Manisa, salgını ağır mı atlatıyor?

Sağlık Bakanlığı'nın ‘Hayata Eve Sığar’ uygulamasındaki koronavirüs yoğunluk haritasında Manisa’nın büyük bir bölümü, Omicron varyantının etkisiyle 'Çok yüksek riskli bölge' anlamına gelen kırmızı renge döndü

Manisa, salgını ağır mı atlatıyor?

Sağlık Bakanlığı'nın ‘Hayata Eve Sığar’ uygulamasındaki koronavirüs yoğunluk haritasında Manisa’nın büyük bir bölümü, Omicron varyantının etkisiyle 'Çok yüksek riskli bölge' anlamına gelen kırmızı renge döndü

14 Ocak 2022 Cuma 10:58
Manisa, salgını ağır mı atlatıyor?

Onur Yılmaz

Avrupa’yı etkisi altına alan ve Türkiye'de de hızla yayılmaya devam eden Omicron varyantı, Manisa'da da şiddetini arttırıyor. Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs yoğunluk haritalarını paylaştığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında yer alan verilere göre vaka sayısının yükselişe geçtiği Manisa ve ilçelerinin de salgını ağır geçirdiği gözlemlendi.

Koronavirüs salgını, Delta ve özellikle Omicron varyantlarının etkisiyle ülke genelinde günlük vaka sayısının 75 bin seviyelerine ulaşmasına neden oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülke genelinde vaka sayısının önceki aya göre 4 kat arttığını açıklarken, “Tedbir önemli bir zorunluluk. Temkinli ve tedbirli olalım.” ifadelerini kullandı. Öte yandan vaka sayısı yükseldikten sonra gerçekleştirilen son Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında herhangi bir tedbir kararı alınmazken aksine karantinada olan pozitif vakaların tamamının 7 günlük izolasyon süresini tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilecekleri kararlaştırıldı. Toplantıda aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verildi. Uzmanlar; maske, mesafe ve hijyen uyarılarının yanı sıra her fırsatta vatandaşlara hatırlatma dozunu olmaları için çağrılarda bulunmaya devam ediyor.

Koronavirüs risk bölgelerinin de yer aldığı ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasında paylaşılan yoğunluk haritalarına göre Manisa kırmızıya büründü. Eğer Manisa’da yaşıyorsanız haritayı açar açmaz sizleri “Çok yüksek riskli bölgedesiniz” ifadesi karşılıyor. Aşı çalışmaları kentte yoğun bir şekilde devam ediyor ve Manisa aşılamada ilk 10’da... Buna rağmen vakaların özellikle merkezde yoğun olduğu, yoğunluk haritasında da hemen göze çarpıyor. Manisa’nın 4 büyük ilçesinde ise durum pek farklı değil. Özellikle Manisa’nın merkez ilçeleri ile Salihli, Turgutlu, Soma ve Akhisar ilçelerinde gözlemlenen koronavirüs yoğunluğu göz korkutan seviyelere geldi. Kırmızı tonların ağır basmaya başladığı Manisa’nın diğer ilçelerinde ise durum çok farklı değil. Geçtiğimiz günlerde Manisa Valisi Yaşar Karadeniz de kentte vaka sayılarının son haftalarda pik yaptığını ancak hastane yatış oranının korkulacak düzeyde olmadığını açıklamıştı.

Sağlık Bakanlığı tarafından her 7-10 günde bir iller özelinde haftalık vaka sayılarının paylaşıldığı insidans haritasındaki son bilgilere göre Manisa’da 2 bin 647 vaka görülüyor. 2 hafta önceki verileri kapsayan bu haritadan yola çıkarak vaka sayısının ülke geneline doğru orantıda an itibariyle daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

MANİSA

AKHİSAR

TURGUTLU

SALİHLİ

SOMA

Son Güncelleme: 14.01.2022 11:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112