Meclis’e bordro gönderdiler!

Türk Tabipleri Birliği, ülke genelinde eşzamanlı basın açıklaması yaptı... Manisa Tabip Odası, doktorlarının maaşlarına yapılacak iyileştirme düzenlemesinin görüşülmesi öncesine maaş bordrolarını TBMM’ye faksladı

Meclis’e bordro gönderdiler!

Türk Tabipleri Birliği, ülke genelinde eşzamanlı basın açıklaması yaptı... Manisa Tabip Odası, doktorlarının maaşlarına yapılacak iyileştirme düzenlemesinin görüşülmesi öncesine maaş bordrolarını TBMM’ye faksladı

04 Ocak 2022 Salı 16:06
Meclis’e bordro gönderdiler!

Burhan AKDEMİR

Tabipler geçtiğimiz günlerde; özlük haklarında iyileştirme getiren düzenlemenin Meclis'te bütçe görüşmeleri sonrasına bırakılmasına tepki göstererek ülke genelinde iş bırakma eylemi yaptı. Düzenlemenin önümüzdeki günlerde tekrar görüşülecek olması nedeniyle Türk Tabipleri Birliği, ülke genelinde ortak açıklama yaparak maaş bordrolarını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne faksladı.

Manisa’da da Tabip Odası Manisa Şubesi Başkanı Şahut Duran konuya ilişkin açıklamayı oda binasında yaptı. Hekimlerin açlık sınırında ücretlerle çalıştığını ifade eden Duran “Bu hafta içerisinde görüşülmesi beklenen doktor ve diş hekimlerinin haklarının iyileştirilmesi konusunda Manisa’yı temsil eden tüm milletvekillerimize düşüncelerimizi ilettik. Kendileriyle konuşup destek istedik, taleplerimizi anlattık. Son dönemdeki ekonomik gelişmeler ortada. Maaşlarımıza enflasyon oranında iyileştirme, ek ödeme adı altında alınan ücretin de maaşlarımıza eklenmesini talep ediyoruz. Ayrıca sağlık işi ekip işi olduğu için sadece doktor ve diş hekimlerinin değil, bütün sağlık çalışanlarının ücretlerinin iyileştirilmesini talep ediyoruz. Diğer türlü atılacak adımlar çalışma barışını bozacaktır.” ifadelerini kullandı.

Şahut Duran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yıllardır uygulanan sağlık politikaları hem toplumu hem hekimleri hem de sağlık emekçilerini tükenme noktasına getirdi. Çalışma koşullarımız her geçen sene daha da ağırlaşırken, gelirlerimiz eridi. Sağlıkta şiddet ve hukuksuzluklar hayatımızın her anına girdi. Pandemi döneminde de artan iş yükü ve hastalık riski; sağlık emekçilerinin tükenmesine ve ölmesine neden olurken, buna sebep olanlar 'hakkınız ödenmez diyerek süreci sahte alkışlarıyla geçiştirmeye çalıştılar. Ancak ne bu sahteliklere ne de kölelik düzenindeki çalışma şartlarımıza tahammülümüz kaldı. Türk Tabipleri Birliği olarak karanlığa karşı önlüğümüzün beyazına sahip çıkıyoruz diyerek başlattığımız mücadelemiz gün geçtikçe büyüyor. Bu mücadele kararlılığımız ve birlikteliğimiz; mesleğimize ve geleceğimize dair umutlarımızı da yeşertiyor.

15 Aralık G(ö)REV’imizde ülkenin dört bir yanından hekimlerle, sağlık emekçileriyle beraber iktidarı uyarmıştık. Büyük bir dayanışma ve umutla, çalışma koşulları için özlük hakları için gelecekleri için iş bırakan hekimler ve sağlık emekçileri olarak iktidarı bir kez daha ikaz ediyoruz. Algı yönetimini bırakın ve görevinizi yapın. Medya önünde hekimlere büyük müjde olarak duyurulan sözde hekim maaşlarında iyileştirme düzenlemesi, iktidar tarafından mecliste geri çekilmiştir.  Bir kez daha söylüyoruz: Emeğimiz sizin oyuncağınız değildir. Kendi getirdikleri tasarıyla yapacakları sınırlı iyileştirmeye bile tahammül edemeyip geri çeken anlayışla mücadelemiz artarak devam edecektir.

Yıllardır uyguladıkları bilinçli politikalarla yoksulluk ve hatta açlık sınırına mahkûm ettikleri hekimler ve sağlık emekçileri susmayacak ve mücadeleden vazgeçmeyecektir. Kamuoyunda yarattıkları algının tersine, bizleri hangi şartlara mahkûm ettiklerini görmeleri için TBMM’nin tatilden döndüğü bugün; bordrolarımızı TBMM Başkanı’na, TBMM Başkanvekillerine ve siyasi parti merkezlerine gönderiyoruz.

Buradan tüm siyasilere sesleniyoruz: Hekimler kölelik şartlarını kabul etmiyor, etmeyecek. Hak ettiklerimizi alana kadar mücadelemiz ve eylemlerimiz artarak devam edecek. Meclisin açılmasıyla birlikte taleplerimizin acilen görüşülmesini,  insanca yaşayacak, emekliliğe yansıyacak bir ücret düzenlemesini ve güvenli çalışma şartlarının sağlanmasını istiyoruz.”

Açıklamanın ardından Başkan Duran ve yönetim kurulu üyeleri, bordrolarını TBMM’ye faksladı

Son Güncelleme: 04.01.2022 16:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112