Özel Manisa Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yaptığı projelerle adından söz ettirmeyi başarıyor... MOSTEM ayrıca Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin ihtiyaçları doğrultusunda da projeler geliştiriyor

Özel Manisa Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MOSTEM)’in tasarladığı elektrikli otomobil, TEKNOFEST’te aldığı derece ile hem okulun hem de Manisa’nın göğsünü kabarttı. Manisa Organize Sanayi Bölgesi Başkan Danışmanı Nihat Akyol, Okul Müdürü Mehmet Ali Özfiliz ve öğretmenler hem okul hakkında bilgi verdi hem de başarılarını paylaştı. TEKNOFEST’te elektrikli araç yarışlarında aldıkları görsel tasarım ödülünün yanı sıra birçok dalda ödül kazandıklarını kaydeden Özfiliz, ‘Sanayide dijital teknolojiler’ alanında da önemli projeler hazırladıklarını söyledi.

Burhan AKDEMİR

Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB) Başkan Danışmanı Nihat Akyol, MOSTEM Okul Müdürü Mehmet Ali Özfiliz ve öğretmenler hem okul hakkında bilgi verdi hem de başarılarını paylaştı. Basın mensuplarına yönelik düzenlenen toplantıda MOSTEM’i tanıtan Okul Müdürü Mehmet Ali Özfiliz, toplam öğrenci sayılarının 1902 olduğunu ve yeni dönemde 450 öğrencinin kayıt yaptırmasının hedeflendiğini açıkladı. Okul Müdürü Özfiliz, “Okulun kurulduğu 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren 2 bin 28 öğrenci mezun oldu. Bu öğrencilerden 767’si mezun oldukları bölümlerle ilgili sanayide işe başladı. 93 öğrencimiz 4 yıllık alanlarıyla ilgili mühendislik bölümlerine yerleşti, 11 öğrencimiz mezun oldukları alan dışında mühendislik bölümlerine, 830 öğrencimiz de ön lisans programlarına yerleşti. Okulumuzda 118 personelimizle nitelikli bir eğitim hizmeti veriyoruz. Ayrıca öğrencilerin meslek eğitiminde anlatım ve uygulamalar işletmelerin üretim sahalarında yapılıyor. MOSB’daki firmalarla işbaşı eğitim programları imzalıyoruz ve öğrencilerin mesleki yeterliliklerini artırıyoruz” diye konuştu.

“67 TAKIM ARASINDAN GÖRSEL TASARIM ŞAMPİYONU OLDUK”

Şehzadeler Belediyesi Çavuşoğlu Projesini hayata geçiriyor Şehzadeler Belediyesi Çavuşoğlu Projesini hayata geçiriyor

TEKNOFEST’te elektrikli araç yarışlarında aldıkları görsel tasarım ödülünün yanı sıra birçok dalda ödül kazandıklarını ifade eden Özfiliz, ‘Sanayide dijital teknolojiler’ alanında da önemli projeler hazırladıklarını aktardı. Özfiliz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Elektrikli araç yarışlarında MostemEC aracımızla kazandığımız ödül bizi çok gururlandırdı. Bu 12 öğrenci ve 8 öğretmenimiz tarafından hazırlandı. 67 takım arasından görsel tasarım şampiyonu olduk. Sanayide dijital yaklaşımlar alanındaki çalışmalarımızı da artırdık. İnsanların fabrikalardaki yük taşıma süreçlerini kolaylaştıracak tasarımımızı geliştirdik. Sanayiye ve ülkemize genç beyinlerle katkılar sağlamak adına durmadan çalışıyoruz.”

