CHP kuruluşunu kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin(CHP) kuruluşunun 96. yıldönümü Manisa’da CHP İl Başkanlığı’nın düzenlediği törenle kutlandı.

CHP kuruluşunu kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin(CHP) kuruluşunun 96. yıldönümü Manisa’da CHP İl Başkanlığı’nın düzenlediği törenle kutlandı.

09 Eylül 2019 Pazartesi 20:55
CHP kuruluşunu kutladı

Şehzadeler İlçesi Cumhuriyet Meydanı Milli Egemenlik Anıtı’nın önünde gerçekleştirilen törene CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, CHP İl Başkanı Semih Balaban, CHP’li Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, ilçe başkanları, il kadın kolları, il gençlik kolları, ilçe gençlik kolları, partililer ve sivil toplum örgütleri katıldı.

CHP İl Başkanı Semih Balaban, partililer ile birlikte partisinin 96. kuruluş dönümü sebebiyle Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk sundu. Çelenk sunma törenin ardından İstiklal Marşı okundu ve saygı duruşunda bulunuldu.

CHP İl Başkanı Balaban konuşmasında, partisinin tarihi hakkında bilgi vererek, partisinin masa başında kurulan bir parti olmadığının vurgusunu yaptı. CHP’li Balaban, “Kurtuluşun ve kuruluşun partisi olan CHP öyle masa başında kurulan bir parti değildir. Savaş meydanlarında ve alanlarında bizzat halkın örgütlediği, Mustafa Kemal Atatürk’ün örgütlediği bir Kuvay-i Milli’ye hareketidir. Anadolu Ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk hareketidir. Yurdumuz Mondros Ateşkes Anlaşmasından sonra işgallere uğradı. İşgallere karşı Türk ulusunun ilk tepkisi direnme cemiyetleri kurmak oldu. Yine Kuvay-i Milli’ye ruhu kendiliğinden oluştu. İşte bu kadar çok cemiyet tek bir merkezde birleşmeden başarı sağlanamazdı. Onunda adresi 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresi oldu. Sivas Kongresi’nin önemi bütün cemiyetlerin Anadolu Ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında tek bir çatıda birleşmesidir. Bizzat kurucumuz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün nitelemesiyle Sivas kongresi CHP’nin ilk kongresidir. CHP’nin kökeni Anadolu Ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti. Kurtuluş Savaşı’nın başarıyla tamamladıktan sonra CHP Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran partidir. 9 Eylül 1923’te Halk Fırkası adıyla kurulan bu güzide parti Cumhuriyet’in ilanı ile Cumhuriyet Halk Fırkası olmuş, daha sonra da Cumhuriyet Halk Partisi adını almıştır’’ dedi.

“CHP DEVRİMLERİ GERÇEKLEŞTİREN BİR PARTİ’DİR’’

CHP İl Başkanı Balaban konuşmasında, partisinin bugünün Türkiye’sini inşaa eden bir çok devrime imza attığını ifade ederek, “Cumhuriyet Halk Partisi devrimleri gerçekleştiren bir partidir. CHP sanayileşmeyi gerçekleştiren partidir. O dönemde dünyada Sovyetler Birliği ve Japonya’dan sonra en hızlı sanayileşen üçüncü ülke CHP sayesinde Türkiye’dir. Kadınlara Almanya, Fransa’da ve İsviçre’de seçme-seçilme hakkı verilmezken 1934’te kadınlara seçme ve seçilme hakkını veren partinin adı CHP’dir. Halk devrimi yapıp ülkeyi cehaletten kurtaran partidir adıdır. CHP Eti Bankları, Sümerbankları, Ereğli Demir Çelik Fabrikalarını, Karabük demir Çelik Fabrikalarını, Şişe Cam Fabrikalarını, Bursa’da Merinos Fabrikasını, Beykoz’da ayakkabı fabrikasını kuran ve halkı uygarlığa doğru götüren partinin adıdır. CHP’nin yaptıklarını saymakla bitmez. Bizim gerçekleştirdiklerimizi onlar hayal bile edemezdi’’ diye konuştu.

