banner72

Hepimizin neredeyse bağımlısı olduğu sosyal medya uçsuz bucaksız bir alem. Özüne bakacak olursak bir paylaşım yeri. Günümüzde hemen herkesin teknolojiden anlasın anlamasın, yaşa bakmaksızın muhakkak en az bir sosyal medya hesabı var. Çoğunlukta facebook ve instagram üzerinden yürüyecek olursak, bu hesaplardan birine sahip olmayanlar neredeyse teknoloji özürlü sayılacaklar.

Ben de facebook ve instagram hesaplarına sahip biri olarak sosyal medya kullanıcısıyım. Paylaşmaktan yanayım. Bazen hiç denecek kadar, bazen de abartacak kadar, kabul ediyorum. Bu tamamen zamanla, boş vakitle alakalı bir durum. Ama gereksiz paylaşımlar yapmamaya da dikkat ediyorum -nadiren arada olsa da- dikkat edilmesi taraftarıyım.

Bugüne kadar gözlemlediğim veya deneyim edindiğim birkaç konuyu dile getirmek istiyorum sosyal medyayla ilgili. Kullanıcılar farklı kesimlerden ve çok sayıda olduğundan ortaya ilginç saptamalar da çıkıyor doğal olarak.

Örneğin, herkesi takip eden, takipleri kabul eden ama hiç paylaşım yapmayanlar; Sadece ve sadece meraktan takip edip hikayelere bakıp, beğenide veya yorumda bulunmayanlar; Çok beğenilmek veya dikkat çekmek için paylaşımda bulunanlar, paylaştıklarına kaç beğeni olduğunu merak edenler; Gezdiğini, yediğini, giydiğini göstermek için paylaşımda bulunanlar...

Paylaşımda bulunanların paylaştıklarından hayatlarına ilişkin çıkarım yapanlar ve sadece birilerine mesaj vermek için paylaşımda bulunanlar, işte bunlar ayrı kategori. Beni çok iyi tanıyanlar harici bana da bazen sorarlar, 'Bu paylaşım kime gidiyor?', 'Hayırdır ne sorunun var?' diye. Benim işim olmaz sosyal medyadan birilerine mesaj vermek gibi. Bilen bilir konuşarak çözme taraftarıyım. Paylaştığım şarkı ve sözlere gelince, hoşuma gitmiş, başkaları da görsün, dinlesin diye paylaşmışımdır.

Ama şu merak duygusu yok mu insanlarda, hep bir şeyler ararlar. Belki çoğumuz birçok paylaşmak istediklerimizi bu 'sosyal medya elalemi' yüzünden paylaşamıyoruz, altında birçok neden arayacaklar diye. Gerçek hayattaki 'Elalem ne der?' baskısı burada da su yüzüne çıkıyor. Bırakın elalemi rahat yaşayın, paylaşın, yazın, çizin. Madem ki böyle bir imkan var,  adınıza paylaşım yapabileceğiniz bir mecraya sahipsiniz, istediğinizi göğsünüzü gere gere paylaşın. Bu ister kendi düşünceniz bir söz olsun, ister ünlü bir şair veya yazara ait bir söz ya da şiir olsun paylaşın. Sevdiğiniz bir şarkıcıya ait, sözleri anlamlı, müziği güzel bir şarkıyı paylaşın. Gittiğiniz güzel bir yerdeki manzarayı fotoğraf karesine alıp paylaşın. Derdi olan birine derman olabileceğini düşünüyorsanız bir duyuruyu paylaşın.

Gerçek hayatta sizi birşeylerden alıkoyan elalem sosyal medyadan bir zahmet uzak dursun. Biz olmayan adı üstünde başkaları olan elalem, ne gerçek hayatta ne de sosyal medyada sizi bağlamasın. Elalem kendine baksın, biz kendimize.

Güzelliklerle dolu paylaşımlar yapmanız, hayatın içinde doyasıya nefes almanız dileğiyle, sevgiyle kalın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner35