Milliyetçi Hareket Partisi'nde (MHP) aralarında Manisa’nın da bulunduğu 31 il başkanının, milletvekilliği için görevinden ayrıldığı öne sürülmüştü... MHP Manisa İl Başkanı Cüneyt Tosuner’in istifa etmediği öğrenildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, MHP'de Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin geçen hafta Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Merkez Disiplin Kurulu (MDK) ve milletvekillerinin katılımıyla düzenlediği Kızılcahamam kampının ardından hem genel merkez hem teşkilat bazında seçim çalışmalarına hız verildi. Teşkilatlara, MHP Genel Merkezi'nin, genel seçimlerde milletvekili aday adayı olmak isteyen teşkilat mensuplarının görevlerinden ayrılması gerektiği kararı anımsatıldı.

Bu kapsamda aralarında Manisa İl Başkanı Cüneyt Tosuner, İstanbul İl Başkanı Birol Gür, Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, Malatya İl Başkanı Mesut Samanlı, Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak ve Yalova İl Başkanı Namık Öz'ün de yer aldığı 31 isim görevlerinden ayrıldığı öne sürüldü.

SÖZ KONUSU DEĞİL

Geçtiğimiz aylarda kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren merhum MHP Manisa İl Başkanı Murat Öner’in yerine Cüneyt Tosuner atanmıştı. İstifa haberlerinin ardından MHP İl Başkanı Tosuner’in milletvekili adaylığı için istifa edip etmediği merak konusu oldu. Edinilen bilgilere göre Tosuner için bir istifa söz konusu değil.

"ADAY ADAYI OLMAK HAKLARIDIR"

İYİ Parti Manisa’dan Sinan Ateş için lokma hayrı İYİ Parti Manisa’dan Sinan Ateş için lokma hayrı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, parti tüzüğünün "adaylığa müracaat ve izin" başlıklı 94. maddesi kapsamında 31 il başkanının milletvekili aday adaylığı için görevinden ayrıldığını söyledi.

Yalçın, "Dava arkadaşlarımızdır, isteyen istifa edebilir. Biz 'istifa et' veya 'etme' demedik. Kendi kararlarını kendileri verdiler. Aday adayı olmak haklarıdır ancak bu kararı kendileri verir." değerlendirmesinde bulundu.

Milletvekili aday adaylığı için il başkanlarının görevi bıraktığı öne sürülen iller şunlardı:

Bolu, Burdur, Denizli, Elazığ, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, Kastamonu, Kocaeli, Kahramanmaraş, Mardin, Nevşehir, Ordu, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Uşak, Zonguldak, Bayburt, Karaman, Kilis, Manisa ve Muğla.