlük sayı olduğu belirtildi. İtalya’da daha önce en yüksek günlük vaka sayısı 6 bin 557 ile 21 Mart’ta kaydedilmişti.

Son 24 saatte Covid-19 nedeniyle 43 kişinin hayatını kaybettiği İtalya’da toplam ölü sayısı ise 36 bin 289’a ulaştı. Toplam 92 bin 445 aktif vakanın bulunduğu ülkede 539 kişinin yoğun bakımda olduğu aktarıldı.

İSPANYA’DA 11 BİNDEN FAZLA VAKA TESPİT EDİLDİ

İspanya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 11 bin 970 korona vakası tespit edildiği, toplam vaka sayısının 908 bin 56’ya ulaştığı bildirildi.

Ülkede Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 209 kişi hayatını kaybederken, salgının başlangıcından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 33 bin 413’e yükseldi. İspanya, Avrupa’da en yüksek vaka sayısına sahip ülke konumunda bulunuyor.

KATALONYA’DA YENİ ÖNLEMLER DEVREDE

İspanya’nın doğusunda özerk bölge statüsünde bulunan Katalonya’da koronavirüs (Covid-19) salgınında yeni vakalardaki artışın önüne geçilmesi amacıyla yetkililer harekete geçti.

Mevcut tedbirlere ek olarak bar ve restoranların 15 gün süreyle kapatılmasına karar verilirken, işletme sahiplerinin yalnızca paket servis hizmeti vermesine izin verildi.

Bölgenin geçici Başkanı Pere Aragones yaptığı açıklamada, “Önlemler 15 gün boyunca yürürlükte kalacak” dedi. Aragones, “Önümüzdeki haftalarda bölge çapında karantinayı önlemek için bugün harekete geçilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

7.5 milyondan fazla kişinin yaşadığı Katalonya’da ayrıca, parkların yerel saatle 20.00’da kapatılması, üniversitelerde ise eğitime ara verilmesine karar verildi. Tüm spor müsabakalarının da 15 gün süreyle durdurulması kararlaştırıldı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112