“CHP DİĞER PARTİLERE BENZEMEZ’’

CHP’li Balaban, partisinin diğer partilere benzemediğini ve parti içi demokrasinin kendi içlerinde çok önemli olduğunu dile getirerek, “CHP 2019 yılında da diğer partilere benzemez. Parti içi demokrasiyi uygulayan parti içi demokrasiyi gerçekleştiren ve demokratik bir şekilde partide yarışmalara imkan veren partinin önünü açan ve en önemlisi üyelere değer veren bir partidir. Bizim dışımızdaki bütün partilere bakın, tek adam suntası vardır. Ama bizde üyenin, tabanın sesi geçerlidir. Bazı eksiklerimiz olabilir. Ama bize düşen görev demokrasiyi en iyi şekilde işletmek ve demokrasiyi parti içinde de en iyi şekilde uygulamaktır’’ dedi.

“TÜRKİYE’Yİ KUCAKLAYAN BİR HALK İKTİDARININ MÜJDESİNİ ŞİMDİDEN VERİYORUM’’

CHP’li Balaban konuşmasında son olarak, Türkiye’nin umudunun artık CHP olduğunun altını çizerek, “17 yıllık AK Parti sürecinde ekonomik, siyasi, dış politika, eğitim ve ahlaki anlamda tam bir çöküntü yaşadık. Ama artık umutsuzluk yok. Artık umut var. Umudun adı da CHP’dir. 31 Mart’taki başarıdan sonra, 23 Haziran’daki tarihi dersten sonra halkımız yönünü CHP’ye dönmüştür. Hani AK Parti diyor ya ‘2023’. 2023 bizimdir. 2023 hem Cumhuriyet’in yıldönümüdür, hem de bizim yıldönümümüzdür. 100.’üncü yıldönümümüzdür. 100.’üncü yılda hem CHP olarak, hem de Cumhuriyet’in değerleri olarak bu ülkede Cumhuriyete, demokrasiye, insan haklarına, sosyal adalete, ekonomik adalete inanan ve bütün Türkiye’yi kucaklayan bir halk iktidarının müjdesini şimdiden veriyorum’’ dedi.

“96 YILDIR DİMDİK AYAKTA DURAN TEK PARTİ CHP’DİR’’

Törende konuşan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ise, “96 yıldır ilerici fikirleri ve ilkeleriyle dimdik ayakta kalan tek parti olan Cumhuriyet Halk Partisi; Türkiye’nin partisi olarak tüm toplumu kucaklayan siyasi bir partidir. Hangi partiye oy verirse versin, halkın CHP’den beklentisi ve umudu her zaman vardır. Demokrasi ve özgürlüklerin korunması, kalıcı barış ve huzurun sağlanması, ekonomik kalkınma ve halkın refah düzeyinin yükselmesi ancak ‘sosyal demokrasinin iktidarı” sayesinde olacağını artık herkes bilmektedir. Siyasi iktidarların yanlışlarını düzeltme görevi de her zaman Cumhuriyeti kuran Cumhuriyet Halk Partisi’ne düşmüştür. Çünkü zorlu savaş yıllarında parasızlık içerisinde tüm olanaksızlıklara rağmen bağımsızlığın nasıl kazanıldığını, Cumhuriyetin nasıl kurulduğunu ve bugünlere nasıl gelindiğini en iyi bilen partiyiz. İşte bu nedenle, bugünkü israf ve yolsuzluk ekonomisi ile milli varlıklarımızın, askeri fabrikalarımızın yabancılara satılmasına karşı çıkıyoruz. Bu onurlu mücadelede Çanakkale’den, Sakarya’dan, İnönü’den, Dumlupınar’dan güç alarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, yolsuzluğun ve yoksulluğun son bulması, adaletin sağlanması, eşitlikçi, özgürlükçü, üreten ve paylaşan, gelişmiş bir Türkiye için çalışıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyet Halk Partisinin 96. kuruluş yıldönümünü kutlar, kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü başta olmak üzere, silah arkadaşlarını ve partimize emek veren genel başkanlarımızdan üyelerimize kadar tüm partililerimizi şükran ve özlemle anıyorum’’ dedi.

Konuşmaların ardından partinin kuruluş yıldönümü sebebiyle Cumhuriyet Meydanı’nda bando ve dans gösterileri sergilendi.

Son Güncelleme: 10.09.2019 15:35
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol