Borç yapılandırma paketine ilişkin ayrıntılar belli olmaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yapılandırma paketi için detayları paylaştı.

CHP'li Başarır ve İYİ Partili Türkkan hakkında dokunulmazlık kararı CHP'li Başarır ve İYİ Partili Türkkan hakkında dokunulmazlık kararı

Dün gerçekleşen Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırmasının detaylarını açıkladı.

Paylaşılan müjdeyle birlikte vergi borçları dahil olmak üzere birçok ödemelere düzenleme getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vergi borçları ile ilgili "Yapacağımız düzenlemeyle, tüm bu borçları belirli bir oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkânı getiriyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

BAKAN NEBATİ DETAYLARI PAYLAŞTI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de bugün "İş Dünyası ile Buluşma Programı"na katılmak üzere bulunduğu İzmir'den kamu borçlarının yapılandırmasına ilişkin detayları aktardı.

Bakan Nebati, kamu alacaklarına yapılandırma ile ilgili olarak şöyle dedi:

İnşallah en kısa sürede meclisimiz, bu konuda gündemi, önerdiğimiz taleplerin yasalaşmasını hızlı bir şekilde gerçekleştirecektir.

Nureddin Nebati'nin paylaştığı detaylar şu şekilde:

1 ARALIK 2022'DEN ÖNCEKİ BORÇLARI KAPSIYOR

Yapılandırılacak borçlar 31 Aralık 2022'den önceki borçları kapsayacak.

VERGİ ÖDEMELERİ VE SİGORTA PRİM BORÇLARI 48 AY TAKSİTLE ÖDENEBİLECEK

Bakan Nebati taksitleri uzun tuttuklarını dile getirdi. Buna göre, SSK, Bağ-Kur primleri ve vergi borçlarının öncelikli olarak yapılandırılacağı pakette vade 48 eşit taksite bölünerek 4 yıla yayılacak ve bu vadeden önce yapılacak ödemeler için indirime gidilecek.

PEŞİN ÖDEMEDE FAİZİN YÜZDE 90'I SİLİNİYOR

Bakan Nebati bu konuda şöyle konuştu:

Devlete borçlar 48 aylık taksitler halinde ödenecek. Peşin ödemede yurt içi ÜFE tutarının yüzde 90'ından vazgeçilecek.

2 Bin Lirayı Aşmayan Borçlardan Vazgeçiliyor

1 defaya mahsus olmak üzere de 2 bin lirayı aşmayan kamu borçlarının cezasından vazgeçilecek.

TAKİPLER DURUYOR

Yapılandırma kapsamında icra takipleri de durdurulacak.

YAPILANDIRMANIN KAPSAMI GENİŞ

Vergi Daireleri, Gümrük Müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Büyükşehir Belediyeleri ve Belediyeler, İl özel idareleri ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları'na ödenmesi gereken kamu alacaklarının yeniden yapılandırılacak.

DAVALAR SON BULACAK

Ayrıca, davalı olan vergi ve prim dosyalarındaki ihtilafları sonlandırarak ödeme imkanı getirileceğini belirten Bakan Nebati şöyle konuştu:

MATRAH PRİM ÖDEMELERİNE YÜZDE 10 İSTİSNA GETİRİLECEK

Teklifte, matrah artırımı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesine imkan sağlayan düzenlemelere de yer veriyoruz. İşletmelerimiz, 2018 ila 2021 yılları için, gelir, kurumlar, KDV ve gelir stopaj vergilerinde matrah ve vergi artırımı yaparak vergi incelemesi ve tarhiyata muhatap olmayacak. Bu konuda da şunu peşinen belirteyim; arttırılan matrahların vergilerini peşin öderlerse o zaman vergi aslında da yüzde 10 indirim sağlanacaktır.

Paketle ilgili yeni açıklamalar ve müjdeler devam edecek.

İDARİ PARA CEZASI İSE FARKLI BİR İNDİRİM

Nureddin Nebati'nin yaptırımlarla ilgili verdiği bilgiler şöyle sürdü:

Eğer yapılandırılan borç idari para cezası ise asıl alacaktan da yüzde 25 oranında indirim sağlıyoruz.

GENÇ GİRİŞİMCİ İSTİSNASININ TUTARINI ARTIRIYORUZ

Gelir Vergisi Kanununda yer alan genç girişimci istisnasının tutarını artırıyoruz. Mevcut düzenlemeye göre istisna kapsamında ilk defa işe başlayan gelir vergisi mükelleflerinin üç hesap dönemi kazançlarının yıllık 75 bin lirası gelir vergisinden istisna ediliyor. Söz konusu tutarı 2023 yılı için 150 bin liraya çıkarıyor ve her yıl Gelir Vergisi tarifesinin ikinci dilimi tutarına paralel olarak artmasını sağlıyoruz. Böylece, izleyen yıllarda, dilim tutarlarında yeniden değerleme oranında artış oldukça, bu istisna da beraberinde artacak