Sağlıkçılar zam istiyor!

Türk Sağlık Sen Manisa Şubesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı... Başkan Ali Dağlıoğlu, sendikanın sağlık çalışanları için taleplerini dile getirdi

Sağlıkçılar zam istiyor!

Türk Sağlık Sen Manisa Şubesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı... Başkan Ali Dağlıoğlu, sendikanın sağlık çalışanları için taleplerini dile getirdi

02 Eylül 2020 Çarşamba 15:53
Sağlıkçılar zam istiyor!

Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Ali Dağlıoğlu, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi önünde yaptığı basın açıklamasında sağlık çalışanlarına zam istedi. Türk Sağlık Sen Manisa Şubesi üyeleri, sağlık çalışanlarına zam taleplerini dile getirmek adına hastane önünde toplandı.

Burada grup adına Şube Başkanı Ali Dağlıoğlu basın açıklaması yaptı. koronavirüs vakasının ülkemizde görüldüğü 11 Mart’tan bu yana sağlık çalışanlarının büyük bir özveri içerisinde görevlerini yaptıklarına değinerek sözlerine başlayan Dağlıoğlu, “Her ne kadar alkışlar ve teşekkürler güzel ise de asıl meselenin sağlık çalışanlarının sorunlarını bitirmekten geçtiğini belirterek temel meselelere çözüm istedik. Çalışanların emeğinin karşılığını ödeyecek bir değer olmadığını ama alın terlerinin de heba edilmemesini ısrarla dile getirdik. Ne yazık ki 6 aylık bu süreçte 3 ay süren adı tavandan ama kendi yavandan olan bir ek ödeme ile sorunların geçiştirilmesi, bırakın yarınımızı güvence altına almayı, günü kurtarma değil ancak saati kurtarmak adına yapılan bu işle tüm sorunlar çözülmüş gibi bir hava oluşturuldu. Her yanı adaletsizliği nedeniyle dökülen ek ödeme sanki ikinci bir maaş gibi gösterildi. Dünyaya övgüyle bahsettiğimiz filasyon çalışmasında aktif görev alan aile hekimliği çalışanlarına bir kuruş bile ödeme yapılmayarak adeta emekleri yok sayıldı. Diş Hekimlerimiz, ağız diş sağlığı çalışanlarımız mağdur edildi. Halbuki sağlık çalışanlarının beklediği gerçek anlamda ve adaletli bir şekilde ücretlerinde artış yapılmasıydı. Biz bu konuda taban aylığa artış yapılması talebimizi gündeme getirmemize rağmen ücretlerde bir iyileştirme olmadı. Buradan bir kez daha yüksek sesle haykırıyoruz. Ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz. Onu da maaş zam olarak talep ediyoruz. Ancak böylelikle gerçek anlamda bir iyileştirmeden söz etmek mümkündür.” dedi.

“3600 EK GÖSTERGE HAYATA GEÇMEDİ”

Dağlıoğlu açıklamasına şöyle devam etti:

“3600 Ek gösterge sözü bir an önce hayata geçmemiştir. Salgın nedeniyle hayatını kaybeden arkadaşlarımızın şehit sayılarak geride bıraktıkları ailelerinin mağdur olmaması talebimiz için adım atılmamıştır. Tüm çalışanlara kadro verilerek kesintisiz süren sağlık hizmetlerinde sözleşmeli, vekil ebe hemşire, kamu dışı sağlık personeli gibi istihdam modellerinin terk edilmesi isteğimize olumlu bir yanıt verilmemiştir. Döner sermaye sisteminin adil bir şekilde düzenlenmesi gibi konularda maalesef gelişme kaydedilmemiştir. Yıprananın kim olduğunu gördüğümüz şu günlerde makul bir yıpranma payı isteğimiz bile görmezden gelinmiştir. Salgının artığı bugünlerde sağlık çalışanları yine fedakarca görevlerinin başındalar ama mutsuz ve umutsuzlar.  Kırgın, kızgın ve yorgunlar. Fedakarlıklarının karşılığında kendilerine yapılanları görüyorlar. Hakları verilmediği gibi hak etmedikleri bir muameleye ile karşı karşıya kalıyorlar. Çalışanlar kronikleşen sorunlarının çözülmesi yerine yavandan ek ödemenin tekrar gündeme getirilmesi karşısında öfkeliler. Ek ödeme yerine maaşa zam şeklinde tek ödeme bekliyorlar. Dünyanın çeşitli ülkeleri sağlık çalışanlarının bu süreçte ücretlerini arttırırken salgınla mücadelede destan yazan Türk sağlık çalışanlarına yapılanlar reva mıdır? Bizim beklentimiz salgının seyrini arttırarak devam ettiği şu günlerde kahraman sağlık çalışanlarının taleplerinin yerine getirilmesidir. Söz verilen 3600 ek gösterge düzenlemesi bir an önce hayata geçmelidir. Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit kabul edilmelidir. Bu çağrımız karşılıksız kalmamalı, yöneticiler sağlık çalışanları için üzerlerine düşeni yapmalıdırlar.”

MCBÜ YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR

Açıklamasının bir bölümünde Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ne de teşekkür eden Dağlıoğlu, “Sağlık çalışanları için dile getirdiğimiz taleplerimizin tamamı üniversite hastanelerinde fedakarca görev yapan arkadaşlarımız için de geçerlidir. Bu konuda YÖK ve rektörlükler üstlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidirler. Kendi kuruluşlarında ne çalışanları mağdur edecek uygulamalara imza atmalı, ne de çalışanların herhangi bir ayrımcılığa uğramalarına müsaade etmelidirler. Şu an bu açıklamayı yapmayı yaptığımız Manisa CBÜ Hafsa Sultan Hastanesinde görev yapan tüm sağlık çalışanlarımıza destek oldukları ve pandemi sürecinde ek ödemelerini tavandan vererek örnek bir davranış sergiledikleri için başta Manisa CBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç ve yönetimine teşekkür ederiz.” dedi.

Son Güncelleme: 02.09.2020 15:58
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Zuzu 2020-09-02 16:39:58

Utanmiyorlarmi zam istemeye ????Cbu de Hemşireler tedavi saati dışında gebersen gelip bakmıyorlar, hastabakici kadinlar çarşaf istediğimizde cemkiriyorlar...Allah kimseyi yanliz birakmisin, refakcin yoksa kan revan bok icinde gunlerce yatsan hastabakici kadinlar ellerini bile surmuyor...sanki hastane degilde otel de çalışıyorlar...o hastane de zammı sadece yogunbakimda çalışanlar hak ediyor.

Avatar
Sümeyye Bilgin 2020-09-02 23:27:25

Celâl Bayar üniversitesi Hastanesi'nde asistan hekim olarak görev yapmaktayım. Tavandan ek ücret filan verilmedi bize.

Avatar
Sultan Süleyman 2020-09-03 00:04:54

Manisa celal bayar üniversitesi tavandan herhangi bir ödeme yapmamıştır.

Avatar
Sultan Süleyman 2020-09-03 00:05:57

Manisa celal bayar üniversitesi tavandan herhangi bir ödeme yapmamıştır.

Avatar
Sultan Süleyman 2020-09-03 00:06:59

Manisa celal bayar üniversitesi tavandan herhangi bir ödeme yapmamıştır.

Avatar
Burak 2020-09-03 00:09:49

Manisa Celal bayar üniversitesi tavandan ek ödeme yapmamıştır yanlış bilgilendirmeyin veya yapıldıysa yapılan kadroları da yazın

banner112