Ay tutulması ne zaman, saat kaçta gerçekleşecek, Türkiye'den izlenebilecek mi? İşte 2022 Ay tutulmasının detayları

2022 yılı önemli gök olayları takviminin yayımlanmasıyla birlikte yıl içerisinde gerçekleşecek Ay tutulmalarının tarihleri de belli olmuştu. Bu yılın son Ay tutulması kasım ayının ilk günlerinde gerçekleşecek. Ay tutulması, ne zaman, saat kaçta başlayacak, Türkiye’den izlenebilecek mi?

CHP, yol haritasını açıklıyor CHP, yol haritasını açıklıyor

2022 yılının ikinci ve son Ay tutulması bugün gerçekleşiyorç Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, tutulma, tam Ay tutulması şeklinde gerçekleşecek.

Ay'ın bakır renginde görüleceği tutulma Asya, Avustralya Kuzey ve Güney Amerika ile Kuzey ve Doğu Avrupa'nın bazı bölgelerinden gözlenecek

Ay'ın bakır renginde görüleceği Ay tutulması, bugün Asya, Avustralya Kuzey ve Güney Amerika ile Kuzey ve Doğu Avrupa'nın bazı bölgelerinden gözlenecek.

Dünya'nın gölge konisine saat 12.09'da girmeye başlayacak, saat 13.17'de tamamıyla girecek olan Ay, saat 13.59'da tutulma ortasına ulaşıp bakır renginde görülecek. Tam tutulma, saat 14.41'de tamamlanacak. Ay, saat 15.52'de yarı gölgeden çıkacak ve tutulma sonlanacak.

TÜRKİYE'DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

Türkiye'den izlenemeyecek olan tutulma, bugün saat 11.02'de Ay'ın Dünya'nın yarı gölgesine girmesiyle başlayacak.

Ay, Dünya'nın etrafındaki yörüngesinde dolanırken zaman zaman Dünya'nın gölgesine giriyor. Dolunay evresinde gerçekleşen bu geçişlerde, Güneş'ten aldığı ışığın bir kısmının ya da tamamının Dünya tarafından engellenmesiyle Ay'ın parlaklığı azalıyor. Bu olay, Ay tutulması olarak adlandırılıyor. Ay tutulması "parçalı", "tam" veya "yarı gölge" tutulmaları olarak üç şekilde gerçekleşebiliyor. Tam tutulma sırasında Ay, gölge konisinin içerisine giriyor ve Dünya'nın gölgesi tamamen Ay'ın üzerine düşüyor.

NTV