“SENEYE TEKNOFEST İÇİN YENİ BİR ARAÇ HAZIRLAMAK İSTİYORUZ”

Tanıtım toplantısında söz alan Manisa OSB Başkan Danışmanı Nihat Akyol da MOSTEM’i tercih eden öğrencilerin çok şanslı olduklarını ifade ederek sözlerine başladı. Hedeflerinin yeni projelere imza atmak olduğunu söyleyen Akyol, “ Manisa OSB’nin kurmuş olduğu MOSTEM Lisesinin öğretmen ve öğrencilerinin tamamen kendi imkanları ile teknolojiyi kullanarak yapmış oldukları aracımız TEKNOFEST yarışmasında görsel tasarım birinciliği aldı. Otomobilin tasarımı ve her türlü parçası okulumuzda yapıldı. MOSB’un teknik lisesinin elektrikli otomobil yapması teknolojide ne kadar ileriye gittiğimizin göstergesidir. Seneye TEKNOFEST için yeni bir araç hazırlamak istiyoruz, daha iddialı bir araç yapmak istiyoruz. Bu daha başlangıçtır, bizi izlemeye devam edin” ifadelerini kullandı. 

“ÇOK UĞRAŞTIK VE ÇOK EMEK VERDİK”

TEKNOFEST’te görsel tasarım ödülü alan elektrikli araç MostemEC’in hem yapım süreci hem de özelikleriyle ilgili bilgi veren Elektrik öğretmeni Ali Osman Alak, aracın tamamen okuldaki öğrenciler ve öğretmenler tarafından tasarlanıp hayata geçirildiğini belirtti. Alak, şöyle devam etti: “Yapım aşamasına tasarımlarla başladık, mekanik anlamda şase tasarımlarını yaptık. Tamamen öğretmen ve öğrencilerin derste işlediği bilgilerle parça parça tasarım ve yapım aşamasına geçtik. Şase tasarımını bitirdikten sonra kabuk kısmına geçtik, öğrenciler tarafından tasarlandı. Çok uğraştık ve çok emek verdik. Aracımızın elektrik elektronik anlamda da bir altyapısı var. 4 bin satır kadar kod yazdık, araç kontrol mekanizması ortaya çıkmış oldu. Aracımızın ön göğüslüğünü tasarladık, araçla ilgili tüm detayları, bilgileri bu ekrana yansıyor. Test sürüşlerini ve kulvarı başarıyla gerçekleştirdik. Aracımız 100 kilometrede 3,5 kilovat enerji harcıyor. Bu da yaklaşık 100 kilometrede 6 liralık bir yakıt sarfiyatı demek oluyor. Aracımız ağırlığı 420 kilo civarında. Aracın boştaki hızı 70 civarına çıkıyor. Menzili de ürettiğimiz batarya ile yaklaşık 200 kilometre, bataryayı büyütürsek menzilimizi de daha fazla büyütebiliriz. Bataryası da 4 saatte şarj oluyor. Ama şu haliyle bu araçla 200 kilometre yol yapabiliriz.  Tamamen okulumuzda, bölgemizin imkanlarını kullanarak fabrikalardan destekler alarak biz bu aracı üretmiş olduk. Aracın parçasının birçoğunu biz kendimiz ürettik ve yerli bir araç diyebiliriz.”

Özel Manisa OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MOSTEM), 2021 yılında TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde yapılan teknoloji yarışmalarında “Sanayide Dijital Teknolojiler” kategorisinde birinci olmuştu. Manyetik bant takibi yapabilen, gerektiğinde uzaktan ve diğer kontrol cihazları ile kontrol edilebilen güdümlü şampiyon robot daha da geliştirildi. Robot hakkında bilgi veren Elektrik elektronik öğretmeni Yakup Aksoy, “bu robotumuz geçen yıl Türkiye şampiyonu olan robotumuz. Şampiyon robotu daha da geliştirdik ve taşıma kapasitesini artırdık. Boyutunu da küçülttük. Robotumuz yükünü alıp belirlenen noktaya bırakabiliyor. 300 kilograma kadar yük taşıyabiliyor. Tamamen otonom şekilde hareket edebiliyor, istenildiği takdirde uzaktan da kumanda edilebiliyor. Robotumuzun tamamı okulumuzda öğrencilerimiz tarafından tasarlanıp üretildi” dedi.