Araştırma sonuçları ortaya çıktı!

MCBÜ Tıp Fakültesi Hastanesi sağlık çalışanlarının yürüttüğü “Sinovac aşısının bağışıklık yanıtı 3. ay izlem sonuçları” paylaşıldı

Araştırma sonuçları ortaya çıktı!

MCBÜ Tıp Fakültesi Hastanesi sağlık çalışanlarının yürüttüğü “Sinovac aşısının bağışıklık yanıtı 3. ay izlem sonuçları” paylaşıldı

24 Haziran 2021 Perşembe 16:04
Araştırma sonuçları ortaya çıktı!

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları, Halk Sağlığı ve Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim elemanları tarafından yürütülen “Sinovac Aşısının Bağışıklık Yanıtı 3. Ay İzlem Sonuçları” konusundaki bilimsel çalışma tamamlandı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Türkiye’de geniş ölçekte uygulanan iki doz Sinovac SARS-CoV-2 inaktif aşısının etkinliği ve antikor düzeyi takip çalışmasının iki doz aşı sonrası 3’üncü ay sonuçlarını açıkladı.

Araştırma MCBÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji, Halk Sağlığı ve Enfeksiyon Hastalıkları öğretim elemanları tarafından yürütüldü.

Çalışma, İki aşı dozu sonrası 3’üncü ayda koronavirüse yakalanma durumunu ve virüsün Spike (S) proteinine özgü kantitatif antikor düzeylerini ortaya koyuyor. Bin 53 gönüllü sağlık çalışanının katıldığı araştırmanın bulguları şöyle açıklandı:

1-Gerçek Yaşam Bulguları (Hastalanma Sıklığı)

Başlangıçta COVID-19 antikoru negatif olan, bir ay arayla iki doz Sinovac aşısı olmuş 1053 sağlık çalışanının 26’sı (%2.4) ikinci aşıyı izleyen 28. gün - 3 aylık süre içinde COVID-19 hastalığına yakalanmışlardır. Bu dönemde PCR testi yapılmamış olmakla birlikte üçüncü ayda bakılan COVID-19 antikor düzeylerinde azalma beklenirken aşırı düzeyde yükselmiş olan dört kişinin de, semptomsuz (belirtisiz) COVID-19 geçirdiği hesaba katılarak 2 doz Sinovac aşısı sonrası hastalanan sağlık çalışanı sayısı toplamda 30 (%2.8) olarak saptanmıştır. Bu kişilerden hastanede yatarak tedavi alan olmamıştır.

İkinci aşıdan sonraki 28. gün-3 aylık süre içinde 151 sağlık çalışanının, yakın temasta olduğu yakın arkadaş ya da aile bireyi COVID-19 tanısı almıştır. Yakınları COVID-19 tanısı almış olan bu 151 sağlık çalışanından 18’i (%12) COVID-19 hastalığını geçirmiştir.

2-Antikor düzeyleri

İkinci aşıdan üç ay sonra sağlık çalışanlarının  %95.2’ sinde antikor düzeyleri düşüş göstermiştir. İki doz aşıyı izleyen üçüncü ay sonunda sağlık çalışanlarının % 77’ sinde SARS-CoV-2 antikorları (≥1.0) tespit edilmiştir (Daha önce kamuoyu ile paylaşıldığı gibi, 2. aşıdan 28 gün sonra bu oran %97 idi). Yani aşıdan sonraki 3.ayda, çalışma grubunun %23’ü ya hasta olmuş ya da bu kişilerin antikoru negatifleşmiştir.

Tüm bu veriler, Ağustos 2021’ de yapacağımız “Aşılama sonrası 6. ay antikor düzeyleri ve etkinliği” izlem sonuçları ile netleşecek olmakla birlikte, aşının etkinliğinin uzun süreli olabilmesi için sağlık çalışanlarında “3. doz hatırlatma aşısının” gerekebileceğini düşündürmektedir.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Almancı 2021-06-24 20:35:04

Halan ne olduğu Belli deyil insanlarda beş yıl 10 yıl sonra ne yapacağı ne gibi bir zarar vereceginini kimse bilmiyor sonrada bir hata oldu affedin önemli deyil insanlar koronodan deyil başka şeyden ölsün yeterki corono dan deyil anlamadan dinlemeden insanlara verdiler avuç dolusu hap bir çoğu rahmet li oldu aşısı yok hapı var tam bir tiyatro zorla insanlara aşı yapacaklar bırakın isteyen olsun istemeyen olmasın iyi bir şey olsa herkes koşar demekki bir şey var

Avatar
Manisa lı 2021-06-25 13:38:19

Kim bu aşıyı milleti zora koşup zorla aşı olmasını istiyorsa ve de bunları kim destek veriyorsa Allah onların belasını versin

Avatar
Kizil yildiz 2021-06-29 12:08:49

Kobaylar denekler ucuncu doz icin siraya. Bunun sonu yok sirada 4 5 6 sanki insanlar cansiz manken. Israil neden biontech asilarini imha ediyor.

Avatar
ÖZ manisa lı 2021-06-29 21:07:02

Ya isteyen gitsin olsun aşının maksadı ney aşı olana virüs bulasmiyor e niye sıkıntı yapıyorlar aşı koruyor sa ozaman palavra yoksa aşı garantisimi verdiler

banner112