Türk Sağlık Sen Manisa Şubesi, üniversite hastanelerinde uygulanan taban ve teşvik ödemelerindeki farklılıklar nedeniyle Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Aydın Akagündüz, taban ve teşvik ödemelerinin revize edilmesini talep ettiklerini, gerekli düzenlemelerin yapılmaması durumunda grev de dahil olmak üzere haklarını aramaya devam edeceklerini ifade etti.

Burhan AKDEMİR 

Profesör açıkladı: Herkeste koronavirüs mevcut Profesör açıkladı: Herkeste koronavirüs mevcut

Hastane önünde yapılan açıklamaya, sendikaya bağlı üyeler de destek verdi. Akagündüz, yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Türk Sağlık-Sen olarak düzenleme yayınlanınca eczacı, psikolog, diyetisyen, ebe, hemşire, Sağlık memuru, sağlık teknikeri, teknisyeni, memuru, hizmetlisi gibi çok geniş bir yelpazedeki çalışanların mağdur edildiğini ifade ederek revize edilmesi gerektiğini belirtmiştik. Sendikamız mağduriyete neden olan düzenleyici eksik işlemler ile ilgili 12 Ekim 2022 tarihinde Danıştay’da iptal davasını açtı. MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi yetkili sendikası Türk Sağlık Sen olarak 14 Ekim 2022 tarihinde yapılan Kurum İdari Kurul toplantısında Rektör yardımcısı ve kurum yöneticilerine bu durumun, yetersiz olduğunu ve çalışan arkadaşlarımızın beklentilerinin çok uzağında kaldığını belirttik. Bu ödemelerin adı teşvik falan değildir. Bu olsa olsa idarecinin çalışana tensibidir. Onun da bizim tarafımızda bir kıymeti harbiyesi yoktur. Burada sağlık çalışanlarının tamamının ortaya koyduğu bir hizmet, iş gücü ve çalışma var. Dökülen alın teri var. Bunun görmezden gelinmesi kabul edilemezdir.

Kimse kimseye hayır yapmıyor, burasıda hayır kurumu değil.  Burası bir kamu kurumu ve herkese hakkı verilmeli. Bu adaletsiz, insaf ve izahtan çok uzak teşvik ödemesinin kabul edilmesi imkânsızdır. Ortada bir düzenleme var ve bu düzenlemenin çalışanlarımızın lehine olması ve hatta sayın bakanımızın da dediği gibi ‘’Beyaz reform ‘’olması beklenirken eskiyi aratır bir hale getirilmesine itirazımız vardır.  Üniversite Hastanelerinde çalışanlarımızın haklarının yok edilmesine asla müsaade etmeyiz. Taban ve teşvik ödemelerinin revize edilmesi, bu konuda yönetmeliğin yeniden düzenlenmesi zaruridir. Buradan Sayın Bakanımıza ve üniversite hastanelerinde görev yapan yöneticilerimize sesleniyoruz. Yönetmelikteki haksızlıkları uygulamada tahammül edilemez noktalara taşımakla bir şey kazanılmaz, çalışma barışı bozulur, huzur kaçar. Bunun da kimseye hayrı olmaz. Bu nedenle biz bugün burada açıklamamızı ve ilk tepkimizi gerçekleştiriyoruz. Bu yanlıştan dönülmez ise gereğini yapacağımızdan da tüm çalışanlarımız emin olmalıdır. Hiç kimsenin hakkını kimseye yedirmeyiz. İdarelerin istediği değil adaletin ve hakkın gerektirdiği olacaktır. Bunun için mücadele ediyoruz ve bu mücadelemizde tüm çalışanlarımızı bize destek olmaya bekliyoruz.”