Baybatur’dan 128 milyar dolar açıklaması

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, “128 Milyar dolar nerede” kampanyasını gerçekler yerine algı peşinde koşan CHP’nin çamur siyasetinin son ürünü olarak niteledi.

Baybatur’dan 128 milyar dolar açıklaması

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, “128 Milyar dolar nerede” kampanyasını gerçekler yerine algı peşinde koşan CHP’nin çamur siyasetinin son ürünü olarak niteledi.

18 Nisan 2021 Pazar 12:03
Baybatur’dan 128 milyar dolar açıklaması

Kılıçdaroğlu ve CHP’nin kara propaganda, dezenformasyon ve iftira ile algı oluşturmaya çalıştığını vurgulayan Baybatur, “Salgın bahanesiyle yeni bir finansal dalgalanma oluşturmak isteyenlere, elimizdeki tüm araçları kullanarak fırsat vermedik. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun sürekli sorduğu dövizlerin önemli bir bölümü işte bu mücadelede kullanıldı” dedi.

128 Milyar dolar nerede şeklinde bir soru ile başlattıkları karalama kampanyasının, başta Kılıçdaroğlu ve CHP olmak üzere muhalefetin AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yıpratmak için ne kadar gözlerini kararttıklarını, izan ve ölçüden ne kadar yoksun olduklarını ve hiçbir etik değere sahip olmadıklarını net bir şekilde gösterdiğini belirten AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, bu soru ile insanların zihninde Merkez Bankası’nın 128 milyar dolar tutarındaki döviz rezervini ucuz fiyattan birilerine sattığı ve bu yolla birilerine çok büyük rant aktardığı algısı oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun konuya ilişkin açıklamasına değinen Baybatur, şunları kaydetti: “Söz konusu döviz işlemleri, işlem platformları üzerinden o günkü piyasa koşulları ve piyasa fiyatları çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Alıcı ve satıcı tarafın işlem gerçekleşene kadar bilinemediği otomatik işlem platformlarında, doğrudan bir karşı taraf belirlenmeksizin mevcut piyasa kotasyonları üzerinden işlemler yapılmıştır. Dolayısıyla herhangi bir kesime, banka veya firmaya ayrıcalıklı döviz işlemi gerçekleştirilmesi söz konusu değildir. Otomatik işlem platformlarında gerçekleşen bu işlemlerin karşı tarafları yurt içi ve yurt dışı piyasa yapıcı bankalardır. Anılan işlem platformlarında piyasa dinamiklerinden bağımsız olarak, piyasa dışı fiyatlardan belirli taraflar seçilerek işlem yapılması teknik olarak mümkün değildir.” Koronavirüs salgını nedeniyle dünya ekonomilerinin derinden sarsıldığını belirten Baybatur, “Küresel tedarik zincirlerinin ciddi yaralar aldığı, üretimden istihdama küresel ekonominin her alanda daraldığı bu dönemde maruz kaldığımız ekonomik tuzaklarla mücadele ederken, salgın bahanesiyle yeni bir finansal dalgalanma oluşturmak isteyenlere elimizdeki tüm araçları kullanarak fırsat vermedik” dedi. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun sürekli sorduğu dövizlerin önemli bir bölümünün bu mücadelede kullanıldığını vurgulayan Baybatur, bu sayede, kuru ve faizi çok yükseklere taşıyarak toplumsal kargaşa peşinde olanların oyunlarını da bozduklarını ifade etti. CHP’nin ekonomist Milletvekili İlhan Kesici’nin katıldığı bir canlı yayında "Bir şey söylersem bizim soruyu kırmış olurum. Bilgimiz dersek olmaz, tahminimiz dersek olur. Merkez Bankası bilançosundan bakarsınız. Rakamlar ne yapıyor, başka rakamlar nereye geldi, nereye gitti. Nereye gider, nereden gelir. O bilgilerin üstüne bir tahminimiz var. Ama şimdi söylersem kendi sorduğumuz soruyu kırmış olurum. Ama şunu söyleyeyim para kaybolmaz." Sözlerine de atıfta bulunan Baybatur, Kesici’nin ‘Olayın doğrusunu söylersem oluşturmaya çalıştığımız algıyı bozarım’ diyerek partisinin 'Kayıp rezerv' iftirasını çökerttiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu ve CHP’nin kara propaganda, dezenformasyon ve iftira ile algı oluşturmaya çalıştığını vurgulayan Baybatur, “Kılıçdaroğlu ve muhalefetin durumu gerçekten içler acısı. Acınacak halleri var. Yalan ve iftira üzerine kurulu, mantıksız, tutarsız içi boş iddialarla AK Partiye zarar verme faaliyetlerini artırdılar. Hiçbir ölçüleri yok. İzan yok. Ahlaki hiçbir kuralı tanımıyorlar. Kendilerini kaybetmiş bir halde sadece saldırıyorlar. Üstelik ülkemize zarar verdiklerini bile bile yapıyorlar” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mikail 2021-04-18 13:16:48

Ben bir şey anlamadım

Avatar
Almancı 2021-04-18 13:20:56

İnsan lar okadar zor duruma geldi cinnet geçirme ve intihar vakalarından belli fakat chp hızla ilerliyor

Avatar
ÖZ manisa lı 2021-04-18 13:26:23

Ben ikna olmadım benim cebimde para yoksa hadi pandami de bu paraları kulandik ve bitti pandami devam ediyor ve eskisinden dahada etkili şimdi parada bitti trafik cezaları maske vergi sosyal mesafe sokağa çıkma yasağı cezaları onlarda artık yetmiyor yastık altı altın ve paralar onlarda bitti

Avatar
Osman 2021-04-19 06:14:01

Akp nin işi zor malesef imtihanda kaldı esnaf cifcimiz tarım emekli çalışan memur şu an ordan al oraya koy ile günü kurtarma yapıyor batı kiskaniyor ucuyoruz ucacagiz bunlara itibar bitti

Avatar
Rumuz 2021-05-10 10:14:42

Ben şahsen inanmadim benim cebimde para yoksa ben buna inanmam

banner112